Dokonce se dá říct, že každoročně výš a výš. Pozvánku na letošní už osmý ročník přijalo sedm klubů z extraligy, z toho jeden ze slovenské. Dva z nich se pyšní drahými kovy. Obhájce Spiritova poháru DHL Ostrava skončil v letošní české extralize druhý, slovenská Slavia Svidník u nich třetí. „Svidník tady hrál výborně a pro zasvěcené jeho finálová účast není velkým překvapením. Jen potvrdila kvalitu slovenské extraligy, v níž skončil třetí. Slovenská špička, tak čtyři mužstva, by se v naší extralize určitě umístila dobře,“ pochválil výkon slovenského týmu skvělý spíkr turnaje a hlavně uznávaný brněnský volejbalový odborník Miloš Kosík.

Nutno ale dodat, že výborně tu hrála všechna mužstva. Dokonce i domácí druholigové Bučovice statečně čelily extraligové konkurenci a postup do semifinále jim unikl o jediný set. Zápletka postupu z jejich modré skupiny byla skutečně dramatická. Zatímco v červené bylo o postupujících jasno už před posledním zápasem, Bučovičtí fandili Ostravě, aby porazila Havířov. Brána do semifinále by byla otevřená. Ostravané ale v tiebreaku třetí sady prohráli nejtěsnějším rozdílem o dva míče.

„To víte, že mě to trochu mrzí, protože jsme se samozřejmě chtěli po delší době podívat do semifinále. V něm jsme naposledy hráli v některém z úvodních ročníků, ale to tady byla úplně jiná konkurence. Dnes by byl postup skvělý úspěch a byli jsme k němu hodně blízko. Ale cením si toho, že jsme dokázali porazit dva mančafty extraligy,“ komentoval výsledek svých svěřenců trenér Bučovic Zbyněk Čížek.

Bučovice nejprve porazily Ostravu, ale pak prohrály s Havířovem 0:2. Zisk jednoho setu by jim, jak se později ukázalo, stačil k postupu. Ale prohrály koncovky. V závěrečném souboji se Svidníkem rozhodoval opět tiebreak a v něm dva míče ve prospěch Bučovic.

„Především jsme si chtěli dobře zahrát. A to se splnilo, i když občas něco vyjde a něco ne. Prostřídali jsme se všichni. Soupeři byli kvalitou hodně nad námi, ale potvrdilo se, že antuka ty rozdíly trochu smazává. A koneckonců i v našem mužstvu je dost hráčů, kteří prošli extraligou. I když jsme starší, ale zase zkušenější. Takže jsme schopní potrápit i velké favority,“ přidal k Čížkově hodnocení zkušený univerzál Petr Chromý.

Téměř všechny zápasy měly velmi vyrovnaný průběh. Paradoxem je, že teprve až finále se poměrně brzy překlopilo na stranu Příbramských. Hostům z východu Slovenska jako by v posledním utkání už došla „šťáva“. „Svidník se mně hodně líbil a už po prvním zápase jsem ho tipoval na finále. Hodně atraktivní volejbal hrál Liberec, ale vítězství Příbrami určitě bylo zasloužené, protože prakticky neměla výkyvy,“ ocenil Čížek, tentokrát z pozice ředitele turnaje.

V domácích dresech odehráli turnaj Vyhnáček, Chromý, Zajíček, Kučera, Hovorka, Mikula, Villert, Marek, Hanzlík, Dubš. „S výjimkou Jindry Pavlíka, který je na zahraniční dovolené, jsme tedy byli kompletní. Z posil se, myslím dobře, domácím fanouškům ukázali Kučera a Hovorka. Tímto turnajem jsme zakončili antukovou sezonu. První zápas v hale odehrajeme devátého září v nové rousínovské hale jako exhibici proti extraligovému Zlínu. Vážím si toho, že nás Rousínovští pozvali na slavnostní otevření,“ dodal Zbyněk Čížek.

Ten může být spokojen i s organizačním úspěchem soutěže, přestože v pátek večer pořadatele pozlobilo počasí. Hladký průběh chválili všichni aktéři. „Do Bučovic jezdím strašně rád, protože je tu vždycky dobrá atmosféra, ale i velmi kvalitní obsazení,“ chválil trenér vítězné Příbrami Petr Brom, který v Bučovicích několikrát vedl České Budějovice. „I když jsme vypadli ve skupině, byla to pro nás vynikající příprava. V Bučovicích je vždycky kvalita a žádné problémy. Máme nové hráče Fučíka a Balíka a tohle je kádr pro extraligu. Tedy moc nezměněný a stále hodně mladý,“ řekl trenér Brňanů Zdeno Hauer.

Memoriál – vysledky
Červená skupina: 1. Slavia Svidník 5 b., 2. Slavia Havířov 5, 3. Sokol Bučovice 5, 4. DHL Ostrava 3.
Výsledky Bučovic: – Ostrava 2:0, – Havířov 1:2, – Svidník 2:1.
Modrá skupina: 1. Vavex Příbram 6 b., 2. Dukla Liberec 5, 3. Volejbal Brno 4, 4. ČZU Praha 3.
Semifinále: Příbram – Havířov 2:0 (22, 24), Svidník – Liberec 2:0 (17, 26).
O 3. místo: Liberec – Havířov 2:1 (-23, 15, 12).
Finále: Příbram – Svidník 2:0 (21, 14).
Další pořadí: 5. Bučovice, 6. Brno, 7. Ostrava, 8. Praha.
Nejlepší nahrávač: Pavel Řezníček (Liberec). Nejkomplexnější hráč: Michal Križko (Příbram). „Missák“ turnaje (volený dámami): Kamil Feňo (Svidník).