Jde o utkání sedmého kola nejvyšší soutěže. I ragbisté nyní už měli mít za sebou jedno jarní kolo, ale počasí je odehrát nedovolilo. S jedinou výjimkou. Právě sobotní soupeř Vyškova prohrál na hřišti Slavie 10:12 a byla to jeho vůbec první bodová ztráta v letošním ročníku extraligy. Vyškovští byli na úvod na domácím hřišti pořádně nažhavení, protože měli hrát prestižní jihomoravské derby s Dragonem Brno. Odhodlání zahájit jaro vítězně hráčům zůstalo, i když to asi budou mít o hodně těžší. Tatra touží po titulu a druhou ztrátu, navíc na domácím hřišti, určitě nebude chtít připustit. „Loni jsme tam vyhráli 35:17, takže proč by se něco podobného nemohlo opakovat? Domácí jsou sice favoritem, ale my se pokusíme zase překvapit a určitě uděláme maximum pro vítězství," ujistil kapitán vyškovského týmu Martin Kovář.

Asi na blátě

Bohužel ani jemu se pohled z okna v pátek vůbec nezamlouval. „Je to hrozné. Těžký terén určitě bude výhodou pro domácí. My jsme technický a běhavý tým a na suchu by naše šance byly lepší, ale nedá se s tím nic dělat a budeme muset zabojovat. Nakonec podmínky budou pro oba týmy stejné," dodal kapitán týmu, který na podzim laboroval se svalovým zraněním, které ani nyní není stoprocentně v pořádku. „Chodím na injekce, ale hrát můžu, a věřím, že se ani nebudu nějak omezovat," vysvětlil hráč.

Drobné šrámy má sice i několik jeho spoluhráčů, ale do Prahy by měl trenér Martin Hudák přivést kompletní tým. I on soudí, že o výsledku rozhodne především bojovnost a to, kdo se s těžkým terénem vypořádá líp. „Je to škoda, ale musíme to brát, jak to je. Tatra doma bude chtít vyhrát za každou cenu, my proti tomu musíme postavit pevnou obranu, ale aktivní, s pokusy o rychlé kontry, abychom domácí donutili k chybám," naznačil taktiku Hudák.

Vyškovské ragby na podzim před extraligovým startem oslavilo šedesáté výročí založení a předseda klubu Jiří Vinter tehdy vyslovil přání, aby se klub co nejdřív vrátil tam, kde svojí historií rozhodně patří. „Všichni si přejeme, abychom zase hráli o medaile, a jistě by bylo nejlepší, aby to bylo už v tomto ročníku. Ale bude to těžké, máme mladý tým, který se bude prát s mnohem zkušenějšími soupeři," řekl tehdy předseda RC JIMI. Je velmi sympatické, že rovněž mladý kouč týmu Hudák „hozenou rukavici" přijal a před jarním výkopem hovoří o jarních cílech svého týmu prost jakéhokoliv alibismu. „Chceme se dostat do play off, tedy mezi čtyři nejlepší týmy. Mužstvo na to určitě má," jednoznačně stanovil jarní úkol. Takže jen pro pořádek doplňme, že na opačném pólu tabulky poslední tým opustí extraligu přímo a tým ze sedmé příčky bude muset o setrvání mezi elitou bojovat v baráži s vítězem první ligy.

V souvislosti s plány mužstva jsme zajímavé odpovědi dostali od obou aktivních aktérů sobotního jarního extraligového prologu na otázku: jaká byla zimní příprava? „Standardní. Myslím, že jsme připraveni dobře, a jsem rád, že se nám i vyhýbala zranění," konstatoval trenér Martin Hudák. „Byla to nejnáročnější zimní příprava za posledních deset let! Začali jsme dost brzo a hned jsme pracovali s míčem, pilovali techniku, honili kondici. Žádné lážo plážo, jako třeba fotbálek. Jeli jsme prostě od začátku do konce naplno a věřím, že to dokážeme prodat," zdůraznil trenérův jmenovec a kapitán mužstva Martin Kovář.

Extraliga

7. kolo:

Tatra Smíchov – JIMI Vyškov

Sobota 30. března, 11.00 hodin

Stadion: Podbělohorská (Smrčínská), Praha 5

Tabulka po podzimu:

1. Tatra 6 5 0 1 211:66 25
2. Sparta 5 2 0 3 114:112 13
3. Praga 5 2 0 3 106:80 12
4. Říčany 5 3 0 2 52:76 12
5. Slavia 6 2 0 4 79:102 11
6. Vyškov 5 2 1 2 84:97 10
7. Dragon 5 2 0 3 91:144 10
8. Havířov 5 2 1 2 57:115 10