V Bučovicích se první zápas hrál pouhých sedmapadesát minut, což samo o sobě o průběhu vypovídá zcela jasně. Byla to jednoznačná záležitost domácích od začátku do konce, přičemž hosté místy působili až odevzdaným výkonem. „Umíme hrát líp, ale když se nic nedaří na prvním míči, odchází celá hra. Připravoval jsem mužstvo tak, že tady bude velký tlak, že je tu nižší hala. Ale prostě jsme to nezvládli," konstatoval zkušený trenér hostů Josef Mrkos.

V přestávce mezi zápasy si pak Bučovičtí užili slavnostní chvíle, kdy jim pohár pro celkového lídra předal zástupce jihomoravského krajského volejbalového svazu a známý brněnský volejbalový odborník Zdeněk Václavík spolu se zástupcem zdejší radnice Jiřím Horákem a předsedou Sokola Petrem Hanákem.

Zatímco kapitán vítězného týmu Tomáš Jambor zvedl pohár nad hlavu poprvé, někteří jeho spoluhráči už tak mohli udělat pošesté v řadě za sebou. V dekádě se pak Bučovickým podařilo soutěž vyhrát osmkrát. „Bučovice patří o hodně výš, chci jim říct, aby postoupily, ale udělám to asi až později. Chápu jejich argumenty, především, že časově je vyšší soutěž pro hráče, kteří se sportem neživí, asi opravdu nepřijatelná. Ale výkonnostně si myslím, že by hrály minimálně v horní polovině první ligy. Skvělý tým," chválil Václavík.

Jeho slova potvrdil i kouč poraženého celku. „Musíme uznat, že to, co nabízí Bučovice ve druhé lize, je to nejlepší, co může druhá liga předvést. Po celé republice. Nikde jinde nemá mužstvo takovou úroveň. V této sestavě by hrály velice dobře první ligu. My jsme sice v první čtyřce, ale Bučovice a Holubice jsou odskočené. Například s Palkovicemi, které jsou třetí, máme skóre 9:3, třikrát jsme je porazili, ale na tyto dva soupeře prostě naše mužstvo nemá," připojil se ke gratulantům i Mrkos.

Jeho tým v odpolední odvetě kladl Bučovicím přece jen větší odpor. Ve třetí sadě urval domácím set. „V koncovce třetího setu jsme udělali víc chyb, a proto jsme si rozlučku se sezonou museli trochu prodloužit. Ale ve čtvrtém jsme zase nikoho nenechali na pochybách, kdo získá šest bodů. Sezonu končil stylově, esem, Petr Nezdařil, a tak jeho příspěvek v jarní části sezony je nejvyšší," nenechal si prohraným setem pokazit radost trenér a manažer bučovických sokolů Zbyněk Čížek.

Druhá liga, alespoň v otázce dalších pozic za Bučovicemi, v posledních kolech správně vygradovala. Druhé mohly skončit tři týmy a zároveň každý z nich nemusel mít medaili. Holubicím ovšem dávalo jistotu zisku cenného kovu jedno vítězství nad Palkovicemi, a to také uhrály, byť až ve druhém utkání. „Dopoledne jsme asi byli moc přemotivovaní, chtěli jsme ten boj o druhé místo za každou cenu rozhodnout hned. To se nepovedlo, možná i chybami rozhodčích, ale musím uznat, že Palkovice hrály opravdu výborně a že z celkového pohledu na oba tyto zápasy patřily k nejlepším v celé soutěži," řekl hrající trenér Holubic Aleš Šmerda.

Zmíněné chyby sudích přišly v závěru prvního setu, kdy přehlédli dvě jasné teče hostů při útoku domácích. „Celý set jsme vedli a to nás pak rozhodilo na celé první utkání. Ale vymlouvat se na to nechci. Takže jsme to museli dotáhnout odpoledne. Tam už hrála roli i naše lepší trénovanost, širší kádr a zřejmě i celková vyšší kvalita našeho kádru," shrnul příčiny odpoledního obratu Šmerda.

Parta a kvalita

Holubičtí tak vybojovali historicky nejlepší umístění za své pětileté působení ve druhé lize. Dosud byli nejlépe čtvrtí. „Především je to dobrou partou a hodně zlepšenými tréninky. Volejbal hraje šest hráčů, ale pro takovou soutěž potřebujete mít dvanáct kvalitních volejbalistů, a to jsme měli. Takže i hru jsme stavěli na kolektivním pojetí, a proto žádný jednotlivec nemá na stříbru větší nebo menší zásluhy. Všichni stejné," chválil spoluhráče a zároveň svěřence Šmerda.

Vraťme se ještě do Bučovic. To, co „nakousl" Václavík, tedy možný postup do vyšší soutěže, budou Bučovičtí řešit v nejbližších dnech, ale nezdá se, že by se jejich názor na organizaci první ligy nějak změnil. Jisté je, že spolu s Pegasem Znojmo opustí soutěž Sokol Šlapanice, který na předposledním místě nastřádal v soutěži méně bodů než dva celky na stejném pořadí ve skupinách A a B.

II. liga – sk. C Poslední dvoukolo:

Sokol Bučovice – Sokol Drásov 3:0 (17, 12, 12), 3:1 (18, 22, –23, 18).

Bučovice: P. Hanzlík, Jambor, P. Jelínek, Mikula, Auer, Zajíček, Hroch, Dubš, J. Hovorka, Sedalík, Nezdařil.

TJ Holubice – Sokol Palkovice 1:3 (-22, –21, 22, –20), 3:0 (18, 21, 23).

Holubice: Balík, Bláha, P. Handlíř, T. Handlíř, Hejna, M. Hovorka, Lukáš, Matuška, Namešanský, Písařík, Sankot, A. Šmerda.

Další výsledky: Hlučín – Znojmo 3:0, 3:1, Polanka nad Odrou – Litovel 3:0, 2:3, Šlapanice – VŠB Ostrava 3:1, 3:2.