Sobotní zápasový maratón bude vyústěním týdenních bitev o titul mistra Evropy hráčů do dvaceti let s českou účastí, a tedy i korunovací nového šampiona. „Je to tentokrát dost narychlo, ale vše potřebné bude připraveno, jak nejlépe dovedeme," ujistil šéf RC JIMI a také člen výkonného výboru České ragbyové unie Jiří Vinter. Na neděli se navíc chystá start extraligy, a to hned velkým derby Vyškov versus Dragon Brno.

Představte nám evropský šampionát ve Vyškově. Jak to bude probíhat?

V podstatě už probíhá. Na hřišti Dragonu Brno se v neděli a ve středu odehrály zápasy základní skupiny. Mistrovství hraje šest týmů, a to Česká republika, Ukrajina, Lucembursko, Moldavsko, Švýcarsko a Lotyšsko.

Jakým systémem se hraje?

Pro někoho možná trochu nevšedním. Oba dva zmíněné dny hraje každé mužstvo jeden zápas, po těch dvou kolech se udělá tabulka, která určí pořadí jedna až šest, a u nás ve Vyškově diváci uvidí souboje o konečné umístění, tedy postupně o páté, třetí a první místo.

To je opravdu zvláštní postup. Není to, řekněme trochu nespravedlivé?

Možná, trochu ano, ale bohužel je to tak a na začátku jsou na tom všichni stejně. Víte, původně mělo hrát osm týmů a měly být klasicky dvě čtyřčlenné skupiny, ale některé státy se z různých důvodů odhlásily, takže mezi šesti zeměmi se to dělá takto.

Šampionát zavítá do Vyškova opět po roce. Jak hodnotíte loňskou premiéru? Dají se prodat získané organizační zkušenosti?

S loňskem jsme byli velice spokojeni, nezaznamenali jsme žádné velké problémy. Vše klapalo, jak mělo, vyšlo počasí, přišli diváci. Důkazem je, že jsme získali titul udělovaný Českou ragbyovou unií „Akce roku". Na druhé straně to byla opravdu naše premiéra, tak nemáme možnost srovnání, těžko tedy říct, jestli a co se dalo udělat lépe.

Je těžší pořádat první rok, nebo v kvalitě pokračovat?

Každé má svoje, ale letos to máme o dost těžší. Jsme totiž v podstatě náhradní pořadatel, protože původně to mělo být celé jen v Brně, na hřišti Dragonu a Bystrce. Jenže představitelé Bystrce měli na unii neúnosné požadavky, a tím se to zkomplikovalo. Unie s nimi ještě jednala, ale k dohodě nedošlo. Proto se mistrovství muselo přesunout jinam a na Dragon už to nešlo kvůli křížení termínů. A tak to máme znovu ve Vyškově, což víme asi jen dva a půl týdne.

To asi znamenalo hodně málo času na přípravu. Mají z toho Vyškovští víc radostí, nebo starostí?

No, abych se přiznal, tak oboje. Radost samozřejmě ano, je to hodně atraktivní pro fanoušky, navíc vyškovský divák je věrný, ragby má hodně rád. Na druhou stranu s tím šibeničním termínem přišla i řada problémů.

Dalo se to vlastně všechno stihnout?

Věřím, že to bude stoprocentní, stejně jako loni. To jsme si postavili laťku hodně vysoko. Jedna věc je bohužel jasná, letos nebude tak bohatý doprovodný program. Před rokem jsme měli mažoretky, živou kapelu, přílet vrtulníku, že letos nic takového zařídit narychlo nedá. To ale neznamená, že by to mělo snížit úroveň mistrovství. Zázemí pro hráče i diváky bude připraveno stoprocentně, je se na co těšit.

Kolik očekáváte diváků a jak vás překvapila loňská velká návštěvnost?

Nevím, jestli překvapila, Vyškov prostě má ragbyové fanoušky. Přišlo jich přes tisíc, navíc se k tomu musí připočítat spousta hráčů, rodinných příslušníků, realizační týmy, vzácní hosté a podobně. Dohromady to udělalo perfektní kulisu. Letos díky tomu, že se to neví moc dopředu, nedokážeme počet diváků odhadnout. Myslím, že příjemné bude, když se budeme blížit loňsku.

Lákadla na to jsou. Česká republika obhajuje titul a v kádru bude mít i hráče Vyškova, je to tak?

