Mají za sebou čtyři sta kilometrů tam a stejnou porci zpátky, ovšem všechny útrapy se vyplatily.

Mladičký talent lezeckého sportu, desetiletá Jana Vincourková, jejímž mateřským klubem je SPL Pustiměř – DDM Vyškov, se rozhodla se svým otcem absolvovat o víkendu dalekou cestu. Nejen nasbírat zkušenosti se vydala k východním sousedům, přesněji do Rožňavy. Tam proběhlo Novoroční open 2008.

Organizátoři původně vypsali pouze kategorii dospělých a juniorek, ke kterým bude jmenovaná lezkyně věkově patřit až za čtyři roky, přesto výprava z Vyškovska věřila v úspěch. „Všude, kde startovala mezi juniorkami, byla na stupních vítězů. Tak proč by to nemohlo vyjít znovu,“ hlásil před odjezdem otec a trenér František Vincourek.

Po příjezdu na místo je čekalo hned několik překvapení. Prvním a hlavním z nich bylo to, že z žen a dívek dorazily jen tři juniorky, a tak muselo dojít ke sloučení všech kategorií v jednu jedinou. Druhým nečekaným zjištěným byla obhlídka kvalifikačních cest. Náročnost tras totiž neměla obdoby. „Obtížnost byla neuvěřitelná. Snad pro dospělé, ale děti neměly velké šance,“ zhodnotil.

Jeho dcera se ale s nástrahami akce poprala dobře. Svým dvěma sokyním nedala žádnou příležitost, když ze tří kvalifikačních cest vylezla jednu až do topu, zatímco ostatní děvčata skončila vždy už na začátku. To znamenalo, že i v hodnocení mezi muži Vincourková figurovala v lepší polovině. Mezi šestadvaceti přihlášenými skončila dvanáctá. „Do míst, kam se dostala Jana, se nedostala velká spousta mužů, takže spokojenost je na místě. Jen trochu škoda, že kvalifikací pro ni závod skončil,“ tvrdí Vincourek.

Vstupenku do souboje o celkového vítěze totiž dostali jen lezci do deváté příčky. I tak ale členka SPL ukázala, že má na to, aby se mohla měřit s daleko staršími a zkušenějšími soupeři. „Jana dnes předvedla skoro nadlidský výkon. Stěny byly téměř neschůdné a konkurence obrovská, vždyť se tady objevili i slovenští reprezentanti. A juniorky, které porazila, jsou nejlepší dvě z loňského slovenského poháru, co víc dodat,“ pochválil potomka Vincourek.