V konkurenci dvou set padesáti hráčů své kategorie se mu na mistrovství světa veteránů v brazilském Rio de Janeiru podařilo získat páté místo. Na svojí cestě porážel favorizované Rusy i Číňany a jeho tažení utnul až krajan Milan Orlowski. „I tak je to pro mě obrovský úspěch. Přestože letos nehrály obvyklé čtyři stovky tenistů, špička se sešla kompletní,“ netajil se spokojeností Pořízek.

Až do osudného utkání se známým českým pingpongistou procházel Vyškovan zápasy mistrovství v kategorii od padesáti do devětapadesáti let hladce, jak dobře nabroušený nůž čerstvým chlebem.

Los přiřknul Pořízkovi soupeře z jednadvacáté základní skupiny. Nutno říci, že tento los byl šťastný, neboť o dvě postupová místa hráli jen tři stolní tenisté. Rus Alexander Nikotorov totiž do Brazílie nepřijel.

V prvním utkání skupiny se Josefu Pořízkovi postavil do cesty Němec Axel Dickhaus, odcházel však poražen po třech setech. Stejně pochodil i domácí Hélcio Pinguelli.Vyškovský borec se tak stal vítězem skupiny.

Do sto osmadvacetičlenného pavouka vstoupil Josef Pořízek utkáním s Chilanem Mario Barrenecheaou. Ten českému reprezentatu kladl odpor jen v posledním setu a turnaj pro něj skončil prohrou 0:3. Ani set proti Pořízkovi neuhrál taktéž Španěl Jose Echeverria.

Všechna tato utkání byla pro Josefa Pořízka jen přípravou ve srovnání s bitvou, jež jej čekala. To, že i zmiňovaný nůž může při krájení chleba narazit na zbloudilý kamínek, ukázal Rus Felix Kaplan. Utkání s ním připomínalo souboj titánů. V prvním setu jasně dominoval Kaplan, druhý se ještě lépe povedl Pořízkovi, třetí patřil opět Kaplanovi, jeho mečbol však Čech odvrátil a po dramatickém začátku rozhodujícího setu i jej ovládl a vydřel postup. „Bylo to pro mě nejtěžší utkání turnaje,“ uznal kvality protivníka Pořízek. Dalšímu Rusovi, Dmitrymu Ščerbakovovi pak Josef Pořízek nedaroval ani set.

Páté kolo znamenalo zároveň boj o semifinále. V něm se vyškovskému hráči postavil do cestu další Čech Milan Orlowski a dal vědět, kdo je v zápase profesionálem. Budoucí třetí hráč světového šampionátu vyhrál hladce ve třech setech a rozhodl o tom, že dnes šestapadesátiletý Pořízek se nakonec podělí s dalšími třemi účastníky mistrovství o konečnou pátou příčku.