Po dvou poměrně hladkých domácích vítězstvích čekali sokoli na Vysočině těžší a vyrovnanější souboj. To se také potvrdilo, i když výsledek 3:0 vypadá jednoznačně. „Bylo to nejtěžší utkání z celé série a z naší strany nejvydařenější. Musím kluky pochválit, protože spousta z nich hrála se sebezapřením, s teplotami a s virózami,“ radoval se po utkání trenér Bučovic Zbyněk Čížek. Stejným zápasovým skóre 3:0 skončily i vzájemné souboje ostatních čtvrtfinalistů.

Na domácí palubovce nastoupil Spartak proti favoritu s velkým elánem a maximální bojovností. Že to vítěz základní části nebude mít jednoduché, naznačily již úvodní výměny, po kterých domácí vedli 5:1. Hosté pomalejší rozjezd napravili a dva sety se pak sehrála vyrovnaná partie s lepšími koncovkami zkušenějších Bučovic.

Ilustrační foto.
Zemřelých na jihomoravských silnicích loni bylo méně. O deset

Třetí set se možná zapíše do volejbalových dějin, minimálně těch tuzemských. Domácí hráli velmi dobře. Na začátku získali čtyřbodové vedení, které si průběžně udržovali, a ač se hosté vehementně snažili, nebyli schopní manko srovnat. Naopak, ve druhé polovině setu už byl stav 18:12 pro domácí. Tam se však domácí strana počítadla zastavila.

Na servis přišel hostující Josef Mlčúch a uvedl se dvěma esy. Následovala šňůra dalších jedenácti bodů a vítězství hostů 25:18. „Třináct servisů za sebou možná rekord je, to nevím, ale občas se tak zadaří. Ještě v extralize v Brně se mi podařilo servírovat desetkrát. Samozřejmě jsem velice spokojený,“ usmíval se po zápase Mlčúch.

Jeho mistrovská série trvala pouhých sedm minut. Za stavu 18:16 si domácí kouč Petr Juda vybral už druhý oddechový čas, ale rozjetý bučovický „parní válec“ už nezastavil. „Nešlo s tím nic dělat. Začalo to dvěma chybami a pak už jsme neměli šanci. Začali jsme do toho mlátit. Bučovice dobře blokovaly a my jsme nebyli schopní udělat nějaký jiný technický úder, než jen ránu do bloku,“ smutně po zápase konstatoval zkušený domácí stratég.

V základní sestavě Bučovic se po delší době objevil zkušený Ivan Duda a na nahrávce odehrál celý zápas. „Byl to vydařený tah. Šel tam, protože jsme na náhře chtěli hrát pestře středem a Ivan beze zbytku pokyny splnil a dovedl mančaft tam, kde jsme chtěli,“ chválil Čížek. „Bylo to pro mě fyzicky náročné, ale kluci mě podrželi. Ten stav 18:12 jsme si zavinili spíš sami, myslím, že oni nebyli tak suverénní. My jsme polevili na servisu a dostali jsme je na koně. Neříkám, že jsem věřil, že to otočíme, ale naděje tam určitě byla, protože už u nás měli podobné pasáže, kdy nebyli schopní složit balón. Obrovský dík Pepovi, který to dopodával, a klukům na saku, kteří to drželi,“ chválil čtyřicetiletý internacionál své mladší spoluhráče. V klíčových pasážích třetího setu se na bloku dařilo především Michalu Přikrylovi.

Zatímco Bučovičtí se nyní budou připravovat na souboj s nádechem derby, pro Velké Meziříčí sezona skočila. „Byla lepší než ta loňská, kdy jsme hráli o záchranu a neuhráli jsme to. Letos je to posun a doufám, že bude v příštím ročníku pokračovat,“ bral Juda vyřazení s nadhledem.

Postupem mezi nejlepší čtyři týmy soutěže si sokoli splnili rozšířené předsezonní přání. Nejprve doufali v postup do play-off, když se tak stalo, povýšili cíle na semifinále. Teď se budou chystat na posilněného soupeře. Brněnský klub totiž do B týmu převedl tři hráče základní extraligové sestavy. „Nejprve oslavíme postup do bojů o medaile. Určitě si to zasloužíme. V Bučovicích se nikdy nehrála první liga, natož semifinále. S Brnem to bude úplně o něčem jiném. Užijeme si to mnohem víc, než s Meziříčím, kde jsme byli favority a všichni na nás ukazovali, že musíme vyhrát,“ ujistil Čížek. „Jsem rád, že jsme zápas ukončili ve třech setech. Hodně z nás bylo na hranici nemocí, takže není jisté, jak by se vyvíjel čtvrtý a případně pátý set. A Brno? Na devětadevadesát procent bylo jisté, že s ním budeme v semifinále hrát. Vnímáme, že se posílilo, takže bude favoritem. My budeme hrát jak nejlíp umíme a pak se uvidí, na co to bude stačit,“ dodal kapitán sokolů Duda.

I. liga - čtvrtfinále
SPARTAK VELKÉ MEZIŘÍČÍ - SOKOL BUČOVICE 0:3
Sety: 24:26, 22:25, 18:25. Konečný stav série: 0:3.
Velké Meziříčí: O. Žaba, Stanislav, Huryta, Pavlovský, Benáček, Kasal - Slavík - Maňas, Š. Žaba, Kučera, Šimek, Jaša. Trenér: Petr Juda.
Bučovice: Přikryl, Vašut, Neubauer, Duda, Mlčúch, Katona – Nezdařil - Paták, Auer, Šimko, Fučík, Dítě, Tezzele, Spěvák. Trenér: Zbyněk Čížek.
Další výsledky: Staré Město – Beskydy 0:3 (-9, -27, -22). Stav série: 0:3.
Dobřichovice - MFF Praha 2:3 (17, -16, -22, 21, -10). Stav série: 0:3.
Lvi Praha B - Volejbal Brno B 0:3 (-23, -14, -18). Stav série: 0:3.
Semifinále: Bučovice - Volejbal Brno B, Beskydy - MFF Praha, pátek 22. 2. (18.00), sobota 23. 2. (17.00).

K hořícímu autu byli v pondělí ráno povoláni hasiči do Hoštic-Heroltic.
V autě s dívkou zkolaboval. Zachránci dítěte a důchodce v pátek získali medaili