Nová soutěž může proběhnout díky výjimce ze zákazu konání hromadných akcí udělené Národní sportovní agenturou na základě žádosti Českého atletického svazu. Zahrnuje čtyři mítinky a všechny proběhnou v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce. První se konal minulou sobotu, další termíny jsou 9. a 26. února. Hlavním cílem ligy je dát reprezentantům více možností plnit nominační kritéria pro start na březnovém mistrovství Evropy v polské Toruni.

Halová liga - 2. závod
1500 m, muži:
1. Adam Zenkl (AC Vysoké Mýto) 3:57.11, 2. Marek Kalous (AK AHA Vyškov) 3:57.26, 3. Vladimír Marčík (AK Škoda Plzeň) 3:57.26, 4. Maximilian Matolín (TJ Dukla Praha l) 4:00.12, 5. Marek Uvizl (SK Studenec.) 4:01.01, 6. Štěpán Kuriš (ASK Slavia Praha) 4:05.68 atd.

„Nejlepší čeští atleti potřebují dostatek závodních příležitostí, a to nejen směrem k halovému evropskému šampionátu v Toruni, ale i k letní sezoně, kde budou usilovat o účast na olympijských hrách či mládežnických šampionátech,“ zdůrazníl předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník při "představovaní" nového seriálu.

Proto je Kalousův start i určitým oceněním jeho kvalit. Při tom on sám nebyl se stříbrem moc spokojený. O rovnoměrné tempo se v úvodu staral vodič. Marek se zařadil na čtvrté místo, kde se držel celý závod, a v posledním kole zafinišoval na druhé.

„Nejsem nijak spokojený. "Zajíc" tempo netrefil, běžel pomaleji. Před závodem jsem počítal s rychlým během, kde bych se vyvezl na čtvrté třetí pozici. Tam jsem se sice držel, ale netroufl jsem si jít dopředu, což byla chyba. Ve finiši mi utek Adam Zenkl, kterého jsem už nedotáhl,“ kometoval svůj výkon.

Pro Kalouse to byl první start v hale po asi čtyřech měsících, což bývá vždy ošemetné. Proto je hodnocení jeho trenéra Luboše Stloukala optimističtější.

„Výsledný čas je dvě vteřiny za jeho halovým osobákem. Na první závod, myslím, solidní výkon, snad s rezervou. Markovi dělaly problémy náběhy do klopených zatáček, kde musel měnit rytmus a délku kroku, což ho evidentně brzdilo. Myslím, že se bude v dalších závodech zlepšovat, pokud tedy budou, v což věříme…“ sdělil Stloukal.

Halová atletická liga samozřejmě probíhá při dodžení všech zdravotně-bezpečnostních vládních opatření. Například vstup do haly je povolen pouze osobám s negativním testem na Covid-19, účastníci včetně rozhodčích, pořadatelů a zástupců médií se mohou pohybovat pouze ve vymezeném prostoru a po celou dobu konání akce musí mít ve vnitřních prostorách nasazenou ochranu horních cest dýchacích.

Sportovně oba závody udřitě splnily záměr. Jen na druhém mítinku splnilo nominační požadavky pro účast na kontinentálním halovém vrcholu v polské Toruni čtrnáct atletů a atletek.