Náznaky derby mělo utkání ve Velkém Meziříčí, v Brně s Teslou to bylo klasické regionální derby. Oba zápasy po bitvách jako na houpačce, kdy v určitých pasážích měl navrch jeden nebo druhý tým, rozhodly zkrácené páté sety. Jejich koncovky ale byly výrazně rozlišné.

Na Vysočině vedli domácí 13:11 a pak už bodovali jen Bučovičtí. V hale Tesly hosté naopak ztratili vedení 14:10 a o téměř jisté vítězství se nakonec museli obávat. „V Meziříčí jsme v koncovce tie-breaku byli ti šťastnější, na Tesle ti zkušenější,“ glosoval trenér bučovických sokolů Zbyněk Čížek.

Z Vysočiny ovšem jeho tým mohl odvést lepší výsledek. První set měl rozjetý na vítězství a v jeho prodloužené koncovce měl i více setbolů. Hosté vedli 30:29 a 32:31, ale chybami se o první set sami připravili. Pak následovaly rychle vyhrané dva sety a teprve potom domácí v nervozním utkání, poznamenaném i chybami rozhodčích, našli účinnou protihru. „Škoda prvního setu. Kdybychom jej vyhráli, tak by to asi skončilo na sety 0:3. Na druhou stanu jsme pak prohrávali a cením si, že jsme se dostali zpátky do hry a zvládli i těžkou koncovku zkráceného pátého setu,“ konstatoval Čížek.

VK Velké Meziříčí – Sokol Bučovice 2:3 (32, -18, -21, 20, -13)

Tesla Brno – Sokol Bučovice 2:3 (-14, 17, 20, - 23, -14)

Bučovice: Mlčúch, Perry, Červinka, Neubauer, Tezzele, Nezdařil, Přikryl, Duda, Katona, Hrtus, Sankot. Trenér: Zbyněk Čížek

V derby v Brně proběhly úvodní dvě sady jako podle kopíráku, ale v opačném gardu. Po vyrovnaných začátcích v prvním utekli hosté šňůrou na 17:8 a náskok si v klidu pohlídali do konce. Ve druhé to předvedli domácí únikem 18:11 ve středové části setu. Třetí lépe rozehráli Bučovičtí. Vedli 3:0 a 6:3. Pak ale přišel na servis domácí Lukáš Čeketa a otočil až 9:6.

Hosté se pak všemožně snažili, ale Tesla měla své vedení jasně pod kontrolou. „Ve druhém a třetím setu bylo Brno výrazně lepší na servisu. Nepříjemně nás jím tlačili, nám naopak servis odešel, a tak jsme neměli ani protiútok,“ viděl příčiny obratu ve stavu setů bučovický lodivod.

Ten se do čtvrté sady vrátil k osvědčenější a hlavně zkušenější sestavě. Jistotu do jejich řad přinesl zejména slovenský exreprezentant Vlado Katona a hosté dovedli zápas do dvoubodového vítězství. O koncovce tie-breaku byla zmínka v úvodu, je zajímavé, že podobný závěr měla čtvrtá sada, kdy Bučovice málem prohospodařily vedení 23:19. „Když vyhraješ první set na třináct bodů, tak to pak někdy bývá složitější. Do podvědomí hráčů se dostane, že dál už to půjde samo. Ale tak to samozřejmě není. Tesla hrála dobře. Nám se povedl tah se změnou sestavy ve čtvrtém setu a začali jsme zase víc útočit z kůlů. A ty koncovky… Říkám, dva body beru,“ vyhodnotil zápas Čížek.

Zatímco Bučovičtí si upevnili pozici ve vedoucí trojici první ligy, Tesla výkonem naznačila, že by se nemusela pohybovat v dolních patrech tabulky. „Nakonec asi rozhodla větší zkušenost hostů, i když my jsme odvedli fakt dobrý výkon. Svými verdikty nás rozhodili rozhodčí a bohužel to bylo zrovna ve fázi, kdy se zápas ve čtvrtém setu lámal. Kluky určitě musím za výkon pochválit, určitě jsme si zasloužili víc než jeden bod. Ale zaplať pán bůh i za něj. Většinu hráčů Bučovic jsem trénoval. Ničím mě nepřekvapili, naopak myslím si, že umějí hrát lepší volejbal než u nás předvedli,“ řekl po zápase trenér Tesly Jaroslav Šamšula.