Perný týden má za sebou parta kolem vyškovského bikrosu. Členové klubu VEUS se museli činit, aby jeden z českých vrcholů této cyklistické odrůdy, konaný na jejich území U Jandovky, proběhl hladce. Povedlo se, a to jak sobotní poslední díl Českomoravského poháru, tak i nedělní část Moravské ligy.

Dešťová nadílka několik dní před závodem dráhu nepoznamenala. „Hodně udělalo to, že jsme ji zrekonstruovali v průběhu loňského i letošního roku. Udělalo se kompletní odvodnění, drenážní systém, letos nový povrch. Pochvalují si ji závodníci i trenéři," konstatoval ředitel turnaje a šéf klubu Břetislav Usnul.

V sobotu bylo oblačno, ale u toho zůstalo. I proto tak na finálový sedmý díl celonárodního závodního seriálu dorazilo do Vyškova sto čtyřicet jezdců. „Můžeme být spokojeni, je to jedna z největších účastí, co na Českomoravském poháru byla. Je to určitě dáno i tím, že jde o celkové vítěze," řekl Usnul. Účast národní špičky nenechala chladnými ani vyškovské diváky. „Viděl jsem jich tu spoustu, jsou podél plotu i na dráze. Je fajn, že i oni se přišli podívat na náš závod," dodal.

VEUS do boje vyslal i svá želízka v ohni. Nejžhavější byl asi třináctiletý Erik Votava, ve své kategorii před sobotou průběžně druhý. „První má přede mnou velký náskok, já před třetím taky, takže pokud dojedu, už se s tím asi nedá nic dělat. To ale nevadí, připravovali jsme celý týden dráhu, chci si to užít," pravil. S přehledem se dostal do finálového boje a v něm skončil třetí.

Vítězný Loukota

Domácí ovšem přeci jen měli i vítěze. Věrný svému startovnímu číslu finálovou jízdu mezi patnácti až šestnáctiletými vyhrál Michal Loukota. „Mám za sebou hodně poctivý trénink, je to na domácí dráze, mám velkou radost. Dráha byla nejlepší ze všech letošních závodů, opravdu rychlá a navíc s parádním fanděním diváků," poděkoval talent, který se už dostal ze zranění z evropského šampionátu.

Všem přítomným jednou pořádně zatrnulo. To když se po dopadu z jednoho z prvních skoků srazili domácí Pavel Mačkal a Jakub Pokorný z Bohnic. Druhý jmenovaný z karambolu vyvázl s několika stehy ve tváři, ale Mačkal musel být v nehybné poloze odnesen na nosítkách do připravené ambulance. „Naštěstí se nic vážnějšího nepotvrdilo. Měl pouze naraženiny a dostal doporučení nestartovat v neděli. Tak nám asistoval u startu," doplnil Usnul.

V neděli totiž vyškovský klub ještě uvítal osm desítek jezdců při třináctém dílu Moravské ligy. A znovu sbíral vavříny. Erik Votava skončil druhý, Michal Loukota také i přesto, že jel mezi o dva roky staršími soupeři.

Domácí jezdci

Českomoravský pohár

B13–14: 3. Erik Votava, 13. Daniel Mačkal. B 15–16: 1. Michal Loukota. M 17+: 5. Tomáš Mačkal, 8. Pavel Mačkal.

Moravská liga

Nelicenční: 4–6 let – 3. Matěj Zbořil, 8–11 let – 6. Tomáš Jakubík, 12+ – 3. Tomáš Prchal (Komořany), 4. Petr Švec (Drnovice), 5. Tomáš Formánek (Kom.). B 13–14: 2. Erik Votava. 17+: 2. Michal Loukota, 3. Ladislav Školař, 5. Tomáš Mačkal.