Se svými slovenskými kamarády se jako jedna výprava vydala vstříc konkurenci úzké evropské špičky. A nepropadla. Vítězství měla doslova a do písmene na dosah ruky.

Dvanáctiletá sportovní lezkyně z Vyškova Jana Vincourková má za sebou další z řady letošních úspěchů na mezinárodní scéně. Vítězka čtenářské ankety Hvězdný výkon Vyškovska: Kdo se potkal s formou? za měsíce září a říjen si vybrala jako jeden z posledních letošních ostrých startů kvalitou nabitý závod v rakouském Klagenfurtu. Tam se k úvodnímu dílu rakouského poháru už pro příští rok tradičně sjíždí mládežnická elita tohoto odvětví. Dvanáctiletá závodnice podnikla tento sportovní výlet společně se slovenským kamarádem Tomášem Plevkou. „S členy žilinského klubu spolupracujeme už asi dva roky. Jezdíme k nim na závody, oni zase k nám, pořádáme společné soustředění, tréninky a taky vždycky s nimi naplánujeme společné soutěže, kam pojedeme,” objasnil otec a trenér dívčího lezeckého talentu v jedné osobě František Vincourek.

Společně tak absolvovali dlouhou cestu napříč celým územím jižních sousedů. „Vybrali jsme si Klagenfurt záměrně. Je to tam blízko do Itálie, Slovinska i Chorvatska, takže se tam vždy ukáže skvělá konkurence z těch nejvýznamnějších horolezeckých zemí. A to jsou pro Janu zkušenosti k nezaplacení,” řekl Vincourek. Ale jeho dcera a svěřenkyně nedostala jen žádanou porci zkušeností. Dokázala dokonce bojovat o vítězství.

V její věkové kategorii, která se označovala jako dívky Schüler, čili student, se měřila s dalšími třinácti protivnicemi na celkem osmi boulderech. Pro vysvětlení, jde o krátké obtížné úseky, které lezkyně překonávají bez jištění lanem jen několik metrů nad zemí. Nad síly Vincourkové byl jen jeden z nich. „Jana je menší postavy a na něm se to projevilo. Problémy tam měly i nejvyšší holky. Jinak si ale vedla skvěle, sklízela obdiv všech,” bilancoval trenér.

Sedm ostatních sérií lezeckých nástrah ale zástupkyně klubu Fenstar Rock Pillars - Ocún zvládla a to jí vyneslo na konečnou druhou příčku za Italkou Miriam Martini, jež nezaváhala ani jednou. O jeden boulder hůře než česká naděje na tom byla chorvatská Lara Jurisa. K nevoli domácích skončila jejich nejlepší lezkyně Johana Faerber až čtvrtá. „Je to pro mě v podstatě závod jako každý jiný u nás, moc rozdílů v tom pocitově nedělám. Ale rozdíl tu přeci jenom je, a to v konkurenci a samotných boulderech. Ty jsou o hodně těžší. S druhým místem jsem spokojená,” přiblížila své dojmy Vincourková.

Výsledky
Kategorie Schüler
14 lezkyň
1. Miriam Martini (Itálie, Trieste), 2. Jana Vincourková (Česká republika, Fenstar – Rock Pillars – Ocún), 3. Lara Jurisa (Chorvatsko, Velebit), 4. Johanna Faerber (Rakousko, Graz).