Právě Spartu loni Vyškov nahradil v ligovém finále poté, co byla administrativně vyřazena. Vítězství na hřišti Jimi 47:10 potvrzuje, že vysoké ambice Pražanům zůstaly.

Zraněními decimovaný domácí tým se ale favorita nezalekl. Už ve druhé minutě se pravé straně prodral do pětkoviště hostů Radim Trunečka a získal domácím vedení 5:0. Následný kop pravačkou zprava z těžkého úhlu byl pro Martina Kováře neřešitelným úkolem. Je škoda, že si domácí vedení nepodrželi déle. Už po pěti minutách předvedli hosté pěknou kombinaci po své pravé straně s pětkovým zakončením Jana Páva.

Přesným kopem pak otočil stav ve prospěch Sparty Nicolaas Jacobus Uys. „Začátek zápasu ukázal, že se Sparta dá porazit, anebo minimálně víc potrápit. Těch prvních dvacet minut bylo vyrovnaných. Bohužel pak jsme začali dělat moc individuálních technických chyb. Sparta pak byla u všeho rychlejší, my jsme neskládali. Je to škoda, sami jsme jim to ulehčili. Na druhou stranu tento zápas pro nás nebyl až tak důležitý. Ty rozhodující teprve přijdou, Říčany, Praga a Dragon,“ naznačil plány příštích kol kapitán mužstva Martin Kovář.

Ten si při jednom ze zákroků poranil sval a už ve dvacáté minutě jej musel nahradit Petr Pořízek. I to byl jeden z momentů, který posadil hosty „do sedla“. Martin Kovář je jedním klíčových mužů vyškovské sestavy. Hosté se tak postupně dostali do hry, do poločasu přidali dvě pětky a dva body po kopu, což pro ně už byl dostatečně uklidňující náskok.

Také nástup do druhého poločasu měli lepší Vyškované, ovšem bez efektu. Naopak Sparta své rychlé akce zakončovat dokázala, takže už v polovině druhé části byl zápas rozhodnutý – 5:32. Kryštof Čela pak pětkou po pěkné akci už jen upravoval výši porážky.

„To pozitivní na utkání pro mě vidím v tom, že ani v jedné chvíli to kluci v nezabalili, že se mužstvo nepoložilo ani když nám brzy odešel kapitán. I v té druhé půlce, kdy jsme sice dostávali pětky, se kluci snažili pořád hrát dopředu. Že to potom nevyjde, to je druhá věc. V naší svízelné situaci, to bylo dobře odehrané utkání. A i když to do tisku nikdy nedělám, tentokrát musím za výkon pochválit dva hráče, Trunečku a Sourala,“ zdůraznil trenér Pavel Pala.

Tou svízelnou situací měl na mysli zdravotní stav mužstva. Kromě Kováře museli pro zranění střídat Marcel Kodad, Jan Školař a David Jaroš. Na poslední chvíli pro potíže vypadl ze sestavy Jakub Schmied, jen z tribuny sledovali zápas Lukáš Chalabala, Ondřej Kovář, chybějí Neal Mendham a další hráči.

Šéfem lavičky pražského týmu je slavný vyškovský odchovanec Ondřej Kutil. I on hlásil potíže se sestavou, ale při možnostech Sparty jsou absence téměř rovnocenně nahraditelné. „Přijeli jsme také ve slepené sestavě, takže s výsledkem jsem spokojený, i když pro mě byl důležitější výkon a přístup hráčů. Vždycky je těžké hrát proti Vyškovu, který dokáže být z každé situace nebezpečný. Začátek utkání patřil jednoznačně jim, my jsme byli pasivní, ale a postupně se do zápasu dostali. Byl pro nás dobrou prověrkou,“ nepřímo Kutil pochválil i hru Vyškovanů.

Jimi Vyškov – Sparta Praha 10:47

Poločas: 5:19. Body Jimi: Trunečka 5 (5), Čela 5 (5).

Vyškov: Doležel, J. Kovář, Jaroš, Monček, Kodad, Kopřiva, M. Pořízek, Trunečka, J. Školař, M. Kovář, Beneš, Soural, Mazal, Čela, Šenk - K. Školař st., Janský, P. Pořízek, Pittner, Haška, Schmied. Trenér: Pavel Pala.

Další výsledky: Slavia Praha - Praga Praha 14:41 (7:17), Tatra Smíchov - Říčany 21:25 (0:15), Zlín - Dragon Brno 5:85 (0:45).

Tabulka:

1. Praga 4 4 0 0 195:43 19

2. Sparta 4 4 0 0 162:31 19

3. Říčany 4 3 0 1 116:98 14

4. Tatra 4 2 0 2 139:55 12

5. Vyškov 4 2 0 2 122:126 10

6. Dr. Brno 4 1 0 3 127:121 5

7. Slavia 4 0 0 4 45:169 1

8. Zlín 4 0 0 4 43:303 0

Příští kolo: Říčany – Vyškov, 1. 5. (13.00).