Strohé shrnutí nedělní Vyškovské rošády zní pro pořadatelský oddíl tamního Domu dětí a mládeže pozitivně. A to jak po stránce organizační, tak i sportovní. V záplavě černobílých hracích polí se bylo na co dívat.
Vyškovská rošáda patří mezi veřejností okouzlenou královskou hrou k známým akcím se zárukou dobré kvality. „Vše začalo před čtyřmi lety tak, že jsme chtěli pořádat nějakou domácí akci na Domě dětí. Jak pro okolí, tak i pro zájemce ze vzdálenějších míst,“ vzpomínala vedoucí šachové party DDM Vyškov a ředitelka nedělního turnaje Radka Slepánková. Kromě sportovní zábavy a prezentace oddílu ovšem všechno má i význam hledání talentů. „Určitě, mohou přijít i neregistrovaní, pár jich vždy i zaujme,“ dodala.


V letošním roce nad kostkovanými černobílými hracími poli zasedlo pětapadesát chlapců i dívek, zatím největší počet v historii Vyškovské rošády. „Je to zase o pár dětí více než při posledním ročníku. Přijeli i neohlášení, z účasti jsme měli radost,“ doplnil další z hlavních představitelů této hry ve Vyškově Stanislav Vémola. Termínově přitom souboj kolidoval s jedním z vrcholů šachistického mládežnického kalendáře. „Mladší žáci měli v Sezemicích republikový přebor, ale pro něj se například z Jihomoravského kraje rozhodl jen jediný významnější klub. Ostatní přijely k nám a my si toho opravdu velmi vážíme,“ zmínil.


A jak to nakonec ve třech různých kategoriích špuntů, žáků a dorostenců dopadlo? Nejlépe se vedlo vyslancům brněnského ŠK Duras BVK. Zabrali hned čtyři medailová umístění, když vítězství ukořistili v mladších žácích Tadeáš Boček a ve spojeném zápolení starších žáků a dorostenců Ondřej Strnad. Mezi takzvanými špunty, tedy osmiletými a mladšími, pak dominoval odchovanec Beskydské šachové školy z Frýdku-Místku Tomáš Filip.


V propadlišti zapomnění ovšem neskončila ani většina domácích hráčů z Vyškovska. I když do ani jednoho nejlepšího tria nenakoukli, čtvrtá místa „špunta“ Jana Jireše a jeho bratra Jiřího Jireše jsou jistě cenná. Hlavu po svém výkonu nemusí věšet ani šestí Jiří Trněný s Janem Čermákem a další. „Skončili podle předpokladů. Nikdo nějak výrazně nezazářil, ale rozhodně nepropadli. Mají nové zkušenosti,“ uzavřela Slepánková.