„Na tu dvojku už mně nevyšly síly, ale je i o hlavě, na stojanech už prostě nebyla jednička," svěřil se rodák z Velešovic v rozhovoru už v klidu u „rodinného krbu" v AHA.

Co pro vás má větší váhu? Ta čísla nebo tituly?

Jel jsem tam s cílem dát sedmičku a dvojku a získat dva mistrovské tituly, takže obojí stejnou.

Proč se nepodařila ta dvojka?

Soutěže se vyvíjely jinak. V dálce jsem těch 7,03 skočil na první pokus. Ve výšce to vyšlo tak, že se zvyšovalo ze 199 na 202 centimetrů. Už mně nějak nezbyly síly, ale hlavně to bylo o hlavě. Už to prostě nezačíná jedničkou, vnímáte víc tu dvojku. Navíc jsem už skákal sám, takže tam v podstatě už nebyla motivace vyhrát.

FILIP NAVRÁTIL
Narozen: 1997
Bydliště: Velešovice
Sport: atletika – skok daleký, skok vysoký
Osobní rekordy: dálka 705, výška 199
Klub: AHA Vyškov
Reprezentant ČR
Škola: Sportovní gymnázium Ludvíka Daňka, Brno-Botanická
Největší úspěchy (žáci, dorost): 5× mistr republiky, 2× stříbrná medaile, 2× bronzová

Byla taktika rozhodnout dálku co nejdříve?

Musím se přiznat, že jsem takový výkon hned na první pokus opravdu nečekal. První pokusy mám vždy zajišťovací. Čekal jsem spíš dálku kolem 660 nebo 670. Když jsem potom na tabuli uviděl, že jsem skočil 703, tak jsem tím „uzemnil" nejen soupeře, ale i sám sebe. Dále, když nebudu počítat druhý pokus, který jsem po nezdařeném odrazu proběhl, pak čtvrtý a závěrečný šestý pokus, které jsem přešlápl, tak výkony 691 z třetího skoku a 682 z pátého jsou vyrovnané. V podstatě by mně každý stačil na výhru.

Jak vyzní hodnocení nesplněné dvojky ve výšce?

Samozřejmě, že jsem za osobní rekord, který jsem si vylepšil po roce, opravdu nadšený, nicméně dvojka to ještě není. Ale věděl jsem, že i ostatní kluci jsou vítězně naladění. Všichni tři na „bedně" jsme si zlepšili osobáky. Proto můj hlavní cíl byl skočit všechny postupné výšky na první pokus, což se mmně podařilo. Takže hodnotím velmi pozitivně.

Která z obou disciplín je vám bližší?

To nemůžu tak přesně říct, baví mě obě. O něco bližší asi dálka, protože mám letos větší cíle na dálce a navíc 179 centimetrů tělesné výšky není pro skok vysoký zrovna to pravé. Ale jak už jsem říkal, mám rád obě.

close Dorostenecký mistr republiky ve skoku do dálky i do výšky Filip Navrátil z atletického klubu AHA Vyškov. zoom_in Zkoušel jsi víceboj?

Zatím jsem byl na jednom desetiboji a na jednom sedmiboji. Beru to spíš jako svoje testy, jak jsem na tom fyzicky. Dálka, výška 100 m nebo 60 m mám docela dobré výkony, ale potom přijdou překážky, kterým se moc nevěnuji, tyčka, kterou radši ani komentovat nebudu, kouli, oštěp a disk nějak hodím. A potom vytrvalosti na 1000 metrů nebo 1500 a pro mě i čtvrtka, to už je spíš boj o přežití (smích).

Jaké cíle máte na tento rok?

Chtěl bych skočit limit v dálce 710 centimetrů na evropskou kvalifikaci v ázerbajdžánském Baku pro Letní olympiádu mládeže v čínském Nanjingu. A samozřejmě dostat se na ni. Hodně mě láká skočit klubový rekord, který měří 732 cm, ale od mého osobního rekordu je to ještě hodně daleko. Chtěl bych taky zopakovat medailové umístění na venkovním mistrovství České republiky v Třinci.

Nyní studujete na Sportovním gymnáziu Ludvíka Daňka na ulici Botanická v Brně. Jak tam vypadá sportovní příprava?

Teď jsem v tréninkové skupině vedené trenérem Stanislavem Joukalem. Na začátku března jsme zahájili přípravu na letní sezonu. Snažím se hodně dřít, protože mám docela velké cíle, kterých bych chtěl dosáhnout. I když už se ozývají první bolístky a únava. Dobré je, že trénujeme s Tomem (další výškař z AHA Vyškov Tomáš Fišer, pozn. red.) společně. Tréninky nám rychleji ubíhají a je to i zábava, teda ze začátku… Na začátku dubna nás s Tomem čeká soustředění ve Španělsku, kde už bychom měli pomalu začít ladit technickou průpravu na sezonu.