Na cestě do finále druhého ročníku Memoriálu Karla Lázničky ve Šlapanicích totiž volejbalisté Sokola Bučovice pokořili dva extraligové soupeře. Skvělé vysvědčení. Loni byla účast přece jen slabší. Letos se turnaje se zúčastnila celkem čtyři extraligová družstva a Vyškovsko kromě Bučovic reprezentovaly i Holubice, tedy dva druholigové týmy.

Ty se spolu utkaly hned v úvodním utkání první základní skupiny. Holubičtí předvedli sympatický výkon na útoku i servisu a vedli překvapivě 1:0 na sety. Bučovičtí se rozjížděli pomaleji, a tak ve druhém dějství se na palubovku podíval kromě letních posil smečaře Nezdařila a univerzála Doubravského také Ivo Dubš. S touto sestavou se výkon zlepšil a Bučovičtí zvítězili v tie breaku v poměru 15:11 a 2:1 na sety.

Poté svěřence trenéra Zbyňka Čížka čekal extraligový Havířov, který spolu s extraligovým Volejbalem Brno doplnil tuto skupinu. Na nahrávce již hru tvořil zkušený Jindřich Pavlík a Bučovičtí také představili další veliké eso. Dlouholetého kapitána reprezentace a skvělého blokař JMP Brno Martina Hrocha, který se vrátil z angažmá ve Francii. „Hned od úvodu ukazoval, že i ve svém sportovně pokročilejším věku, letos oslavil čtyřicátiny, nic neztratil ze svého umu. Havířov se po celou dobu trápil na příjmu a jejich útok kolikrát končil na našich blocích bučovických hráčů. Po velkém výkonu jsme zaslouženě vyhráli 2:0 si zajistili postup do semifinále," radoval se ze „skalpu" extraligového klubu Čížek.

Pak sice Bučovičtí podlehli extraligovému Brnu 1:2, ale po výhře Havířova nad Brnem, postoupili do semifinále. Tím splnili svůj cíl, ale v sobotu jim to nestačilo. V semifinále vyřadili další extraligový klub, Staré Město. Tým vedený legendou z italské ligy Petrem Karabcem se netajil jasným postupem do finále, ovšem se přepočítal. Bučovičtí skvěle přihrávali, útočně tvrdil muziku Dubš s posilou Petrem Doubravským a Hrochem a spolu se zaplněnou halou, která fandila Sokolům, se za hodinu stalo druhé velké překvapení. St. Město odešlo se sklopenou hlavou po prohře 22:25, 23:25.

Ve finále sice bučovický tým nenašel recept na kompletní Brno, kterému vycházel servis, a po setech 16:25, 17:25 jasně vyhrálo celý turnaj.

„Jsem nadšený naším výkonem. Byla to vynikající příprava na zahájení druhé ligy, které nás čeká v sobotu v Drásově," konstatoval spokojený Čížek.

Spokojení nakonec mohou být i Holubičtí, přestože skončili v základní skupině. Po prohře s Bučovicemi podlehli i favorizovanému Brnu, ale také oni porazili o dvě třídy výš hrající Havířov.