Na dráze za Jandovkou bylo oba dva dny rušno. V sobotu se tam jelo finále Moravské ligy, v neděli pak Velká cena Vyškova. Opět po roce se tak fanoušci této atraktivní podívané dočkali vrcholné akce. „Závody pořádáme každý rok, ať už je to Moravská liga, nebo Českomoravský pohár," pochlubil se právem místopředseda pořádajícího klubu Veus a ředitel závodu Martin Zbořil. Jeho pořadatelský tým znovu přivítal nejlepší jezdce z celé Moravy.

To nejdůležitější přinesl už první den. Finálové bitvy nabízí účastníkům možnost dvojnásobného počtu bodů, a tedy i promíchání pořadí na poslední chvíli. „Končí tím seriál jedenácti závodů od dubna až do září a i těsný výsledek ještě může konečné pořadí úplně změnit," vysvětlil.

Šanci si nenechalo vzít téměř půl druhé stovky borců od nejmenších až po muže a také několik bojovných děvčat. Ve startovní listině přitom hráli podstatnou roli i vyslanci domácího klubu, kteří už tradičně nevystupovali jen jako sparingpartneři. Svědčí o tom fakt, že Vyškov má z nedávného šampionátu České republiky v Brně hned dva mistrovské tituly.

O ten první se postaral šestnáctiletý Erik Votava. „Letos jsem objížděl jen Českomoravský pohár, skrz nemoc jsem i pár závodů vynechal. Ale mistrovství v Brně se mi povedlo, mohl jsem tam předem trénovat, měl jsem to takzvaně najeté, tak se to podařilo," vrátil se k velkému úspěchu.

V sobotu si na vyškovské dráze, kde zná každý metr, přidal větší zátěž, než musel. „Tak nějak jsem si pro dnešek přidal pár let, přeci jen jsem doma, tak místo své kategorie jedu elite man, což je pro sedmnáctileté a starší, a chtěl bych tam skončit do pátého místa," konstatoval po rozjížďkách. Svůj plán ještě předčil, když mu patřila konečná třetí pozice.

Horáková: Srdcová záležitost

Druhým majitelem republikového titulu je osmiletý Tomáš Vrtílek. I on bude na vrchol sezony v domácím prostředí vzpomínat rád, vyhrál, a tím si pojistil třetí místo v celém ligovém seriálu. „Jezdím tři roky a dnes se mi dařilo hodně dobře. Moc jsem chtěl vyhrát a porazit největšího soupeře Vítka Stloukala z Uničova," okomentoval svůj triumf. A neztratili se ani další domácí jezdci, když za Vrtílkem skončil třetí Jaromír Honzák.

Radost z jejich výsledků neskrývala také největší ikona doposud ještě stále mladé historie vyškovského bikrosu. „Je to tady pro mě srdcová záležitost. Co jsem přestala vrcholově jezdit, tak jsem hned začala trénovat děti, tehdy jsme začali s šesti a teď jich je asi třicet. Jsem ráda, že to takhle vzkvétá. No a co se týče tohoto závodu, je to jednou za rok velká společenská událost nejen pro bikros ve Vyškově, takže super a nemůžu tu chybět," uvedla mistryně republiky i světa a účastnice olympijských her Jana Horáková.

Jedinou kaňkou povedeného dne bylo zranění Poláka Gustawa Dadely při úplně poslední jízdě dne. Ošklivý pád znamenal diagnózu zlomené klíční kosti, podezření na závažnější problémy se ale naštěstí po odvozu do vyškovské nemocnice nepotvrdilo.

Ani v neděli organizátoři nezaháleli. Připravili Velkou cenu Vyškova, které se už ale účastnilo daleko užší startovní pole, čítalo dvaašedesát jmen. Z domácích zástupců své kategorie vyhráli Michal Kmoníček, Tomáš Vrtílek a Erik Votava, na stupně vítězů se dostali také druzí Jaromír Honzák či Josef Švec a třetí Karel Tomšík a Martin Kramář.

Už tradiční vyškovský víkend ve znamení bikrosu tak opět po roce snesl přísná sportovní kritéria svazu i natěšených diváků. „Naše bikrosová rodina drží při sobě, bez toho by to ani nešlo. Kdyby rodiče nepřidali ruku k dílu, tak ve dvou či třech lidech by se to těžko zvládalo. Takhle se můžeme už těšit na další rok," řekl Zbořil.

Zároveň ho potěšilo, že na trať vyrazili i úplně noví adepti tohoto sportu. „Měli možnost si vyzkoušet profesionální závody a využilo toho čtyřiatřicet začátečníků. To je krásný počin, doufejme, že budou s námi pokračovat dál," dodal.

Finále Moravské ligy

Příchozí – do 6 let: 1. Filip Šoltys (Hranice), 7–9 let: 1. Michal Kmoníček, 2. Filip Orel (oba Veus Vyškov), 10 a víc let: 1. Adam Szwarc (Třinec). Cruiser: 1. Tomáš Abendroth (Abos Team). MTB: 1. Ondřej Karkoška (Elitebikes). Boys 6 let: 1. Šimon Pekař (Šumperk). Boys 7–8: 1. Tomáš Vrtílek (Veus), …3. Jaromír Honzák (Veus). Boys 9–10: 1. Lukáš Šťastný (Uničov). Boys 11–12: 1. Matěj Fabicz (Třinec). Boys 13–14: 1. Marek Smékal (Hranice). Boys 15–16: Nicolas Kollner (Olympus). 17 a víc: 1. Adam Březina (Řepy), … 3. Erik Votava (Veus).