Řeč je o mažoretkovém sportu a oddílu Kalimero Vyškov. V pátek startuje třídenní přehlídka toho nejlepšího z dvanácti evropských zemí tomuto sportu nejvíce zaslíbených. A dějiště dramatických bojů o tituly, v tomto případě i jeviště zaručeně zábavné podívané? Vyškovský sportovní stadion Za Parkem.

Propuklo to loni

Je tomu čtrnáct měsíců, co se na stejném místě sešla mažoretková společnost při republikovém šampionátu. Tehdy „jen“ vyškovská část klubu Kalimero Těšany slavila sportovní i organizační úspěch a chtěla další větší akci. „Museli jsme vypracovat projekt a grémium mezinárodního svazu vybíralo ze čtyř měst v polském Opole při loňském evropském mistrovství. Líbily se mu hlavně ideální podmínky zázemí, stadion a jeho okolí,“ popsala hlavní iniciátorka úspěšné kandidatury i příprav Vendula Kubíčková.

Někomu možná tehdy před rokem vrtalo hlavou, proč má ve Vyškově domácí oddíl ve svém názvu Těšany, ale to už je minulost. „Já jsem v Těšanech začínala, pak jsme se přestěhovali. Původně tedy vyškovská odnož, teď už máme vlastní občanské sdružení a jsme naplno Vyškovští,“ vysvětlila klubová vedoucí Kubíčková.

Bude se na co dívat. Od dnešního rána do nedělního pozdního odpoledne se na připraveném pódiu vystřídají příslušnice tří věkových kategorií, tedy kadetky, juniorky a seniorky. A to kromě České republiky ze Slovenska, Polska, Ruska, Chorvatska, Ukrajiny, Černé Hory a tak dále. Výpravám se bude fandit ve dvanácti různých zemích. „Těžko určovat dopředu favoritky. Česká republika patří mezi nejkvalitnější a vždy má velké šance, to ano. Dobré ale bývají i Slovenky a člověk dopředu neví, s čím přijdou ostatní,“ nechtěla tipovat Kubíčková.

Každopádně naděje mohou všichni živit v několika různých disciplínách. V pátek se začíná sóloformacemi, tedy v mažoretkové hantýrce vystoupeními jedné až sedmi osob. Popořadě takzvaný Bat – s hůlkami, Pom – s třásněmi a Mix mini. Zítra přijdou na řadu osmi až pětadvacetičlenné skupiny znovu Bat a Show, tedy s volnější kombinací náčiní, jako jsou například prapory, šátky, deštníky. Neděle bude patřit vrcholu celého programu, pódiovým skupinám Pom.

Domácí mají šanci

Ale nenechte se mýlit. Vyškovská děvčata nemají jen hostitelské ambice. Loni na domácí půdě ukořistila dva české tituly a ve sbírce už mají i evropské medaile. Tentokrát si ale přejí tu nejcennější a z domácí půdy, nejvíce nadějí vkládají do kadetek Pom, aktuálních mistryň republiky a posledních vicemistryň Evropy. „V kadetkách můžeme být první, můžeme to dokázat. Je to super, že nemusíme na mistrovství Evropy nikam jezdit. Vyhrát doma, to bychom moc chtěli,“ prozradila členka skupiny Michaela Sadloňová.

Kalimero ale má víc příležitostí, jak stanout na stupních vítězů. „I juniorky Pom se mohou zamíchat do boje o zlato. A své české mistryně máme jako oddíl i v sóloformacích Bat a mezi sólistkami,“ dodala Kubíčková.

Program

Městský sportovní areál

Pátek

9.00 hodin – sóloformace Bat

14.00 – sóloformace Pom

19.30 – mix mini

Sobota

9.00 – defilé skupin Bat

13.30 – slavnostní zahájení

14.00 – pódio skupin Bat

19.30 – show majorettes

Neděle

9.00 – defilé skupiny Pom

14.00 – pódio skupiny Pom

Zakončení mistrovství Evropy