„A taky se tam ztratí nějaká ta chybička,“ skromně doplňuje úřadující mistryně republiky v mažoretkovém sportu v kategorii juniorek Eva Vlčková z vyškovského klubu Kalimero. Svůj titul ovšem začátkem června vybojovala ve Valticích v soutěži jednotlivkyň. Tam se chybičky nepřipouštějí. Pokud chcete vyhrát.

Běžný sportovní fanda má mažoretky v povědomí především jako show početné nádherně oděných skupin dívek a nebo žen. Jak probíhá soutěž jednotlivkyň?
Vystoupení je v podstatě stejné, jako ve skupině, ale cvičí jen jedna holka. Takže je to opravdu trochu náročnější než ve skupině, protože se pozornost rozhodčích soustředí jen na vás. Musíte skladbu perfektně umět. Ve skupině se přece jen občas může něco ztratit.

Jak náročné je dostat se až na vrchol? Jak probíhají mistrovské soutěže?
Jako v jiných sportech. Musíte se kvalifikovat z klubu a pak v soutěžích. Letošní kvalifikace probíhala v Těšanech. Ve finále ve Valticích nás v mé kategorii závodilo něco přes dvacet.

Pro vás to ale není první velká medaile.
Ano, v roce 2008 jsem vyhrála soutěž kadetek a pak jsem byla druhá na mistrovství Evropy. Letos mám ještě stříbrnou medaili z mistrovství republiky družstev, které bylo u nás ve Vyškově. Ale tady byly ještě lepší kadetky, které svoji soutěž vyhrály.

Hovoříme o disciplíně pom pom, tedy cvičení s třásněmi. To je vaše specializace?
Ne, není. Cvičím i s hůlkou, ale třásně jsou trochu lehčí. Hůlka může vypadnout z ruky a je to hodně vidět.

Jak jste se k mažoretkovému sportu dostala? Je například nutná gymnastická průprava?
Já jsem začínala hned v mažoretkách, hodně mě to baví. Gymnastická průprava je určitě dobrá. Často dostávám otázku, jaký je rozdíl v těchto sportech. Gymnastky také cvičí i se stuhou. U nás je to přece jen víc o tančení, víc umělecky zamřeno. Gymnastika je už jasně sport.

Ale příprava asi bude podobně náročná.
Myslím, že gymnastika je přece jenom víc náročnější na fyzickou kondici. My trénujeme dvakrát týdně, hodinu a půl v pédéáčku (pozn. reda.: Posádkový dům armády). V pondělí a ve čtvrtek. Děláme všechno, tedy tanec i gymnastické prvky. Holky, který mají zájem o tento sport, ať tam za námi klidně přijdou.

Mají mažoretky klasickou trenérku?
Jistěže ano. V klubu je to Dagmar Kubíčková a mojí osobní trenérkou je mamka.

Co vás čeká ještě v této sezoně?
Domácími mistrovstvími obyčejně sezona končí. Poslední bylo o víkendu v s hůlkamii v Jaroměři. Já jako mistryně republiky pojedu v závěru srpna na mistrovství Evropy do Poreče v Chorvatsku. Tomu se přizpůsobuje můj prázdninový program. Společně jezdíme na letní tábory. Naposledy jsme byly v Osvětimanech. Mají klasický táborový program. Tam už se netrénuje. Tedy kromě nás, které pojedeme na mistrovství Evropy. My se tam musíme dobře připravit. Pak bude ještě krátké společné soustředění reprezentantek.

S jakými cíli tedy pojedete do Poreče?
Soupeřky moc neznáme, vlastně vůbec nevíme, kdo tam přijede. Ale my, jako Česká republika, patříme vždycky k největším favoritům. Takže bych chtěla vyhrát. Ale vím, že to nebude jednoduché.

A co bude po Chorvatsku?
Nová sezona a hlavně škola. Čeká mě devátá třída a pak bych chtěla jít na gympl.

Eva Vlčková
2011 – Mistryně republiky juniorek pom pom
2. místo v družstvech juniorek pom pom
2008 – Mistryně republiky v kadetkách, 2. misto na ME