Podle propozic je turnaj vypsán pro hráče bez omezení věku, přesto pořadatelé zvlášť vyhodnotili kategorii žaček a registrovaným hráčům z Vyškovska šlo o titul okresního přeborníka v rapid šachu (tempo 2x15 min. + 5 sec./tah, pozn. red.). Hrálo se novým systémem na sedm kol.

Celkovým vítězem se stal Roman Závůrka, který se tak na „trůn“ vrátil po roční pauze. Online turnaje se loni neúčastnil. Jediného půl bodu ztratil ve třetím kole se svým oddílovým kolegou Miroslavem Tichým, který skončil s pěti body na třetím místě. Oba jsou členové OŠ SK Prostějov. Mezi ně se na druhé místo vklínil domácí Jiří Jireš se stejným počtem bodů jako Tichý, ale s lepším pomocným hodnocením. Jireš tak obhájil loňský „počítačový“ titul přeborníka okresu. Stříbro bral Jan Čermák a bronz Aleš Martinovič. Všichni medailisté jsou členy ŠO MKS Vyškov. Nepopulární „bramborová“ medaile za čtvrté místo připadla žákyni Kristýně Dorazilové.

„Kristýnka si v turnaji nejvíc zlepšila své ELO a nově už má 1517! Pod vedením trenéra Radima Majetiče obdivuhodně výkonnostně roste. Jako osmnáctá nasazená proháněla i dospělé a celkově skončila na velmi pěkném sedmém místě,“ chválil ředitel turnaje Stanislav Vémola.

Ten předal ceny i dalším mladým šachovým bojovnicím Zuzaně Staré z Brankovic a neregistrované Adéle Macourkové z Bučovic. Nejstarším hráčem byl Miroslav Jandl, který za dva měsíce oslaví 93 narozeniny.

„Náš bývalý hráč stále aktivně hraje ve dvou soutěžích za TJ Bojkovice. Naopak nejmladším účastníkem byl Marek Pukowietz ze Sportovního klubu Vyškov, který má v devíti letech celou šachovou budoucnost před sebou,“ upozornil Vémola.

Vyškovská rošáda 2022

Prvním šachovým turnajem v novém roce pak byla Vyškovská rošáda. Turnaj je určen pro děti a mládež do 14 let (ročník narození 2008 a mladší) a je součástí Jihomoravského krajského přeboru mládeže v rapid šachu pro sezonu 2021/2022. Už 16. ročník se hrál rovněž v Besedním domě.

Stejně jako Šachové loučení musela i Vyškovská rošáda splnit specifické podmínky díky hygienickým nařízením, které pořadatelé kvůli epidemii Covid-19 museli dodržovat. Z tohoto důvodu byl snížen počet hráčů ve Vyškovské rošádě na 80. Hrály se pouze dva turnaje na místo tradičních tří. Nakonec se prezentovalo celkem 66 mladých šachistů nejen z Jihomoravského kraje.

Turnaj A byl určen pro mladší žáky ročník narození 2012 a mladší. V turnaji B mohli hrát starší žáci ročník narození 2008 a mladší.

Kompletní výsledky turnajů jsou na:
https://sachyvyskov.netstranky.cz/aktuality/38-rocnik-sachoveho-louceni-s.html
a
https://sachyvyskov.netstranky.cz/aktuality/vyskovska-rosada-2022.html

V turnaji mladších žáků hrál nejlépe Simon Chauvin z ŠK Staré Město, který uhrál šest bodů. Na druhém místě skončil jeho oddílový kolega René Moravec a třetí příčku obsadil Vojtěch Velim, individuální člen ŠSČR.

„Z našich hráčů si nejlépe vedl Marek Pukowietz, který byl po slibném začátku ve vedení, které však neudržel a se ziskem 4,5 bodu skončil na šestém místě. Těší nás, že turnaj B ovládla naše Kristýnka Dorazilová, která potvrdila roli nasazené jedničky, když ztratila jen jeden bod se Šimonem Starým z ŠK Staré Město,“ upozornil Vémola.