Mistrovství Evropy v mažoretkovém sportu se dočkalo o víkendu ve Vyškově důstojného, ve své historii sedmého pokračování. Pozitiv tři dny trvající šňůra defilé a jednotlivých představení posbírala ve sportovním areálu Za Parkem hodně. K dokonalosti chyběly snad jen dvě věci: alespoň jeden domácí titul a lepší počasí.

Rekordní účast

Vše vypuklo už v pátek brzy dopoledne. Do té doby překročilo hranice Vyškova neuvěřitelných tři a půl tisíce mažoretek rozličného věku z dvanácti evropských zemí. „Je to nejvíc, co se kdy na evropském mistrovství sešlo. Mažoretkový sport se neustále rozrůstá, mezinárodní asociace přibírá nové členské státy. Roste počet zemí i počet mažoretek,“ konstatovala ředitelka pořádajícího klubu Kalimero Vyškov Dagmar Kubíčková. V útrobách, okolí i na samotné ploše stadionu se mluvilo slovensky, chorvatsky, polsky, maďarsky a jinak.

V pátek a sobotu se akce nevyhnula problémům. Ne, že by se mažoretkám nějak výrazně nedařilo a kazily, ale o slovo se dost výrazně přihlásil déšť a rtuť teploměru, která nevystoupila až tak vysoko jako v předchozích dnech. Na řadu přicházelo náhradní řešení jménem zimní stadion. „Počasí nám to hodně zkomplikovalo. Neustále jsme se stěhovaly ze zimního stadionu sem na letní. Příznivá předpověď byla až na neděli, takže to jsme přichystaly jen tuhle hlavní variantu. Nebylo to pro organizaci příjemné,“ přiznala Kubíčková. V nejdůležitějších chvílích si ale obloha přeci jenom dala říct. V sobotu odpoledne na slavnostním defilé, zahájení šampionátu, nedělním hlavním programu a na závěrečném ceremoniálu nechybělo sluníčko.

Soutěžilo se ve třech věkových kategoriích, tedy kadetky, juniorky, seniorky, a několika disciplínách. V sóloformacích, tedy při počtu jedné až sedmi děvčat, a v sestavách, tedy osm až pětadvacet mažoretek. Vypsáno bylo soupeření Baton, Pom-Pom, Mix a Show Majorettes. Na vysvětlenou popořadě s hůlkami, s třásněmi, s oběma současně a ve volné kategorii, v niž se objevily šátky, vlaječky, kostýmy, přestrojení a další mnohé překvapivé rekvizity.

A jak to tedy všechno dopadlo? Kdo čekal, že se tituly rozletí z České republiky do všech světových stran, mýlil se. Češky dlouhodobě konkurenci převyšují a potvrdily to i o víkendu. Připsaly si drtivou většinu vítězství, nejvíce kluby Prezioso Sokol Blatná a Pohybové studio Lenky Bachové z Jeseníku.

Kalimero bodovalo

V rukou pořadatelů zůstaly tři sady medailí. Hned první den si bronz vybojovala sedmičlenná formace kadetek v Mixu. Pak se ale přilepila na vyškovské paty mažoretek smůla. „Získávaly jsme jen čtvrtá místa a na hlavní úspěch jsme museli čekat až na neděli. Tam jsme si ale věřili,“ řekla Kubíčková.

Domácí netrpělivě čekali na Pom-Pom kadetek, kde si tajně myslely i na zlatý stupínek. Zůstaly těsně pod ním, o čtvrt druhého bodu je porazily Majolenky z Jeseníku. „Chtěly jsme vyhrát, ale druhé místo je taky dobré. S holkami z Jeseníku se známe, kamarádíme se, takže jim to přejeme,“ vyřkla těsně po vyhlášení kapitánka vyškovského družstva a dcera ředitelky mistrovství Vendula Kubíčková.

Ještě než evropské mistrovství ve Vyškově spustilo oponu, Kalimero se dočkalo třetího příjemného zápisu do výsledkové listiny. S třásněmi to „bronzově“ šlo juniorkám. „Byly po pochodovém defilé až páté, ale mohly ještě pomýšlet na zlepšení. Mrzí nás kadetky, očekávaly jsme zlato, ale mít v nejtěžší kategorii vůbec, tedy v juniorkách bronz, to je taky velký úspěch,“ udělala tečku za mažoretkovým víkendem šéfka domácího oddílu.

ME v mažoretkovém sportu

Nejlepší vyškovské výsledky

Pom-Pom kadetky, duo-trio: 4. Kalimero (Vahalová, Lorenzová). Pom-Pom juniorky, sólo: 4. Vendula Kubíčková. Mix kadetky, mini: 3. Mini Kalimero 1, 5. Mini Kalimero 2. Show juniorek: 4. Vesmírný sen. Pom-Pom kadetky: 2. Mini Kalimero. Pom-Pom juniorky: 3. Kalimero.