S tímto jménem je spjato založení světové volejbalové federace. Hrál v Praze a v Brně a jako vedoucí reprezentace se dvakrát zúčastnil olympijských her. S Bučovicemi ho spojuje posledních dvacet let života, které zde prožil po boku bučovické rodačky.

„Po jeho úmrtí jsme narychlo uspořádali nultý ročník a pak už nebyl důvod, proč v úspěšně započaté tradici nepokračovat,“ představil akci hrající kapitán, manažer a hlavní organizátor Zbyněk Čížek.

I přesto, že kromě jmenovaného souboje probíhal v sobotu i závěrečný turnaj antukové ligy, v Bučovicích se objevily silné celky. „Loni byla lákadlem reprezentační družstva a teď ne, to je pravda. Ale přijel slovenský mistr, dva extraligové týmy, takže kvalita je,“ tvrdil autor akce.

Na celkové vítězství si dělal naděje například čtvrtý tým české Kooperativa ligy JMP Brno, dále nováček extraligy tým Volleyball.cz Praha či slovenský mistr VKP Bratislava. Jak se ale ukázalo, nikdo z favoritů až na vrchol nedosáhl.

Boje ve skupinách měly velkou dramatičnost. V modré skupině bylo hned od prvního zápasu k vidění jedno překvapení za druhým, kdy kombinovaný tým Starého Města v tiebreaku přehrál celek Volleyball Praha.

Poté se již domácí příznivci dočkali svého oblíbeného mužstva. To na turnaji představilo nové hráče včetně největší přestupové bomby, extraligového blokaře Pavla Jelínka z JMP Brno.

„Trénuje s nám teprve týden, ale už teď ukázal, že nám moc pomůže. Až se více rozkouká, bude spolu s Dubšem naší největší hvězdou,“ zhodnotil letní posilu kapitán.

Jelínek se svými spoluhráči vstoupil do memoriálu skvěle a jeho tým zdolal VKP Bratislava ve dvou setech. I druhé střetnutí domácím vyšlo, když ve zkrácené hře přehráli Staré Město a měli nakročeno do semifinále. K tomu ovšem potřebovali uhrát alespoň jeden set proti Pražanům.

Naopak hosté se chtěli předvést v co nejlepším světle, a tak k vidění byl líbivý volejbal. Vítězství pražských hráčů ve třech setech už nic nezměnilo na tom, že oba soupeři postoupili do finálových bojů. Domácí tak byli spokojeni. „Začali jsme velmi dobře. Nejlepší zápas jsme sehráli s Bratislavou, ale i další dva byly výborné,“ radoval se Čížek.

Ve druhé červené základní skupině se děly také zajímavé věci. Největší favorit turnaje celek JMP Brno sice začal procházet střetnutími hladce, ovšem zadrhl se v tiebreaku s celkem Havířova. V koncovce utkání s tímto protivníkem prohrál a pak si nečekaně připsal porážku s výtečným týmem Chomutova. Brňané tak své sobotní účinkování zakončili už v základní skupině.

Pak přišlo na řadu semifinále. V prvním se do boje o celkové prvenství snažili proklouznout domácí borci a zabránit jim v tom chtěli prvoligisté z Havířova. A ti Bučovice opravdu zastavili. V koncovkách díky lepší obraně zvítězili 2:0 a stali se prvním finalistou.

Druhé semifinále přineslo nejhezčí utkání dne, v němž Chomutov dokazoval, že patří k volejbalové elitě. Jeho hře nechyběla kompaktnost, hráči nedělali chyby a přes snahu Pražanů si ve dvou setech zajistili vstupenku do finále. Domácí tým se ještě pokusil o bronzovou náplast na semifinálové zklamání, ale ani to nevyšlo.

Mužstvo Volleyballu Praha si na duel o třetí místo schovalo více sil a zdolalo tým z Bučovic ve dvou dějstvích. „Trochu mě mrzí, že jsme se nedostali mezi nejlepší tři celky. Ale přípravu teprve začínáme, měli jsme úzký kádr a v tom teple ubývaly síly. Medailisté byly lepší,“ přiznal Čížek.

Ve velkém finále pak dotáhli volejbalisté Chomutova svou spanilou jízdu až do konce a po vítězství 2:0 čtvrtý ročník Memoriálu ing. Vladimíra Spirita vyhráli.