Škoda, protože v nové rousínovské sportovní hale byly k vidění ligové smeče, volejbalové parádičky a počiny fair play. „Poskládali jsme se, jak se dalo, a určitě jsme si sem přijeli jen zahrát a užít si volejbalu," vystihl přístup prakticky všech týmů vyškovský trenér a hráč Tomáš Luska.

Jeho tým vytvořili hráči Volejbalu Vyškov a Sokola Dědice. S ligovými soupeři se byli statečně a nakonec v souboji s jedním z nich, Sokolem Šlapanice, odmítli černého Petra a skončili předposlední. Opačný pól tabulky opanoval druhý zástupce Vyškovska a hlavní favorit turnaje TJ Holubice. V základní skupině vyhrál všechny tři zápasy, ale s mladou rezervou extraligového Volejbalu Brno a bojovnými Napajedly k tomu potřeboval rozhodující tiebreak.

„Nebyli jsme kompletní, a proto jsme si půjčili Kubu Sedalíka, aby nám šel pomoct na střed. Soupeři tady pro nás byli hratelní, takže jsme vyhráli, ale o to nám ani moc nešlo. Jsme na začátku přípravy a klíčové přípravné zápasy nás teprve čekají. Budeme hrát se Šlapanicemi, Volejbalem Brno B a Bučovicemi, 21. září pojedeme na ligový turnaj do Letovic. A pokud bude místo na sokolském turnaj ve Šlapanicích 27. září, tak se zúčastníme i tam. Mužstvo pro ligu máme prakticky hotové. Z Brna přišly dost velké posily Písařík a Balík a do kádru přeřadíme dva naše mladé kluky z B mužstva. Všechny posty máme podablované, takže v tomto směru je to pohoda," řekl hrající trenér Holubic Aleš Šmerda.

V semifinále a finále už jeho svěřenci set neztratili, ale v závěrečném souboji s účastníkem krajského přeboru z Brna-Komárova museli ve druhém setu odvracet dva soupeřovy setboly. Po porážkách ve skupině se nakonec z jednoho vítězství radoval i vyškovsko-dědický mix. „Byli jsme tu tři nahrávači a tři blokaři. Není co komentovat. Jsme první týden v hale, hlavní turnaj máme až 21. září v Letovicích, Tam už budeme v plné sestavě, takže by to mělo vypadat úplně jinak. Mužstvo se dává dohromady. Z Dědic se vrátil Murányi a přišli Vymazal, Doležal a Roman Kříž," řekl už jen za vyškovský klub Tomáš Luska.

Mladé naděje

Opačná výpomoc směrem Vyškov – Dědice se konala právě na rousínovském turnaji, kde nakonec brali medaili i Dědičtí. Bronzovou za třetí místo v sokolském přeboru Moravy. „Turnaj totiž byl zároveň moravským sokolským přeborem a byla tady čtyři sokolská družstva. Takže podle celkových umístění je přeborníkem Moravy pro letošní rok Sokol Brno I jih-Komárov, druhé skončily Střelice, třetí Dědice, čtvrté Šlapanice. Já celkově oceňuju, že se turnaj povedl organizačně a hlavně že se tady objevilo mnoho mladých a výborných hráčů. To mě úplně překvapilo, neznámí mladí kluci, prakticky ve všech týmech. A to je moc dobře," chválil předseda Komise volejbalu České obce sokolské Zdeněk Kadlc, který v Rousínově kromě této role vystupoval v dalších třech. Jako hlasatel, trenér a taky hráč sokolů ze Šlapanic.

V jejich dresu se překvapivě objevil i ředitel turnaje a rousínovské haly a ještě loni opora druholigových Bučovic Petr Chromý. „Šlapaňáků přijelo málo, takže jsem jim pomohl. Celkem to šlo, zahráli jsme si dobře, ale bolí mě nohy," usmíval se po turnaj třiačtyřicetiletý čtyřnásobný mistr republiky v plážovém volejbalu.

Ovšem ne vlastní výkon, ale především pochvala člena nejvyššího vedení ČOS Kadlce ho může opravdu těšit. „Tohle byl druhý ročník a musím přiznat, že loni bylo obsazení lepší. Ale to jsme měli štěstí, protože se tady na poslední chvíli objevil extraligový tým z Bratislavy, který taky vyhrál. Odpadly jim přípravné zápasy s Palkovicemi, a tak přijeli k nám. Letos to bylo zaměřeno na týmy druhé ligy a kraje a s tím počítáme i do budoucna. Vypadá to, že i tento termín zůstane tradiční a pevně se usadí ve volejbalovém kalendáři. Všichni, co k nám přijeli, potvrzují, že se jim tu líbí a chtějí sem jezdit," naznačil perspektivu tohoto sportovního podniku.

Zatím bez domácích

Na otázku, kdy se na scéně objeví domácí rousínovský mužský tým, už šéf haly tak pozitivní odpověď neměl. „To je běh dlouhou trať. Muži tu hrají za Vítovice okresní přebor, ale už to nejsou žádní mladíci. Klub i v Rousínově existuje, ale zatím hrají jen žačky. Zato je jich tady hodně a základna se pořád rozšiřuje. K založení mužů by to chtělo nějakého mladšího nadšence," dodal Chromý.

Výsledky:

Skupiny:A: Holubice – Šlapanice 2:0, Holubice – Volejbal Brno B 2:1, Holubice – Napajedla 2:1.
B: Vyškov/Dědice – Střelice 0:2, Vyškov/Dědice – Brno-Komárov 1:2.
Semifinále: Holubice – Střelice 2:0, Brno-Komárov – Napajedla 2:1. O 3. místo: Napajedla – Střelice 2:0.
Finále: Holubice – Brno-Komárov 2:0.
Skupina o 5. – 7. místo: Vyškov/Dědice – Volejbal Brno B 0:2, Vyškov/Dědice – Šlapanice 2:0. Pořadí: 5. Volejbal Brno B, 6. Vyškov/Dědice, 7. Šlapanice.
Holubice: Hejna, Matuška, Pisarík, Paul, Sedalík, Šmerda, T. Handlíř, Balík.
Vyškov: Graclík, Duda, Doležal, Muzikář, Luska, Bednář, R. Kříž.