Před utkáním v Praze na Pragovce si trenér Vyškovanů Pavel Pala přál, aby do zápasu posledního kola se Spartou Praha jeho tým vstupoval jako jistý účastník play-off. Z Prahy si pak Vyškované přivezli pět bodů a další pětku k nim přidali na domácím trávníku výhrou nad Mountfieldem Říčany. Oba poslední soupeři Vyškova se v dalším kole utkají spolu, jeden ztratí, takže v této chvíli je jen ryze teoretická možnost, že by Palovi svěřenci o semifinále přišli. A to mají k dispozici zápas na Slavii, kterým mohou Říčany i Pragu definitivně dostat pod sebe.

Domácí vítězství nad zkušeným mužstvem z Říčan se ale nerodilo snadno. Hosté se už ve třetí minutě ujali vedení a na Vyškov padla deka. „Ta rychlá pětka určila ráz celého prvního poločasu, který jsme odehráli ustrašeně a nervózně. Neudrželi jsme balony, v kontaktech nám balon hned vypadával, kazili jsme přihrávky. Zdá se prostě, že když hrajeme doma, tak jsme svázaní. Naše hra a taktika nám moc nefungují. Na Pragovce jsme hráli úplně jinak,“ řekl k prvnímu poločasu Pala. Do přestávky sice domácí snížili na 5:7, ale ke spokojenosti bylo na hony daleko.

Ve druhém poločase se vyškovský ragbyový stroj přece jen trochu rozjel. Hráči vydřeli vedení 17:7, což měl být rozhodující, ale hlavně uklidňující náskok pro koncovku utkání. Jenže nebyl. Přišly dvě hrubé chyby a pět minut před koncem se vedení opět stěhovalo na říčanskou stranu. „Už to vypadalo, že se zápas bude vyvíjet tím správným směrem. Bohužel potom jsme dvakrát zaváhali, dostali jsme pětky a naopak začalo se rýsovat, že to nezvládneme. V koncovce jsme dlouho drželi míč a pořád jsme tlačili hru dopředu. Hrálo se asi o tři minuty déle a naše poslední akce naštěstí skončila pětkou u praporku. Byly to nervy,“ ulevil si Pala.

Hosté viděli závěr střetnutí úplně jinak. „Byli jsme okradeni rozhodčím. Vyškov dal pětku v prodloužení po kontroverzních rozhodnutích rozhodčího. Nebo jinak, on si asi nebyl úplně jistý, jestli byla, a potvrdil to i po zápase. A jestliže si rozhodčí není jistý, pak by neměl uznávat pětku. Spíš než rozhodnutí hlavního rozhodčího byl strašný výkon jednoho pomezního, nehodný extraligy, nebo vůbec ragby. Jejich rozhodnutí ovlivnila nejen tento zápas, ale celou sezonu, protože pro nás to znamená pravděpodobně konec šancí na play-off,“ nebral si servítky hrající trenér Říčan Antonín Brabec.

Ke sportovní stránce zápasu se vyjádřil už bez emocí. „Byl to vyrovnaný zápas, který se mohl divákům líbit. Vyškov měl nějaké šance v prvním poločase, a kdyby je proměnil, tak by to vypadalo úplně jinak. Jenže je nedal a my jsme byli blízko k vítězství. O to je ta hořkost, že konečný výsledek ovlivnili rozhodčí, větší,“ dodal trenér Říčan.

Jimi Vyškov – Mountfield Říčany 24:21

Poločas: 5:7

Další výsledky 8. kola Top 6: Tatra Smíchov – Praga Praha 26:17 (19:9), Sparta Praha – Slavia Praha 59:0 (19:0)

Tabulka:
1. Sparta 8 8 0 0 300:84 40
2. Smíchov 8 5 1 2 267:135 29
3. Vyškov 8 4 1 3 165:167 23
4. Praga 8 3 0 5 130:144 16
5. Říčany 8 3 0 5 119:193 14
6. Slavia 8 0 0 8 70:327 1
Příští kolo (sobota 8. 5.): Slavia – Vyškov, Sparta Praha – T. Smíchov, Říčany – Praga.