Takovou pověst má přátelský volejbalový turnaj v Lulči. Sjíždí se tam mužstva mnoha výkonnostních stupňů i několika různých generací, od extraligy přes členy ligové společnosti až po týmy, které jsou sestaveny jen na zmíněnou akci. A letos tomu nebylo jinak. „Přijelo devatenáct družstev, sestavili jsme dvě skupiny z těch papírově silnějších a dvě další z ostatních, máme tak dva vítěze. Kurty jsou čtyři, přesto jsme tentokrát dali sobě i hráčům pořádně zabrat, protože se hrálo opravdu celý den až do tmy," konstatoval předseda pořádajícího klubu Luboš Julínek.

Na Vyškovsku velmi oblíbený areál určený k letním radovánkám se zaplnil jmény, které pod vysokými sítěmi něco znamenají. Vždyť dorazilo extraligové Volejbal Brno, které nasadilo hned dva výběry. Do boje se pustilo několik dalších spolků pyšnících se ligovou příslušností. „Nechci, aby to znělo jako velké vychloubání, ale máme tady dobrou sešlost každý rok. Jsme rádi, že to nebylo jinak ani tentokrát," uvedl Julínek.

Ve výčtu možných aspirantů na zisk poháru nechyběly ani dva regionálně „domácí" výběry. Několikanásobný vítěz druhé ligy, který odmítá prvoligové zkušenosti jen kvůli technickým okolnostem, Bučovice, a na jaře excelentní Holubice. Oba si vedli více než dobře, když postoupili ze základních skupin do čtyřčlenné finálové. V ní je doplnily Drásov a podle očekávání také Volejbal Brno A.

Čekáte, že Brňané dostáli předpokladům a všem řádně naložili? Ne, z celkového prvenství se radovali Bučovičtí, když si do finálového kvarteta nesli dvousetovou výhru právě nad největším favoritem a přidali k tomu remízu s Drásovem 1:1 a úspěch 2:0 v derby s Holubicemi. „Chybělo nám pár hráčů, takže je to pro nás jen letní příprava, jinak jsme to bez tří blokařů a v kombinované sestavě ani brát nemohli. Potěší to, bylo tady celé Brněnsko, splnilo to, co mělo, i když my se v srpnu soustředíme hlavně na Memoriál Ing. Spirita, to bude ještě jiná káva," okomentoval Ivo Dubš. Tradiční lodivod Zbyněk Čížek tentokrát chyběl.

Podle slov vítězů neměli Sokoli cestu k poháru zrovna vydlážděnou. „Odnesli jsme si kromě poháru také únavu a bolest kloubů. Takový celodenní turnaj je hodně náročný, šestkrát za den se rozcvičujete, bylo tam spousta prostojů, velké horko," připomněl Dubš.

Holubice splnily cíl

Ani Holubice nebyly zklamané. V rozhodující fázi turnaje dokázaly uhrát jen jediný set s Drásovem a skončily čtvrté, přesto v jejich hodně prořídlých řadách vládla spokojenost. „Hráli jsme jen v sedmi a poslední zápasy v šesti lidech. Slabší fyzička tak byla znát, kdyby nás bylo víc, mohlo to být lepší. Vyhráli jsme svoji skupinu, postup z ní byl náš cíl, takže jako příprava výborné," zhodnotil trenér Arnošt Šmerda.

Na antuce se představila ještě další družstva z okresu, například takzvaný Rousínov, tedy parta exligových matadorů kolem Petra Chromého či skupinka borců z Vyškova, kteří stále vstřebávají pád do krajského přeboru. „Zase se nedařilo. Pořád je to tak nějak ve stínu toho sestupu, snad se to brzy zlepší a konsoliduje. Ale v Lulči senám nikdy nedařilo," smutnil kouč Čestmír Luska. Dvě remízy a dvě porážky nemohly na výraznější výsledek stačit.

A samotná Luleč? Díru do světa hráči neudělali, každopádně ostudu taky ne. „Nedostali jsme se ze skupiny, ale jen o pár bodů, nebylo to tak hrozné. Hlavně, že se turnaj povedl a všichni se dobře bavili. Děkujeme rozhodčím, realizačnímu týmu za organizaci a přípravu, včetně zapisovatelek," uzavřel Julínek.

O pohár Lulče

První kategorie: 1. Bučovice, 2. VS Drásov, 3. Volejbal Brno A, 4. Holubice, 5. Chudák Pes, další účastníci: Co bude? (Vyškov), Sokol Šlapanice, Volejbal Brno B, Rousínov, Sokol Dědice.

Druhá kategorie: 1. Brno – Komárov, 2. Junioři Drásov, 3. VK Tišnov, 4. Bruntál, 5. VK Luleč, další účastníci: Bruntál, TJ Sokol Šlapanice B, Volejbal Vyškov B, Holubice B, Bílovec.