„Udělali jsme maximum, nedá se nic dělat. Připravili se na nás skvěle, je vidět, že mají ligové zkušenosti," prohlásil vedoucí družstev Luboš Stloukal. Na mysli má sokyně z Uherského Hradiště, u kterých se poslední čtvrtá část soutěže odehrála.

Ženy AHA jely k finálovému rozuzlení s osmibodovým mankem a několika novými i staronovými posilami. „Chyběla jen slovenská oštěpařka Jana Olšová kvůli zranění. Na druhou stranu se vrátila vrhačka Pavlína Zahradníčková a další holky, takže nebyl důvod nevěřit, že by se to mohlo povést," řekl.

Jenže domácí soupeřky také neponechaly nic náhodě. Nasadily největší možnou sílu a body na jejich konto přibývaly opravdu zběsilým tempem. Vyškovanky statečně kontrovaly, přesto v konečném zúčtování sobotního dne zůstaly za Slováckou Slavií o jedenáct bodů, suma sumárum jim tedy na postup chybělo bodů dvacet. „Nevím, co se dalo udělat ještě líp, my ovládaly spíše běžecké disciplíny, ony zase techniku. Myslím, že rozhodlo už předchozí třetí kolo, kde nás na našem stadionu porazily a získaly tak potřebné sebevědomí," uvedla vyškovská kapitánka Lenka Suráková.

Ta se znovu vytáhla vítězstvím na osmistovce a druhým místem na čtvrtce. „Už jsem na konci sezony hodně unavená, přesto sama se sebou spokojená být můžu. Jenže co je nám to platné," dodala. Dílčí vítězství AHA přidaly ještě Pavlína Poláčková na patnáctistovce, Silvie Divišová na steeplu, Eva Šenková v tyčce a Radka Přehnalová v oštěpu.

O hodně veseleji je v táboře mužů. Aby ne, čtyřdílným druholigovým seriálem propluli bez sebemenšího zakolísání. Svoji nadvládu prokázali na závěr naprosto suverénním výkonem, mezi osmi mužstvy získali bez mála dvakrát více bodů než druhá Moravská Slavia Brno. „Absolvovalo se to ve velkém stylu. Stejně jako celá liga. Mančaft se projevil velkou silou, jezdilo se v plném počtu, kvalita tak byla umocněná širokým startovním polem. Tak to má být," pokyvoval hlavou klubový šéf Jiří Hajzler.

Vyškov v sobotu posbíral devět dílčích vítězství, hned dvě z nich si připsal kapitán Jiří Němeček. „Jsme šťastni, pochvalu zaslouží úplně všichni včetně našeho vedení. První liga je velká výzva, uvidíme, na co tam budeme stačit, ale bude to hodně dobrá zkušenost a podle mě tam patříme. Jen škoda, že jsme nemohli slavit i postup holek," okomentoval vítěz osmistovky a patnáctistovky. Kromě něj nenašli přemožitele také výškař Tomáš Fišer, tyčkař Pavel Dolejš, dálkař Filip Navrátil, oštěpař Lukáš Klíma, překážkář Lukáš Pavelka a čtvrtkař Martin Ďurec. K tomu se přidal i štafetový triumf.

Příští rok se tak muži a ženy AHA objeví ve dvou různých soutěžích. „Budeme se muset rozdělit, což bude organizačně dost obtížné. Jednou z variant je, že by vzniklo i družstvo muži B, které by zůstalo s holkami ve druhé lize," naznačil Stloukal. Dá se ovšem čekat, že klub bude čelit i exodu některých opor. „Pokud jde o chlapy, pokud osa stávajícího kádru zůstane a šikovně ho doplníme, měli bychom nějaký rok v první lize zůstat, i když se tam výkony blíží spíš extralize než první lize. Co se týče žen, to budeme muset ještě promyslet, ale vzdát se postupového snu i pro příští rok nechceme," uzavřel.