Ano, stejně jako před rokem. Kapitánem je Jan Školař, má hrát i David Brtníček a otázka je, zda se stihne vrátit Jiří Pantůček. Ten byl ve Francii a možná z toho bude přestup do jednoho francouzského klubu. V nominaci jsou dál z našich kluků Matouš Frič, Martin Gibala a jako náhradník i Jiří Brtníček. Tihle tři by měli hrát a nejsou v nároďáku jen tak náhodou, jsou to opory stejně jako v našem vyškovském A týmu.

Češi obhajují titul. Může se to povést?

Pevně v to věřím, to bych byl špatný Čech, kdyby ne. Rozjezd v týdnu byl na jedničku, porazili jsme vysoko Lotyšsko a další soupeř Moldavsko je také hratelný. Máme silný tým, který na to má.

Pojďme zpět k Vyškovu. Jak velký je organizační tým šampionátu?

Čítá zhruba pětadvacet lidí. Jsou v něm představitelé klubu i unie, lidé kolem vyškovského A týmu a samozřejmě také nosiči balonů. To budou žáčci, ponesou na zahájení i státní vlajky.

Prozradíte, jak moc je taková akce finančně náročná?

No, většinu nákladů platí Česká ragbyová unie. V podstatě si od Vyškova pronajímá hřiště, samozřejmě zčásti se pak podílí i samotný klub. Celkově to je tak, že kdyby měl klub nějaký čas to nachystat, tak by to bylo asi výnosné, takhle si myslím, že budeme snad taky v plusu, ale jen minimálně.

Liší se nějak výrazně herně ragby hráčů do dvaceti let od toho mužského?

Ne, ani ne, v zásadě se to neliší. Mladíci samozřejmě mají jinou muskulaturu, nejsou tak zkušení a vyhraní, ale jsou dravější a ambicióznější. Mnoho kluků do toho jde po hlavě, prostě naplno. Dospělý chlap, který ví, že po víkendu jde zase do práce, má přeci jen v tomto rezervu.

Co byste chtěl vzkázat sportovním fanouškům, aby dorazili?

Že když přijdou, určitě nebudou litovat. Můžou se v praxi naživo podívat, jak vypadá ragby na nejvyšší úrovni. Třeba i proto, že brzy začne světové mistrovství v Anglii, tak u nás na Evropě můžou nasát správnou atmosféru.

Vyškovský ragbyový víkend, to ale není jen sobota…

Přesně tak. V neděli zahajujeme extraligu, a to hned malým derby proti Dragonu Brno. Takže ostrý začátek a důležitý vstup do sezony.

Ta minulá dopadla pro Vyškov skvěle, pozicí vicemistra republiky. Budou letos cíle podobné?

Je pravda, že s výsledky loňského ročníku jsme hodně spokojeni. To ale neznamená, že teď nechceme ještě výš, přeci jen ještě o ten jeden stupínek nahoru bychom rádi.

Vyškov byl v minulosti baštou ragby. Pak se na několik let trochu odmlčel, ale teď je zase na vrcholu. Čím to?

Víte, když jsem se věnoval ragby ještě za bývalého režimu, Vyškov byl známý vojenskou školou, Klementem Gottwaldem a díky ragby. Teď už zbylo jen to poslední. O to víc těší, že jdeme zase výsledkově nahoru. A důvod horších let? Trochu finance a hlavně děti sedící u počítačů a velká konkurence sportů.

Takže za tím stála malá členská základna?

Určitě, úbytek dětí je znám ve všech sportech. Navíc my měli vždy dobré pozice v mládežnickém ragby, ale málo lidí se dostalo do mužů. Někdo šel do jiného města na vysokou, někdo zase do práce, měli jsme obrovskou členskou úmrtnost mezi výběrem do dvaceti let a muži. Zlomilo se to ale před čtyřmi roky, kdy se povedlo udržet do áčka více nadějných hráčů a brzy vzniklo i béčko, kde se ti mladí zocelili a zvládli přechod do dospělých.

Ragbyový víkend - Areál Jana NavrátilaSobota 29. srpna
ME do 20 let - Finálový den
Účastníci: Česká republika, Ukrajina, Lucembursko, Moldavsko, Švýcarsko a Lotyšsko
12.00 Zápas o 5. místo
14.00 Zápas o 3. místo
16.00 Zápas o 1. místo
Neděle 30. srpna
Extraliga, 1. kolo, 14.00 hodin
Vyškov – Dragon Brno