Na letním memoriálu Ing. Vladimíra Spirita, který sami pořádají, bučovičtí sokoli porazili český extraligový tým ČZU Praha a účastníka slovenské extraligy VK Prievidza. V závěrečném přípravném turnaji, Memoriálu Karla Lázničky ve Šlapanicích, si výhru s Pražany zopakovali a nebyli daleko od toho, aby v boji o konečné třetí místo přehráli další tým slovenské nejvyšší soutěže SKP Komárno. Podlehli nejtěsnějším možným poměrem, v tiebreaku třetí sady 13:15. „Ve Šlapanicích jsme nejprve prohráli s Fatrou Zlín, ale pak jsme o třídu lepším výkonem hladce porazili několikanásobného vítěze první ligy Sokol Dobřichovice. To je také cenné vítězství. Pražští ČZU nastoupili v kompletní sestavě a pod vedením brazilského trenéra Rafaela Petry. Hladké vítězství 25:18 v první sadě nás utvrdilo v tom, že se přes ně dá přejít do semifinále a skutečně jsme druhou sadu v koncovce vyhráli. Na extraligové Brno jsme sice nestačili, ale s vítězem slovenského poháru Komárnem jsme prohráli trochu nešťastně," komentoval čtvrté místo v Lázničkově memoriálu trenér Bučovic Zbyněk Čížek.

V generálce nastoupily Bučovice v sestavě: Auer, Bulko, Bence, Dítě, Dubš, Duda, Doležel, Hanzlík, Hanák, Jelínek, Sedalík, Vyhnáček. Tedy i s dlouholetou oporou a bývalým kapitánem české reprezentace Ivo Dubšem, který už dříve naznačil, že svoji závodní kariéru chce pomalu ukončit. „V sobotu patřil k nejlepším hráčům našeho družstva, ale platí to, co sám řekl. Stabilně už hrávat nechce, ale občas nám ještě vypomůže," vysvětlil Čížek.

Dubšovu vůdčí roli by v jeho týmu měla převzít další velká volejbalová osobnost Jiří Bence, rovněž český exreprezentant. Přináší si zkušenosti z domácích extraligových klubů Liberce, Brna, Zlína a Příbrami a v dresu Nantes si zahrál francouzskou nejvyšší soutěž. „Tým by měl být nejméně stejně silný jako loni, takže naším cílem musí být obhájení prvního místa. Ale musím upozornit, že každým rokem to máme těžší, protože soupeři se také posilují a na nás jako favorita se chce každý vytáhnout," netajil vítězné plány trenér a manažer bučovického oddílu. Jeho tým v sobotu pojede v prvním kole do Hlučína v kompletním složení a očekávají se dvě tříbodová vítězství.

O druhé místo

Holubické předsezonní plány jsou každoročně stejné. Tým se chce pohybovat v horní polovině tabulky, a pokud by z toho bylo umístění na stupních vítězů jako v předchozích dvou letech, bude v klubu panovat maximální spokojenost. „Vyhrají to samozřejmě Bučovice, takže my ostatní si to rozdáme o pořadí za nimi," s úsměvem, ale asi přesně vystihl hrající trenér Aleš Šmerda.

Jeho tým v letní přestávce prakticky nedoznal změn. Z loňského kádru chybí jen Tomáš Handlíř, který odešel do Střelic. Také letní příprava probíhala podle zaběhaného modelu, v němž se prolínala fyzická část s účastí na antukových turnajích. Vyvrcholením byl sobotní turnaj ve sportovní hale TJ Znojmo, který holubické medailové ambice ve druhé lize potvrdil. Šmerdův tým skončil druhý, když ve finále podlehl prvoligovému béčku Volejbalu Brno, které nastoupilo s několika posilami z áčka. Za sebou Holubičtí nechali Teslu Brno a ambiciózní frýdecko-místecký ŠSK Beskydy.

Zatímco Tesla byla přeřazena do A skupiny II. ligy, celek Beskyd se řadí k největším konkurentů Holubic v boji o přední pozice v céčku. Do této skupiny Šmerda řadí ještě Sokol Drásov a vysokoškoláky z VŠB Ostrava, kteří jsou prakticky farmou Beskyd.

Právě s jedním z těchto konkurentů, Sokolem Drásov, se Holubičtí potkají hned v sobotním prologu soutěže. „Na úvod je to těžký soupeř a navíc máme několik zraněných hráčů. Ale to je běžné i v sezoně, s tím se musíme umět vypořádat," sdělil Šmerda mladší.

Nadcházející ročník druhé ligy se bude hrát jen v devítičlenném složení, protože přihlášku odvolal celek Havířova, původně nástupce Sokola Palkovice. Dá se tedy očekávat klidnější boj o záchranu, zatímco na špici to může hodně vřít, i kdyby Bučovice zopakovaly svoji loňskou suverénní jízdu a soutěž vyhrály. Od letoška totiž platí nové pravidlo. V případě, že první tým odmítne postup do první ligy, přechází toto právo na další celky za vítězem.

Skromný Vyškov

O tomto víkendu odstartují i krajské soutěže, které se hrají v hale. V první třídě mužů má Vyškovsko zastoupení holubickým béčkem a Volejbalem Vyškov. Klub z okresního města stále jen vzpomíná na slavnější ligové časy a nic nenasvědčuje tomu, že by je nadcházející ročník měl připomenout. „Spíš to vypadá na boj o záchranu. Do sezony vstupujeme dost oslabení. Jen namátkou, chybět budou Muranyi, Chládek, Meleg a někteří další hráči. Bohužel za ně náhrada není, takže sestavu budeme lepit kolo od kola. Chybí nám mladí hráči. Teď s námi trénuje talentovaný Petr Hajzler, ale v patnácti letech to má všechno ještě před sebou," konstatoval hrající vedoucí týmu Tomáš Luska. Vyškovští zahájí soutěž v Brně na palubovce Žabovřesk.

II. liga

Sobota 3. října, 10.00 a 14.00 h.

TJ Hlučín – Sokol Bučovice

Sokol Drásov – TJ Holubice

Umístění v minulé sezoně:

Bučovice 36 29 2 2 3 99:30 93
Holubice 36 20 2 5 9 80:53 69
Drásov 36 17 5 4 10 77:59 65
Hlučín 36 9 3 8 16 58:83 41
Krajský přebor I. třídy

Sobota 3. října, 10.00 a 13.00 h.

TJ Holubice B – Sokol Brno-jih

VK Žabovřesky – Volejbal Vyškov