Historický úspěch bučovického volejbalu, jenž nemá ve vyškovském okrese obdoby. Snad jen takto se dá popsat skvělý úspěch, na který o víkendu dosáhlo mužstvo Bučovic. Čeká na něj první liga.

Již dva týdny Sokol bojuje v tříčlenné baráži o první ligu. Jeho soky jsou celky České Třebové a Plzně. Právě s ní před čtrnácti dny Bučovice doma startovaly.

„Plzeň je velmi silná a u nás předvedla výborný výkon. To, že jsme ji přehráli, nás správně nabudilo,“ popsal první ze čtyř bitev hrající trenér Sokola Zbyněk Čížek.

Již před vypuknutím baráže bylo jasné, že bude rozhodovat právě uplynulý víkend. Bučovice v něm totiž čekalo dvojutkání s Českou Třebovou. Největší důležitost pak jistě měl sobotní duel venku. „V těchto soubojích vždy rozhodují zápasy venku, přičemž doma se samozřejmě musí vyhrávat,“ posoudil Čížek. A to jeho družstvo splnilo do puntíku.

Střetnutí v České Třebové probíhalo oproti očekávání velmi jednoznačně. Hosté sice neměli standardního libera a počáteční nervozita a respekt se projevily na přihrávce, ale i tak na hřišti vládli. Bučovice získaly vždy už na začátku setů mírný náskok a ten dokázaly držet až do konce. Zrodilo se tak velké vítězství bez ztráty jediného setu.

„Jeli jsme tam s respektem, bývá tam bouřlivá kulisa, ale ani to se nepotvrdilo. Zatlačili jsme na domácí, docela nezkušený tým, a vyšlo to skvěle,“ radoval se bučovický kouč. Body tak byly v kapse a vše se mohlo rozhodnout již o den později v domácí odvetě. A tak se také stalo. Domácí začali nervózně, protože si uvědomovali, čeho mohou dosáhnout.

„Možnost jistého postupu nám v úvodu svazovala ruce, ale asi po pěti výměnách to z nás spadlo a už jsme hráli v pohodě. Byl to lehčí zápas než s Plzní,“ uvedl Čížek. Roli navíc Bučovicím usnadnili nepřesvědčivým výkonem sami hosté. Nedařila se jim téměř žádná herní činnost, z nichž nejhůř Třebová zvládala přihrávku.

O markantním rozdílu svědčí zejména druhý set. Ten Bučovice změnily ve svou exhibici a vyhrály ho o deset bodů. Ani tentokrát Sokol neztratil set a po posledním proměněném mečbolu vypukla v nabité hale obrovská radost.

Bučovičtí volejbalisté tak dali sérií tří výher jasnou odpověď na to, jestli se letos podaří to, co minulý rok ne: postup. Zbylé duely těchto tří mužstev už totiž nemůžou nic změnit.

Jestli ovšem diváci uvidí své oblíbence hrát v druhé nejvyšší republikové soutěži, se ještě neví. Klub se rozhodne, zda nepodstoupí vybojovanou pozici jinému celku.

„Pro Bučovice by byla první liga skvělá, to víme, ale je tu spousta aspektů proti. Hala nesplňuje parametry, křížení termíny zápasů s pracovní vytížeností hráčů a spousta dalších věcí,“ usměrnil nadšení Čížek. Vše se uvidí v následujících třech týdnech