Domácí svěřenci trenéra Dušana Lodese se chystali hlavně na zmíněný Dragon, ale také hodně chtěli oplatit porážku Havířovu, jemuž před týdnem podlehli v Olomouci. Jenže úder přišel odjinud. Po úvodní celkem jisté výhře nad Havířovem Vyškované prohráli s Olomoucí. „Tohle mě strašně mrzí, i když musím uznat, že u nás zahrála Olomouc dobře. Jenže my jsme jí vítězství nabídli sami vlastními hrubými chybami. Navíc jsme se pouštěli do nepřipravených akcí. Bylo to moc živelné," naznačil Lodes příčiny nečekané porážky.

Kvalifikace na sedmičkový šampionát má čtyři turnaje a hraje se ve dvou skupinách. Moravská má šest účastníků, kteří se střetávají systémem každý každým. Vítěz turnaje získá osm bodů do celkového pořadí, druhý šest, další pak pět, tři, dva a poslední jeden. Z tohoto pohledu by Vyškovu účast ve finálovém turnaji uniknout neměla. Derby s Brnem sice prohrál, ale ostatní zápasy zvládl bez problémů.

„Do finále postoupí první čtyři mužstva a my na druhém místě máme slušný náskok. Z účasti ve finále by nás mohl vyřadit snad jen mimořádný výbuch v posledním turnaji v Havířově. Když se oprostím od prohry s Olomoucí, kterou jsme si s hráči vyříkali, tak to zase tak špatné nebylo. Sice až na třetím turnaji, ale naše hra začíná mít sedmičkovou tvář, začíná se do ní dostávat to, co trénujeme a co sedmičky vyžadují. V Brně i v Ostravě jsme to hráli živelně, bez taktiky," zhodnotil Lodes celkové vystoupení svého týmu.

Samostatnou kapitolou turnaje podle očekávání bylo derby Vyškov – Brno. A opravdu to byl vrchol se vším všudy i potyčkou hráčů v závěru. Domácím se sice ani napotřetí nepodařilo Dragon porazit, ale byli k tomu ze všech soubojů nejblíže. První dvě akce znamenaly dvě položené pětky a prokop po jedné z nich, tedy domácí vedení 12:0. Bohužel stejně rychle, jak Vyškov náskok získal, tak o něj přišel.

„Uvědomoval jsem si, že do konce zápasu je ještě strašně moc času. Ale přece jen jsem nemohl tušit, že to vyrovnaní bude až tak rychlé. Ale v sedmičkách je to možné. Škoda, kdybychom vydrželi déle, určitě by byl průběh vyrovnanější," komentoval derby trenér Vyškova. Poločas skončil 12:12.

Chalabala je proti

Utkání ovlivnilo i dvojí vyloučení domácích hráčů. Nejprve šel na dvě minuty Lukáš Chalabala. Hosté dostali technickou pětku a prokopem po ní vyrovnali. „Možná jsme se tím rychlým vedením opravdu nechali unést a vlastně než jsme se vzpamatovali, tak to bylo vyrovnané. Při tom vyloučení jsem dobíhal hráče do pětkoviště, zezadu jsem ho složil, podle posouzení rozhodčího to bylo za krk. Následovala trestná pětka, za ní rychle další a z trestňáku Brno vyrovnalo. Od toho se pak všechno dovíjelo dál. Můj názor na vyloučení je opačný, ale pánem na hřišti je rozhodčí," popsal klíčový moment zápasu jeho hlavní aktér Chalabala.

Brňané pak ve druhé půli ovládli hřiště a jistě dovedli zápas i turnaj do vítězného konce. „Já u toho ani nemusím být a kluci hrají skvěle. Vyškov jsme určitě nepodcenili, ale prostě jsme udělali dvě chyby, které soupeř potrestal. Pak se hrálo nahoru a dolů. Chyby udělal Vyškov a trestali jsme my. Ale hlavním důvodem našeho vítězství byla lépe zvládnutá taktika. Ve druhém poločase jsme byli jasně lepší. Taktičtější, vyzrálejší, počkali jsme si soupeře. Škoda té potyčky, ale to už k ragby patří. Naše hra se stále lepší, je to skutečně nečekané. Kdyby mně někdo na začátku řekl, že z patnácti zápasů vyhrajeme patnáct, nevěřil bych mu," radoval se po turnaji trenér Dragonu Jiří Šťastný.

Kvalifikační turnaje pokračují již o nadcházejícím víkendu posledním dějstvím. Moravané se sejdou v Havířově. Finálový turnaj nejlepší osmičky pak proběhne 5. července v Praze na hřišti Pragy. Titul obhajuje Praha, Vyškov byl loni třetí.

Kvalifikace na MČR – III. turnaje - skupina Morava, Vyškov, 23. června

Dragon Brno – Brno-Bystrc 24:5

JIMI Vyškov – Havířov 14:5

Olomouc – Ostrava Mariánské Hory 26:0

Dragon – Havířov 21:7

Bystrc – Ostrava 21:7

JIMI Vyškov – Olomouc 15:22

Ostrava – Dragon 0:29

Olomouc – Havířov 14:10

JIMI Vyškov – Bystrc 29:0

Havířov – Ostrava 19:12

Dragon – Olomouc 20:7

Ostrava – JIMI Vyškov 5:34

Havířov- Bystrc 22:19

Vyškov – Dragon Brno 12:22

Bystrc – Olomouc 0:22

Vyškov: P. Pořízek (body: 22 / 2×P 10 + 6×KP), Chalabala (20 / 4× P), Trunečka (20 / 4× P),

Podaný (15 / 3× P), Jaroš (10 / 2× P), J. Toman (10 / 2× P), Monček (7 / 1×P 5 + 1×KP 2), Vrána, O. Kovář, Doležal, J. Kovář.

Tabulka turnaje ve Vyškově:

1. Dragon Brno 5 5 0 0 116:31 24
2. Olomouc 5 4 0 1 45:46 18
3. JIMI Vyškov 5 3 0 2 104:54 15
4. Havířov 5 2 0 3 63:80 10
5. Bystrc 5 1 0 4 45:104 5
6. Ostrava 5 0 0 5 24:129 1
Celkové pořadí: 1. Dragon Brno 24 bodů, 2. JIMI Vyškov 16, 3. Olomouc 11, 4. Havířov 10, 5. Bystrc 7, 6. Ostrava 5 b.

Poslední turnaj: 30. června, Havířov.

Skupina Čechy

Finále: Sparta Praha – Praga Praha 38:14. Další pořadí: 3. Přelouč, 4. Slavia A, 5. Tatra Smíchov atd.

Celkové pořadí: 1. Sparta 30 bodů, 2. Praga 24, 3. Slavia A 17, 4. Smíchov 16, 5. Přelouč 15, 6. Říčany 6, 7. České Budějovice 3, 8. Slavia B 0 b.

Poslední turnaj: 30. června, Říčany.