„Jirka by vzácný člověk, nesmírně obětavý, vyškovskému basketbalu věnoval veškeré své schopnosti a volný čas. On jím žil. Povahově naprosto čistá duše, nikomu nikdy neublížil. Já ho znám víc než čtyřicet let, co jsem s ním hrál basketbal a táhli jsme to spolu ještě teď za staré pány. Říká se, že každý je nahraditelný, ale takové lidi, jako byl Jirka nebo třeba Honza Špičák, je nahradit mimořádné těžké, ne-li nemožné,“ vzpomíná jeho dlouholetý kamarád a spoluhráč Josef Charous.

Ilustrační foto.
Moravskoslezská fotbalová liga asi nestihne 34 kol. Kdy začne jarní část se neví

„Nikdy nikdo ho neviděl naštvaného, nebo aby se nad něčím rozčílil. Snad to ani neuměl. Dovedl to řešit svým osobitým způsobem. Basket miloval, táhl klub dlouhá léta. Prošel v něm vším od hráče, přes trenéra dětí, dorostu i dospělých až po předsedu. Nepřeháním když říkám, že to byl on, kdo vlastně vyškovský basketbal zachránil, když po pádu z vyšších soutěžích byl takřka v existenčních problémech. Těžko se s jeho odchodem srovnávám. Každý rok jsme spolu slavili narozeniny. Já sice o deset let víc, ale byli jsme velicí kamarádi. Nejen mně bude velice chybět!“ zdává hold výrazné osobnosti vyškovského sportu bývalý basketbalista a fotbalista Petr Král.

„Můžu potvrdit, že Juru opravdu nedokázal nikdo vytočit. Takové situace prostě kometoval slovem mňouk, a tak mu to taky zůstalo jako přezdívka. Rozlobit se jsem ho zažil maximálně sám na sebe, když mu při tréninku nebo v zápase po několika slibných pokusech nepadnul koš ze hry,“ přidal se další kamarád a spoluhráč Martin Golda.

S dobrým člověkem Jirkou Fojtem se rodina a přátelé rozloučí příští pátek. Čest jeho památce.

Šéf vyškovského basketbalu Jiří Fojt začal hrát pozdě. O to je teď vytrvalejší

Narodil se v době největší slávy vyškovského basketbalu. Muži v sezoně 1955 – 1956 hráli nejvyšší československou soutěž. Možná proto dostal Jiří Fojt do kolébky právě sport pod bezednými koši.

„S vyškovskými legendami jsem si zahrál jako mladý basketbalista na trénincích, ale také ve dvou utkáních. Když jsem kroutil vojenskou základní službu a zrovna byl na dovolené doma, nastoupil jsem za béčko. Ještě tam hráli bratři Vlastík a Zdeněk Ščudlové, Standa Paluda a pořád to ještě hodně uměli,“ vzpomíná dnes už dlouholetý předseda BK Vyškov.

Sám s basketbalem začal v roce 1971. Tedy v patnácti letech a upozorňuje, že i tehdy už to bylo trochu pozdě. Ale pílí, sportovní i lidskou poctivostí a skromností dokázal hendikepy na své vyhranější spoluhráče smazat. Tento přístup ho charakterizuje dodnes.

Diplom a cenu předal nejlepšímu sportovci Vyškova za rok 2020 Sebastianu Hajzlerovi starosta Vyškova Karel Jurka (vpravo).
Sportovec Vyškova 2020: Double a bonus skokana o tyči Sebastiana Hajzlera

„K basketbalu mě přivedl tehdejší trenér dorostenců Zdeněk Ščudla a musím říct, že se mnou měl svatou trpělivost. Přes mé velké počáteční nedostatky mě vždycky podržel, což platí i o mých prvních spoluhráčích, třeba Zdenálech Matulovi a Bébarovi, Laďovi Ambrozovi a dalších. Byli jsme skvělá parta a právě kluci mně pomohli k asi mému největšímu sportovnímu úspěchu. Myslím, že to bylo v roce 1991. V Hanáckém poháru jsme nastoupili proti třetiligovému Prostějovu. My jsme v tu dobu hráli o dvě soutěže níž. Podařilo se mně nastřílet 21 bodů, což na mě byl neskutečný výkon.“

Po přechodu do mužů si zahrál s dalšími velkými vyškovskými basketbalovými osobnostmi a netají, že v několika případech i jeho sportovními vzory. Kamilem a Petrem Královými, Jardou Kupkou, Petrem Galatíkem, Dušanem Švarcem, Ladislavem Kroutilíkem, Pepou Charouzem a dalšími. Postupem času se pak zákonitě posouval do trenérských a funkcionářských pozic. Oficiálně se předsedou klubu stal po volbách v roce 2003, ale de facto už před tím vyškovský basketbal dlouho vedl společně Mirkem Ovčáčíkem a Honzou Špičákem.

„Náš BK Vyškov má dnes asi 130 členů, z toho přes devadesát mládežníků. V soutěži máme družstvo mužů, juniorů a juniorek do devatenácti let. Holky hrají celostátní ligu. Dále máme tři družstva minižáků a přípravku. Největší radost mně kromě ligových juniorek vedených Jardou Beránkem dělají minižáci kategorie U13. Pod vedením Dalibora Paludy dosahují výborných výsledků. Uhráli třeba šesté místo na přeboru České republiky. Je tam řada velkých talentů. A co mě nejvíc trápí? Hlavně nedostatek tréninkových prostor. Sportovní hala Za parkem nestačí kapacitně. V době naší hlavní sezony se do haly tlačí i letní sporty, které nám ubírají tréninkové jednotky. Na školách jsou většinou tělocvičny obsazeny jinými aktivitami.“

Jako diváka Jirku Fojta potkáte i na jiných vyškovských sportovištích. Třeba na fotbale chybí jen výjimečně, fandí ragbistům, volejbalistům, atletům… Ale basket, to je jasná jednička! Svému sportu přizpůsoboval i zaměstnání.

„Až do důchodu jsem pracoval převážně jako skladník. U tohoto povolání byly výhodou volné víkendy, kdy jsem mohl absolvovat mistrovské zápasy jako hráč a také s družstvy, která jsem trénoval. Dokonce jsem si mohl v týdnu pracovní dobu uzpůsobit tréninkům.“

Za B tým v krajské soutěži klubový šéf válel ještě daleko po padesátce. Dnes už si chodí zahrát s kamarády jen „báčko“ a samozřejmě veteránské turnaje. „Snažím se trochu udržovat v kondici. Jezdím na kole a jednou až dvakrát týdně si zahrajeme basket s dřívějšími spoluhráči. S družstvem seniorů se zúčastňujeme různých veteránských turnajů. Jsou to takřka tradiční akce, v Líšni, Vysokém Mýtě, Chrudimi, Tišnově, v Košicích a jinde. A samozřejmě sami každý rok pořádáme Memoriál bratří Ščudlů.“