Na favorizované Vyškovanky ovšem „nepříjemnost" nemusí mít až velký negativní dopad. Překvapivé výsledky se zrodily i na jiných palubovkách a tým trenéra Vladimíra Goldy si paradoxně v tabulce o jedno místo polepšil a stále zůstává ve hře o postup.

I. liga juniorek – nadstavba o 1.–6. místo
5. a 6. kolo:
Volejbal Vyškov – VSC Zlín 3:2 (-17, 18, –21, 18, 10) a
0:3 (-22, –20, –19)

Sestava: Petra Bilíčková, Petra Mikulčíková, Klára Suchánová, Hana Volešová, Veronika Vyplelová, Monika Žítková, Kristýna Vyplelová. Trenér: Vladimír Golda.

První zápas v hale vyškovského Orla v Nádražní ulici ale začal podle očekávání náporem domácích favoritek. Jenže jak Vyškovanky rychle vedly 4:0, stejným tempem zakrátko prohrávaly 4:7. A nastalo veliké trápení. Prakticky až do konce druhého zápasu. Ten první ještě domácí hráčky ubojovaly, ale ve druhém měla v koncovkách navrch hostující děvčata. „Přemýšlím, jestli je to v kondici, že holky tak odpadly. Ale asi ne, asi to bude v jejich hlavách. Byly úplně mimo, vůbec se nechytily. Na rozdíl od Zlíňanek, které hrály prakticky bez chyb anebo udělaly jen pár nevynucených chyb. Naše holky zkazily všechno, co se dalo, podání, příjmy jim lítaly po všech čertech. Našim nešlo vůbec nic, Zlíňankám naopak všechno. To byl úplný extrém. V každém případě holky umějí zahrát mnohem líp," zamýšlel se nad příčinami nečekaného průběhu zápasu předseda vyškovského klubu a okresního volejbalového svazu a samozřejmě zkušený trenér Čestmír Luska.

Kouč juniorek Golda už před zápasem avizoval velké problémy se zdravotním stavem družstva. Nejvíc mu chybějí dlouhodobě zraněné Tereza Kůsová a Eva Schmiedová, navíc několik dalších hráček se potýkalo s virózami. Domácí kouč si ovšem toto oslabení nechtěl moc připouštět. „Nemůžeme se vymlouvat na to, že nám chyběly dvě hráčky, to postihuje i jiná družstva. S tím bychom se měli vypořádat. Na druhé straně je jasné, že v tak vysoké soutěži nejsou výkonnostní rozdíly nějak veliké a v zápasech rozhodují maličkosti. I ty dva zápasy vlastně byly skoro stejné. Soupeř se chytil, my jsme dostali strach a začali jsme dělat nevynucené chyby. Místo toho, abychom to uhráli volejbalově, byly z toho bojovné partie. To znamená, že vyhrát mohla jedna i druhá strana. První zápas jsme se štěstím vyhráli my, druhý zaslouženě hosté. Takže to skončilo spravedlivě," konstatoval po zápasech Golda.

Šance zůstává

Výkon Zlíňanek ovšem může být ukázkou toho, co se sportovním týmem může udělat psychický stav. Zatímco domácí volejbalistky tlak povinnosti vyhrát neunesly, hostující juniorky hrály naopak zcela uvolněně. „Odvetu jsme určitě vyhrály zaslouženě, ale výsledky jsou pro mě velkým překvapením. Vždyť jsme poslední v tabulce a Vyškov hraje o postup. Navíc to pro nás tady byla velká neznámá. Jely jsme si sem v podstatě zahrát dobrý volejbal, protože už nemáme co ztratit a v kvalifikaci nemáme žádné postupové ambice. To se nám podařilo. Mně se naše hra líbila, holky předvedly výborný výkon," přiznala očividně spokojená trenérka Eva Macková.

Vyškovské volejbalistky sice mohly mít o čtyři body víc, ale jinak se pro ně v dalších zápasech vlastně nic nemění. Se Zlínem zakončily první polovinu první části kvalifikace a stále mají vlastní osud ve svých rukou. Do druhého kola postoupí první dva týmy ze skupiny. „Trochu jsme si s postupem zahazardovali. Neúspěchy samozřejmě přicházejí, teď bude důležité hodit Zlín za hlavu a plně se soustředit na další boje," zdůraznil Golda.

Další výsledky: Svitavy–Bílovec 3:0 (6, 13, 2), 3:0 (16, 18, 13), Junior Brno – TJ Ostrava B 3:2 (-23, 22, –24, 13, 11), 0:3 (-19, –21, –22).

tabulka Svitavy 14 9 1 0 4 31:16 29
Junior Brno 16 8 2 0 6 30:25 28
Vyškov 14 7 1 1 5 28:20 24
Bílovec 14 7 1 0 6 26:23 23
Ostrava 16 4 0 3 9 20:37 15
Zlín 14 3 1 2 8 19:33 13

Příští kolo: Bílovec–Vyškov, sobota 5. 3. (10.00 a 14.00).