Každý, kdo ho zná, musí povrdit, že je jednoznačně vůdčí typ, jak v životě, ve škole a samozřejmě hlavně ve sportu. „Vždy jsem se dokázal s kluky domluvit. A navíc jsme byli dobrá parta, i ve škole. Ve sportu pak nebyl problém kamarády přesvědčit, že pro co nejlepší výsledek je třeba udělat něco navíc,“ říká talent klubu JIMI.

Je všestranným sportovcem. Jeho fyzické parametry určovaly, že se mu bude dařit ve všech sportech. Na škole držel řadu rekordů v atletických soutěžích, vedl družstvo v košíkové, byl hlavním tahounem úspěšného školního mužstva volejbalistů. Všechny sportovní soutěže, jichž se Základní škola Letní pole Vyškov, na které se učil, účastnila, měly jediného kapitána a tím byl nepřehlédnutelný Martin. „Vždy jsem nesmírně rád soutěžil, to je to hlavní.

Ve škole jsme měli dostatek možností toho využít a navíc jsem měl okolo sebe skvělou partu kluků, kteří měli o sport zájem a táhli vždy za jeden provaz,“ popsal.

Tyto rozsáhlé pohybové základy, ze kterých čerpal při provozování všech sportů, dostal do vínku jako talent, ale hlavně mu pomohlo systematické vedení otce, československého reprezentanta v rugby a výborného trenéra vyškovských ragbistů. „Už od čtyř let jsem hrál rugby ve vyškovské přípravce. Vždy mě to nesmírně bavilo a navíc tam byla skvělá parta a tím i zábava. Tak jsem ani u jiného sportu skončit nemohl,“ vysvětluje výběr sportovního odvětví.

A protože výborné předpoklady začal proměňovat v neméně dobré výkony, byla jen otázka času, kdy začne počítat své starty v reprezentačním dresu České republiky. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními kolektivy počínaje šestnáctiletými a konče dvacítkou.

V roce 2005 a 2006 se zúčastnil mistrovství Evropy v kategorii do osmnácti let a na domácím evropském mistrovství dvacítek byl členem reprezentačního týmu, který turnaj v rugby vyhrál a postoupil do vyšší skupiny. V současnosti je již ve výběru A týmu mužů a připravuje se na první starty za národní tým České repuliky.

Ve Vyškově pomáhal mládežnickým družstvům jen do sedmnácti let, protože již od roku 2006 začal hrát extraligu ragby v dresu mužů. Přestože by jej chtělo pro jeho všestrannost mnoho sportovních klubů, jeho životem je ale jen ragby, v němž se pokouší i o trenérskou činnost. Vede vyškovské ragbistky.

A co když se talentovaný sportovec zrovna nevěnuje ragby? „Moc volného času mi už sice nezbývá, ale jakmile je to jen trocho možné, ihned si odskočím zahrát cokoliv jiného, protože sport je mým jediným koníčkem,“ uzavírá Martin Wognitsch.

Zdeněk Smutný