portovní a zároveň společenskou akci si pod organizátorská křídla vzala Hana Sedláková ve spolupráci s Českým svazem tanečního sportu, vyškovským Městským kulturním střediskem a městem Vyškovem. „Myslím, že je to skvělá příležitost, jak tanec více dostat do povědomí širší veřejnosti a také nalákat a přitáhnout zájemce, kteří by třeba chtěli s tancem začít, ale ještě se k tomu neodhodlali,“ uvedla před soutěží pořadatelka Sedláková. Sobotní podnik tak veřejnosti ukáže a odkryje, co všechno taková soutěž obnáší a jak probíhá.

Na parketu o velikosti jedenáct krát čtrnáct metrů se to začne hemžit tanečníky již od samotného rána. Účastníci jsou rozdělení dle věkového kritéria do více jak desítky kategorií a předvedou se jak ve standardních, tak i latinskoamerických tancích. K vidění tak bude například waltz, quickstep, tango či temperamentní a pohybem nabitá čača, jive nebo samba a další tance.

Startovní pole zahrnuje široké věkové rozpětí od těch nejmenších až po zkušené a ostřílené tanečníky. „Soutěž začne v devět hodin a skončí kolem devatenácté. V průběhu celého dne budou moci návštěvníci zhlédnout celkem dvacet soutěží různých výkonnostních a věkových kategorií. Soutěžit budou děti od osmi let až po dospělé taneční páry,“ informoval o sobotním tanečním dni jeden z organizátorů Ľubomír Sedlák. Domácí taneční školu bude na soutěži zastupovat hned patnáct tanečních párů. Mezi nimi nebude chybět sourozenecké duo Pavla a Milan Spisarovi jako tanečníci nejvyšší třídy B. Mezi registrovanými páry se předvedou také Dominika Jelínková a Radim Pešák. V nejmladší kategorii vystoupí Ivona Skoupá a Tomáš Hanák. Mezi neregistrovanými páry se v juniorech ukáží Eva Šugárková a Lukáš Mozga.

Na taneční soutěži budou mít zastoupení jak soutěžní páry, tak i takzvané hobby páry. Rozdíl mezi nimi je ten, že prvně jmenovaní jsou zaregistrovaní u Českého svazu tanečního sportu a vlastní licenci, která jim umožňuje start na soutěžích v tanečním sportu. Narozdíl od sportovních hobby páry nejsou registrovaní u svazu a na závodech se mohou účastnit díky pořadatelům. „Soutěžní páry mají možnost postupu v soutěžích díky registraci u svazu, kdežto hoby tanečníci nemohou ze soutěží postoupit někam dál,“ nastínil rozdíl mezi dvěma skupinami Sedlák. Do hobby skupiny patří zejména tanečníci, kteří s tancem teprve začínají, oťukávají se v závodním prostředí a sbírají nové zkušenosti.

V loňském nabitém ročníku, kterého se zúčastnilo přes dvě stě tanečních párů z celé republiky, se zástupcům vyškovské taneční školy podařilo získat celkem sedm finálových umístění v kategorii hobby. V jaké jsou formě a zda budou Vyškované sklízet ovoce své tréninkové taneční píle, ukáže však až jejich samotný sobotní taneční výkon na parketu Posádkového domu armády.