Město Vyškov se stalo minulý týden centrem dění Mistrovství světa armády v leteckém pětiboji.

„To, že se Vyškov stal organizátorem této soutěže, vnímáme jako čest. Navíc vyškovská oblast má dobré podmínky pro konání takového mistrovství. Chod celé akce zabezpečovali specialisté pro tělesnou přípravu z Vyškova i z Olomouce, kteří se tím živí, jsou vlastně profesionálními sportovci,“ uvedl mluvčí Ředitelství výcviku a doktrín Krále Jana Lucemburského Pavel Kočvara.

Úvodní díl soutěže zahájila ve středu střelba v dědických kasárnách. Každý závodník měl k dispozici čtyři série po pěti ranách na otočný terč. Nejlépe si vedl turecký zástupce Esen, když ztratil z maxima dvě stě bodů sedmnáct. Z českých reprezentantů dosáhl nejvýše Kamil Kopáč na čtrnácté místo. Z rezervistů pak vyhrál Brito z Brazílie, Čech Martin Šonka obsadil páté místo.

Odpoledne se všichni přesunuli na bazén do akvaparku, kde čekala závodníky další disciplína, sto metrů s překážkami. S tou si nejlépe poradil Španěl Perea, který trať zdolal za necelých třiašedesát vteřin.

Z českých reprezentantů si nejlépe vedl devátý Jakub Hlaváč a jedenáctý Pavel Pavlík. V klání skupiny záložníků vyhrál Ojell z Finska, páté místo obsadil Petr Mázl.

Další den se pokračovalo soubojem v šermu. Jednalo se o soutěž družstev na tři zásahy. Družstva pak mezi sebou soutěžila systémem každý s každým. Nejlépe se v této disciplíně vedlo Španělovi Lopezi Lagovi s náskokem devětatřiceti bodů na druhého.

Z českých zástupců byl nejlepší Jakub Hlaváč na devátém místě. První z rezervistů pak skončil Güney z Turecka. Výborně si vedli čeští závodníci, když hned druhý byl Petr Mázl a třetí Martin Šonka.

„Žádné překvapení co se týče výsledků nebylo, protože se závodníci mezi sebou znají a potkávají se na různých soutěžích,“ vysvětlil Kočvara.

V míčových dovednostech, které probíhaly v pátek, zvítězil Özer z Turecka a nejlepší z Čechů Pavel Pavlík byl devátý. Každý závodník soutěžil ve čtyřech disciplínách, kterými byly obratnost, rychlost, koordinace a relaxace. Ze záložníků exceloval Brazilec Brito a nejlepší český závodník Stanislav Čejka skončil osmý.

Posledními disciplínami následující den byly překážková dráha a orientační běh, které sudí hodnotili jako jednu soutěž, takzvaný únik. Prvenství si vybojoval opět Özer z Turecka a nejlepší Čech Pavel Pavlík skončil devátý. V klání skupiny záložníků pak vydobyl prvenství Čech Stanislav Čejka, který v těchto disciplínách získal celkem devět set osmdesát šest bodů.

Druhý Turnuger z Turecka měl o necelých sto bodů méně. Další nejlepší Češi skončili na čtvrtém, pátém a šestém místě v tomto pořadí Andre Hyll, Tomáš Brom a Lukáš Verner.

„Umístění našeho družstva odpovídá zcela reálným odhadům před mistrovstvím. Páté místo v družstvech je splnění cíle, který byl před závodem vytyčen. Když uvážíme, že naši piloti absolvovali těsně před mistrovstvím světa dvě velká mezinárodní letecká cvičení, nezbývá než konstatovat, že pátá příčka je pro české barvy úspěchem,“ zhodnotil mistrovství kapitán českého týmu Radek Jančík.