Měly to být jasné záležitosti. Holubice zajížděly do Bučovic bez větších šancí a stejně se měl odvíjet i boj Vyškova s favorizovanými Palkovicemi. Jenže ve druhém případě přišlo hřejivé překvapení. Domácí po heroickém výkonu Severomoravany obrali o dopolední vítězství a proklestili tak cestu do tabulkového vedení svému okresnímu rivalovi. Samozřejmě s tím, že bučovický Sokol svoji roli ve třináctém a čtrnáctém kole dokonale splnil.

Kdo se vydal v sobotu po ránu do sportovní haly Za Parkem s tím, že dnes bude brzy doma, tak sae nestačil divit. V klidném středu tabulky se pohybující Vyškov sice měl proti sobě letos skvělé Palkovice, jenže ani trochu se jich nezalekl.

Vyškov k překvapení všech dokáže s hosty nejen držet krok, ale dokonce je přehrát. První dva sety patřily jemu. „Měla to být jasná záležitost pro hosty, přijeli pro povinné body, chtějí hrát o postup, ale my začali opravdu ve velkém stylu. Zasypali jsme je sprškou odvážných servisů a spolehlivě dohrávali své bodové šance. Palkovice byly najednou zaskočeny, znervózněly a těžko proti nám hledaly recept,“ poznamenal hrající vedoucí týmu Tomáš Luska.

Třetí sada, to už je ovšem jiná káva. Po sérii pokažených vyškovských servisů se ligoví lídr dostal na koně, jeho bloky se staly nepropustnou hrází a domácím blokařům svými kombinacemi pořádně motají hlavy. Další dvě dějství patří hostům a na řadě je pátý set.

Ani tiebreak neměl klasickou podobu. Na palubovce se odehrála strhující sportovní válka pod vedením smečujících „generálů“ Hanáka a Kříže. Oba odvrátili mnoho mečbolů, až vyškovský Chládek po více než dvou hodinách hry konečně rozpoutal ve svém družstvu obrovskou euforii. Výsledek 24:22. „Oba týmy už hrály spíše na jistotu, podání se moc neriskovalo, ale myslím, že my jsme měli větší vůli po vítězství. Navíc jsme měli několik famózních zákroků v poli,“ vzpomněl Luska.

Odveta už zapadla do předzápasových prognóz, Vyškovu už chyběly síly. Po dvou lehce prohraných sadách se domácí ve třetí ještě zvedli, vedli dokonce 18:14, ale Palkovice ještě otočily. V posledním míči přišly o Hanáka kvůli značně pochroumanému kotníku, ale jinak pohodlně dokráčely k výhře ve třech setech.

O dramatu se ani trochu nedá mluvit v souvislosti s okresním derby Bučovic a Holubic. Domácí svého soupeře nešetřili a odmítli mu darovat byť jediný set. Nejblíže k němu hosté byli na začátku druhého utkání, kdy získali dvaadvacet bodů. Domácí Sokol ale hlídal situaci. „Spokojenost, zvládli jsme to podle představ. Dobrá obrana, útok středem sítě a bez odpovědi. Holubičtí se mi zdáli hlavně dopoledne hodně zakřiknutí. V odvetě jsme měli trochu pomalejší rozjezd, ale pak se vše dostalo do zajetých kolejí,“ popsal manažer a trenér Bučovic Zbyněk Čížek.

Hosté svůj volejbalový výlet pochopitelně příliš nechválili. „Problém byl už v tom, že nás jelo v podstatě do hry sedm. Osmý byl zraněný a připraven jen pro případ nouze. Jeli jsme s tím to důstojně odehrát, malá možnost něčeho navíc se vyskytla první set odpoledne, ale jinak to byl odevzdaný výkon,“ uvedl hlavní kouč Aleš Šmerda.

To vše se zásadně promítlo do druholigové tabulky. Bučovice se dostaly díky vyškovskému nadšení před Palkovice na první příčku, Vyškov poskočil na páté místo právě před o víkendu poražené, šesté Holubice.