První místo v nejvyšší dorostenecké soutěži patří Vyškovu už nepřetržitě pět let a v této sezoně vše nasvědčuje tomu, že završí půltucet v řadě získaných titulů. Po polovině soutěže jsou v čele, aniž by ztratili bod. Mistrovský tým plní roli favorita číslo jedna i proto, že od minulé sezony prakticky nedoznal změn.

„Odešli jen kapitán Jakub Doležal, Matěj Bařina a David Menoušek. Takže jádro týmu zůstalo pohromadě. Přitom už loni to byli většinou věkem ještě kadeti. Takže letos se jen doplnili další kadeti. Proto jsme ani nemohli mít jiný cíl než získat titul, i když obhajoba je vždycky těžší. Navíc družstva se obvykle dost mění, zvlášť v Praze, ale posílila třeba i Ostrava,“ netají plány Lodes.

Podzimní vystoupení jeho svěřenců zaslouží uznání. Většinu zápasů vyhráli suverénně. Vyrovnanější souboj se odehrál jen na Spartě, která výrazně zkvalitnila kádr. Navíc tam vyškovští odjeli oslabeni o několik nemocných hráčů. Na výhru se ještě víc nadřeli na Tatře.

„Tatra má určitě kvalitnější hráčský kádr než my, je herně vyspělejší. My jsme si tam opravdu mákli a kluci ze sebe určitě dostali víc, než co běžně odevzdávají. V ragby je moc důležitá bojovnost. Vyhráli jsme hlavně ragbyovým srdíčkem. Tohle bylo moc důležité vítězství. Zakládá dobré vyhlídky pro to, abychom na jaře udrželi první místo a tím samozřejmě nejlepší pozici pro play off,“ pochvaluje si Lodes.

Vedení v tabulce považuje za kolektivní dílo a to nejen na samotném trávníku. Sám sice figuruje jako první trenér, ale zdůrazňuje týmové vedení družstva spolu s Vladimírem Kovářem, Jaroslavem Fládrem, Radkem Bařinou a Stanislavem Štěpánkem. „Když soupeřovi hráči vidí, jak my trenéři nastoupíme před mužstvo, má to u nich respekt. A nám se to samozřejmě vyplácí, protože dokážeme věci společně prokonzultovat a také se v některých činnostech zastoupit. V družstvu je to podobné. Vyhráváme proto, že je dobré jako celek. Nechci vyzvedávat jednotlivce, i když samozřejmě nějaká základní osa tu je,“ upozorňuje Lodes.

Ta by na jaře neměla doznat změn a určitě do ní patří kapitán družstva Petr Pořízek, který potvrzuje trenérova slova. „Nehrajeme si na hvězdy. Snažíme se bojovat jeden za druhého. Nejtěžší to určitě bylo na Tatře. Pokud si to sami nepokazíme, tak právě s ní bychom měli hrát finále. A já věřím, že ji porazíme,“ říká se zdravým sebevědomím.

Po skončení podzimní části do konce roku má družstvo volnější program. Po Novém roce začne náročná zimní příprava. K mužstvu přichází speciální lékař, bývalý atlet a ragbista MUDr. Rostislav Verner. S ním budou trenéři své přípravy konzultovat. Novinkou je i zařazení krátkého zimního soustředění na horách. Přínosem je samozřejmě i nově vybudované technické zázemí celého klubu, kde dorostenci mají své stabilní šatny, je zde klubovna – učebna, kde lze v důstojném prostředí dělat rozbory zápasů. „Pobytem na horách nesledujeme ani tak sportovní část, ale spíš tím chceme podpořit partu, soudržnost družstva. Na tom chceme i na jaře stavět,“ zdůrazňuje trenér.

A kdy se tedy dravé vyškovské mládí prosadí mezi dospělými? „To je velmi ožehavé, až bolavé téma našeho oddílu. Bavíme se o tom, rozebíráme to a stále se nedaří. Jsou tu objektivní věci. Jako, že kluci neprojdou vojnou, kde se lidsky i sportovně lépe zvládal přechod z dorostu do mužů, kde by dozráli. V ragby je rozdíl mezi seniory a dorostem opravdu propastný. Myslím si, že chybí samostatná kategorie do třiadvaceti let. Ale já věřím, že pokud v tomto trendu budeme pokračovat, tak to jednou musí přijít. Ostatním klubům hráči stárnou, my to stále doplňujeme. Pokud se ty nejlepší podaří udržet u ragby a doma, tak to prostě přijde. Proto to přece děláme,“ zodpověděl Lodes úvodní otázku.