Zápasový příběh, který se vidí jen málokdy. Spousta zápletek, zvratů, chyb, kombinací, krásných okamžiků, zklamání i nadšení, to vše bylo na sobotním futsalovém menu vyškovského Amoru k mání.

Drama se šťastným koncem pro domácí. Tak lze shrnout druholigový střet průběžně třetích domácích a o dvě příčky horších Vítkovic. „Nahoru, dolů, všechno se to lámalo na jednu a za chvíli na druhou stranu. Divákům se to muselo líbit, trenérům už míň," vtipkoval po zápase hrající kouč vítězů Tomáš Galia. A měl důvod, i když byla chvíle, kdy mu do zpěvu nebylo.

Z druhého poločasu ukrojila časomíra jen tři a půl minuty a vyškovská hala zůstala jak opařená. Po vyrovnané první půli a těsném náskoku Vítkovic 3:4 věřili amoři i dvě stovky jejich fandů na tribuně v rychlé vyrovnání. Jenže místo toho soupeři využili vyškovských chyb a dvakrát udeřili v rychlém sledu.

Najednou tak svítilo na ukazateli skóre 3:6. „Poločas od nás nebyl špatný, v přestávce jsme si v kabině řekli, že na ně musíme vlítnout, srovnat a začít znovu. Bohužel se to nepodařilo, možná nedůslednost, malý důraz, nevím," popisoval Galia.

V té chvíli klesly vítězné ambice jeho mužstva prakticky na nulu a na jakoukoli výraznou změnu by si asi vsadil málokdo. „Říká se, že naděje umírá poslední, ale i já už jsem přestával doufat. Zaplať pánbůh jsme do toho rozjetého vlaku naskočili. Najednou bylo všechno jinak," zavzpomínal po utkání.

Hosté reagovali

Osm minut před koncem kapitán Ševčík srovnával na 6:6. Vyškovští byli všude a Vítkovičtí nevěděli, kam dřív skočit. Vzali si oddechový čas. „Musel jsem uklidnit horké hlavy, zastavit ten pád. Domácí zjednodušili hru, jak to jen šlo, my špatně bránili, kluci vůbec nekomunikovali, nepřebírali si dobře hráče. Pak nestíhali, zůstávali stát a z toho padaly góly. Museli jsme víc podržet míč. Jen tak mohli neztratit všechno, na co se tu nadřeli. Chtěli jsme určitě vyhrát, ale i bod bychom brali rádi," prozradil šéf hostující lavičky Pavel Michura.

A zdálo se, že body si obě strany opravdu podělí. Nejprve tedy další výbuch domácí radosti způsobil Palla, ale později se nechali dva amoři včetně gólmana Karabiny příliš nalákat k rohu s jediným protihráčem a Soško do prázdné brány srovnal. Chvályhodné pro oba tábory je, že i v samotném závěru se za stavu 7:7 soustředily spíše na útok než na obranu.

Sázka na ofenzivu se nakonec vyplatila Vyškovu. Ševčík nachystal Galiovi minutu a půl před sirénou sladkou tečku za skvělým futsalovým večerem. Amorům pak nezhořkla ani při hostující power-play a několika slibných střeleckých pozicích. „Udělali jsme z toho sami obrovské drama, a to jak v dobrém, tak ve zlém. Měli jsme špatné informace, že Vítkovice budou oslabeny o pět hráčů a nějak jsme podlehli dojmu, že to celé půjde samo. Dostali nás pod tlak, hráli výborně, proměňovali šance," podotkl prezident amorského klubu Antonín Petlach.

Jiná taktika

Zároveň připomněl, že za vítězným obratem stojí i aktuální změna strategie. „V pravý čas jsme řekli klukům, ať to zjednodušší, zdálo se, že vítkovickou slabinou je i brankář. Takže víc střel, netahat to až do kuchyně. Vycházelo to, to byl ten správný recept," usmíval se.

To trenér poražených měl samozřejmě jiné emoce. „Co k tomu říct? Pro diváky super, pro nás infarkt. Obrany nefungovaly ani na jedné straně, spadlo tam toho hodně. Předem jsem kluky upozorňoval, že Vyškov se bude snažit hrát maximálně jednoduše, že nesmíme stát a dívat se, co udělá. Body byly blízko, prostě nám to nevyšlo," neskrýval lítost Michura.

Vyškov si tak upevnil vedením plánované třetí místo. Aby na něj vydal konečné razítko, potřebuje uspět alespoň v jednom ze dvou zbývajících duelů, a to buď příští víkend v Jeseníku, nebo při posledním kole doma. „Za tyhle tři body jsem strašně rád, byl to tak trochu zápas jara. Pro to naše třetí místo to bylo totiž strašně důležité. Dnes prohrát, mohli jsme klesat. Jeseník už sice nemá ambice o postup, ale prohrát chtít nebude. Budeme to tam mít strašně těžké, takže buď tam, nebo to musíme potvrdit až doma s Nasanem Brno," uvědomil si Galia.

