Nejen na českých, ale také na zahraničních lezeckých stěnách umí dosáhnout na ta nejvyšší místa mladičká lezkyně ze Lhoty Jana Vincourková. Naposledy se předvedla uplynulou sobotu na stěně v rakouském Hermagoru a nedojela s prázdnou.

Soutěž nesoucí název Klettermeisterschaft Hermagor open přitáhla pozornost početné řady vyznavačů vysoké stěny. Na závod v lezení na obtížnost mládeže se sjeli účastníci ze všech koutů Evropy. Kromě domácího rakouského zastoupení nechyběli například ani Slováci, Slovinci, Maďaři, Italové či Chorvati. Vincourková figurovala v závodě jako jediná zástupkyně Česka. „Navázali jsme spolupráci se Slováky, byli jsem tam jako taková česko–slovenská výprava a ve spolupráci hodláme pokračovat,“ uvedl otec a trenér lezkyně v jedné osobě František Vincourek.

Startující hoši i dívky byli rozdělení hned do několika kategorií. Kritériem pro zařazení do jednotlivých skupin byl věk a pohlaví. Dvě dětské kategorie pojímaly lezce v rozmezí osm až jedenáct let, do žákovských kategorií spadali dvanácti a třináctiletí. K nejstarším patřili junioři, kde byli sdružení lezci od šestnácti do devatenácti let.

Právě v žácích se dovedla prosadit Vincourková. Na obtížné, patnáct metrů vysoké stěně ji čekala nejedna cesta. Po odlezení dvou kvalifikačních cest se dostala až do finále, kde pokořila svou konkurenci a dosáhla si až pro nejvyšší příčku, pro zlato.

Do finále s topem dvou cest postoupilo ještě několik dalších děvčat. „Jana startovala v nabitém poli patnácti závodnic. Cesty byly stejné jak pro děvčata, tak pro hochy bez rozdílu. Jako jediná ve své kategorii topla všechny tři cesty, tedy i finálovou,“ popsal Janin úspěch v soutěži Vincourek. Nechala tak za sebou zbytek převážně rakouských lezkyň.

A jak viděla konkurenci samotná lezkyně? „Největší soupeřka pro mě byla Vanessa Laub z Rakouska, závodí na mezinárodních soutěžích. Nepodařila se jí první cesta a nepostoupila ani do finále, sledovala jsem ji jako největší rivalku. Nakonec skončila sedmá,“ zhodnotila jednu ze soupeřek Vincourková. Ostatním děvčatům chybělo na vítězku sedm až deset chytů. Rakouský výkon potvrdil, že mladá závodnice je momentálně v nejlepší formě.