Nejprve napjatá atmosféra, v níž se snoubily kamarádství, respekt, ale i sportovní rivalita. Ukončila ji korunovace vítězů. Radovali se gymnastky, nejvíce ta původně nenominovaná, volejbalisté a nejvíce loni famózní nohejbalista.

Městská anketa Sportovec Vyškova má za sebou svůj ročník s letopočtem 2009. Měření síly výsledků dvanácti měsíců minulého roku mimo samotná kolbiště jednotlivých odvětví a sportovců skončilo. Nejlepší z nich zůstávali v napětí do pátečního večera. Z pocitu nejasnosti a trémy je vysvobodilo slavnostní vyhlášení při příležitosti plesu v Posádkovém domě armády.

Připomeňme si fakta letošního ročníku. Své pořadí nejlepších jednotlivců a kolektivů určila odborná Komise pro sport a tělovýchovu Rady města Vyškova, která vše organizuje, a vybrala tak Sportovce Vyškova 2009. Tímto titulem se pyšní Martin Müller.

Nohejbalista, hrající momentálně v týmu Modřic, zažil sezonu z říše snů. Vyhrál český šampionát dvojic, se svým týmem triumfoval v extralize a při národním mistrovství trojic došel do finále. Podle nohejbalového svazu čtvrtý nejlepší nohejbalista České republiky roku nakoukl i do reprezentace. „Je to skvělý pocit, beru to jako třešničku na dortu po uplynulé sezoně. Laťku na další rok jsem si postavil hodně vysoko. Chtělo by to vyhrát nějaké mistrovství Evropy nebo světovou akci. Budu se snažit,“ vyznal se z bezprostředních pocitů vítěz.

U kolektivů pak došlo pro někoho možná k malému překvapení, ale naprosto zaslouženému. Pro pohár za první příčku si na pódium přišli zástupci vyškovských volejbalistů Martin Kříž a Radek Lukáš, jejichž mužstvo dokázalo po dlouhých letech postoupit do druhé ligy a tam navzdory původnímu podceňování od ostatních bojovat o přední pozice.

Komise však nezapomíná ani na sportovní nadšence, kteří přímo nezávodí, přesto je jejich působení minimálně stejně důležité. Při vyhlášení každoročně zazní také osobnost a trenér roku. „Jedinou změnou je fakt, že jsme se rozhodli tentokrát ocenit hned tři trenéry. Těch skvělých máme v našem městě opravdu velké množství a zaslouží si to,“ vysvětlil člen komise Karel Müller. Osobností roku se stala vyškovská ragbyová ikona, oficiálně vyhlášený Ragbista století ČR Zdeněk Mrazčínský. Post kouče vynesl až k ceně dalšího ragbistu Dušana Lodese, fotbalového a atletického lodivoda Jiřího Kaldu a fotbalového vedoucího Jaromíra Kalu.

Anketa má ale celkově další vítěze, pro veřejnost ještě působivější. Všichni zájemci totiž mohli více než měsíc hlasovat formou emailu, webu či anketních lístků pro své oblíbence a určit si tak vlastní nejlepší sportovce. Přišlo 1155 platných lístků, na nichž se objevilo celkem třiadvacet jmen.

Tady se čerstvě vyhlášený ročník zapíše do historie. Nejvíce hlasů totiž dostala mladá slečna, jež nefigurovala v předběžné nominaci, přesto přesvědčila o největší popularitě. Moderní gymnastka SK Trasko Vyškov Michaela Pavlíková tak obhájila svůj loňský vítězný post. „Vážím si obou ocenění, ale asi trochu víc tohoto, protože jsem ani nebyla nominována, přesto se mi podařilo zvítězit. Hlavně chci poděkovat všem, kteří mi poslali svůj hlas. Je to fajn,“ vyhlásila Pavlíková. Druhý s nevelkým odstupem skončil opět nohejbalista Martin Müller. Třetí byla Pavlíkové oddílová kolegyně Petra Štaudrová.

V týmech se už tak trochu tradičně těší největší podpoře lidí vyškovské gymnastky a výjimka se nekonala. Juniorky estetické skupinové gymnastiky vyhrály zcela jasně před juniorskými ragbisty a vyškovskými volejbalisty.

Veřejné hlasování
Nejoblíbenější sportovec Vyškova 2009
Kolektivy
1. SK Trasko Vyškov – moderní gymnastika – juniorky ESG ⋌1662 b.
2. JIMI Rugby Club Vyškov – junioři ⋌1333
3. Volejbal Vyškov – muži 1271
4. Atletický klub AHA Vyškov – mladší žákyně ⋌907
5. Kalimero Vyškov – mažoretkový sport ⋌883
6. Fotbalový klub Rostex Vyškov – starší žáci ⋌821
7.-8. Futsalový klub Fifák Nouzka ⋌3
7.-8. Taneční streetdance skupina N-YOJ! ⋌3
9. Volejbal Dědice ⋌2
10.-12. Hokejisté MBK Vyškov – mladší žáci ⋌1
10.-12. Tenisté Vyškova – tým mužů ⋌1
10.-12. Volejbalistky Vyškova – ženy ⋌1
Jednotlivci
1. Michaela Pavlíková, Moderní gymnastka ⋌838 b.
2. Martin Müller, Nohejbalista ⋌772
3. Petra Štaudrová, Moderní gymnastka ⋌597
4. Jana Vincourková, Sportovní lezkyně ⋌584
5. Jan Burian, Letní biatlonista ⋌582
6. Vendula Kubíčková, Mažoretka ⋌526
7. Veronika Nohelová, Moderní gymnastka ⋌499
8. Irena Petříková, Atletka ⋌480
9. Martin Hořava, Plavec ⋌400
10. David Machala, Kuželkář⋌390
11. Lucia Čuříková, Cyklistka⋌387
12. Eva Sváčková, Bodyfitness⋌311
13. Barbora Procházková, Judistka ⋌279
14. Michaela Chmelová, Kanoistka ⋌262
15. Lenka Suráková, Atletka⋌6
16.-17. Miroslav Krejčí, Futsalista⋌3
16.-17. Anna Taušová, Moderní gymnastka⋌3
18.-20. Magda Hajzlerová, Atletka⋌2
18.-20. Jiří Němeček, Atlet⋌2
18.-20. Libor Peč, Hokejista⋌2
21.-23. Luboš Stloukal, Atlet⋌1
21.-23. Jaroslav Bělohlávek, Atlet⋌1
21.-23. Petr Špičák, Atlet⋌1
Hlasování komise
Sportovec Vyškova 2009
Jednotlivci
1. Martin Müller, nohejbalista
2. Irena Petříková, atletka
3. Eva Sváčková, bodyfitness
Kolektivy
1. Volejbal Vyškov – muži
2. JIMI Rugby Club Vyškov – junioři
3. SK Trasko Vyškov – mod. gymnastika – juniorky ESG
Trenér roku
Dušan Lodes – ragby
Jiří Kalda – fotbal, atletika
Jaromír Kala – fotbal
Osobnost roku
Zdeněk Mrazčínský – ragby