Amor - Vítkovice 8:7

Poločas: 3:4. Branky: Galia 2, Tichý, Lukeštík, Petlach, Král, Ševčík, Palla – Soško 2, Kovařík, Holman, Vančo, Kašpar, Cviertna. ŽK: Karabina, Gremmel, Galia, Tichý – Kovařík. Rozhodčí: Slanina, Štipčák. Delegát: Havíř. Diváků: 190.

SK Amor Vyškov: Karabina, Paštěka – Gremmel, Ševčík, Petlach, Král, Bačovský, Lukeštík, Tichý, Galia, Chybička, A. Forró, Palla.

KFV Roub Vítkovice: Rozsypal – Soško, Kovařík, Kašpar, Cviertna, Polášek, Holman, Gaži, Vančo, Škorňák.

po vteřinách: SK Amor Vyškov – KFV Roub Vítkovice

3:38 1:0 – Tichý. Bojovnost domácího Ševčíka u autové čáry slavila úspěch. Vyústila v brejk dvou amorů proti jednomu soupeři a Tichý míč uklidil do odkryté brány.

6:25 1:1 – Kovačik. Přichází trest za ukázkovou chybu, je vyrovnáno. Váhající domácí obral o balón Polášek, přesně našel osamoceného Kovačika a ten gólmana Karabinu překonal ranou mezi nohy.

7:25 1:2 – Holman. První obrat zápasu je dokonán. Vyškovští se nestihli vrátit při blekovém protiútoku hostů a nebráněný Holman neměl při zakončení žádný problém.

9:05 2:2 – Galia. Hrající kouč domácích dostává své spoluhráče znovu do laufu: vystihl vítkovickou rozehrávku ve středu hřiště, nic nevymýšlel a nejbližší cestou se vydal k jejich svatyni. Když přidal překvapivou ránu, strážce prostoru mezi třemi tyčemi nestihl zakročit.

9.35 2:3 – Soško. Amoři jsou díky chybě zase o krok zpět. Domácí se nedomluvili, co s míčem před vlastním pokutovým územím, až na ně vyzrál Vančo, nahrál ho Saškovi a ten z blízka dal svým barvám znovu vedení.

13:18 3:3 – Lukeštík. Diváci tleskají učebnicové souhře domácích. Lukeštík obloučkem přehodil svého strážce přímo na Petlacha, ten mu míč rychle sklepnutím vrátil a Lukeštík prostřelil Rozsypala.

18.31 3:4 – Vančo. Roub dál nemilosrdně trestá každou vyškovskou minelu. Předvedli ji sice na polovině hostů, jenže propadli a útok tři proti jednomu sehráli Slezané famózně.

20.00 Končí první poločas. Necelým dvěma stovkám fanoušků se zápas musí líbit, ale ta drtivá vyškovská většina by brala opačné skóre.

22:22 3:5 – Kašpar. Domácí vlétli do druhé půle s velkým odhodláním, ale rychle je zchladil Kašpar, který dalekonosnou dělovkou jak z kanónu zvyšuje náskok svého mužstva.

23:25 3:6 – Cviertna. O majiteli tří bodů se zdá být jasno. Cviertna si zkušeně počkal, až mu soupeři přeběhnou před vlastní bránu, a pak sice netrefil balón ideálně, přesto se mohl radovat.

24:21 4:6 – Petlach. Přeci jen je tu rychlá odpověď a jiskřička naděje pro Amor. Zažehnul ji Palla, z uctivé vzdálenosti nechal promluvit dynamit ve své noze a s mírnou tečí Petlacha snížil.

30:34 5:6 – Král. Domácí zadělali na pořádné drama. Bačovský vysunul podél autové čáry do úniku Krále, ten si zasekl do středu a střelou na bližší tyč dostává stav opět na nejtěsnější rozdíl.

31:34 6:6 – Ševčík. A začíná se od začátku. Tichý obral soupeře o balón, poslal ho do ohně přímo na kanonýra Ševčíka a ten dokázal svůj zabijácký instinkt. Počkal si na ten správný moment a vymetl šibenici hostů.

33:00 7:6 – Palla. Neskutečný zvrat, tribuna bouří nadšením. Přesilovou situaci Lukeštík vyřešil s přehledem, zpomalil ji a Palla střelou z dálky prostřelil absolutně nešťastného Rozsypala.

35:21 7:7 – Soško. Pozor, Vítkovičtí jsou opět zpátky ve hře. Kašpar stojící u autové čáry na sebe natáhl hned dva protihráče, jeho aktivitě se začal až příliš věnovat i gólman Karabina a nekrytý Soško po přesné přihrávce trefoval prázdnou bránu.

38:43 8:7 – Galia. Domácí naklonili vrtkavé misky vah znovu na svoji stranu. Ševčík zpracoval dlouhý nákop, nachystal střeleckou pozici Galiovi a ten trefil možná tři body pro amory.

40:00 Drama do poslední vteřiny i včetně hostujcí powerplay končí domácím triumfem a hostujícím zklamáním. K vidění byla obrovská bitva.