Česká ženská elita plážového volejbalu pomalu míří do Slavkova. Celý víkend se tam totiž koná mistrovství republiky.

Plážový volejbal se ve Slavkově hraje celé léto, nyní ale přichází nejdůležitější turnaj profesionálek. Napoleonské město je totiž dějištěm Mistrovství republiky Kooperativa Cup 2008. Centrem tuzemských příznivců plážového volejbalu je areál zdejšího koupaliště.

Ve dvoudenním souboji poměří své síly šestnáct nejlepších dvojic tohoto sportovního odvětví. Přitom všechny budou z České republiky. „Turnaj je pro zahraniční hráčky uzavřen,“ uvedl Lubomír Kuchta, předseda slavkovskécho beachvolejbalového klubu a zároveň místopředseda naší beachvolejbalové asociace.
Hledání favoritek turnaje je letos těžké. Na slavkovské vítězství si totiž myslí hned několik poměrně vyrovnaných párů.

Přesto odborníci tipují na vítězství hlavně jeden pár. Hana Klapalová a Tereza Petrová usilovaly do poslední chvíle o účast na lympijských hrách v Pekingu a ve Slavkově si samozřejmě brousí zuby na příčku nejvyšší.

Pozici budou mít o to snazšší, že loňské mistryně republiky svoje síly tříští do dvou dvojic. Zkušená Soňa Nováková k sobě přibrala Terezu Tobiášovou a mladá naděje Martina Šmídová bude na titul útočit společně se svou vrstevnicí Ivou Štorkovou.

V řadě čekatelek na vítězství však přešlapují i další hráčky. „Do pořadí budou chtít určitě promluvit pravidelné účastnice turnajů Evropské série Lenka Háječková, jež se úspěšně vrátila po mateřské dovolené, a Petra Novotná,“ myslí si organizátor turnaje Lubomír Kuchta a hned vypočítává několik dalších jmen.

Jako další výbornou dvojici vidí loňské vícemistryně Evropy do dvaceti let Kristýnu Kolocovou a Markétu Slukovou, jež v letošním roce absolvovaly turnaje evropské i světové série dospělých, v nichž naznačovaly svůj budoucí potenciál. „Taktéž další mladá dvojice vícemistryň Evropy do třiadvaceti let z loňského roku Eva Weissová- Jana Goliášová bude chtít prokázat, že zdárně zvládla přechod do seniorské kategorie,“ tuší Kuchta. Další dvojice mohou jen překvapit. „To bývá velice často výhoda níže žebříčkově postavených týmů,“ upozornil.

Neoficiální začátek turnaje je na řadě už zítra. Od čtyř hodin odpoledne do devíti večer už budou beachvolejbalistky ve Slavkově trénovat. Sobotní program začíná v devět ráno prezencí a už o půl hodiny později přijdou na řadu jednotlivé duely všech účastnic. V neděli se začíná taktéž v devět ráno, ve tři čtvrtě na tři odpoledne přijde na řadu boj o třetí místo a finále před televizními kamerami začne s úderem čtvrté hodiny. „Vstup na finálový zápas je volný,“ upozorňuje Kuchta.