Co vás k tomu vedlo?
Hlavním důvodem je příprava k maturitě a studium celkově. Moderní gymnastika je sport, který není náročný pouze fyzicky, ale také časově. Tréninky pětkrát týdně bych už asi nezvládla. Musím také zmínit, že gymnastická kariéra je něco jiného, než kariéra jiných sportovců. Děvčata často končívají již před osmnáctým rokem. A také, jak se říkává, v nejlepším se má přestat. Myslím, že ukončení po tak vydařeném roce je na místě.

Nebude vám moderní gymnastika a závodění chybět?
S moderní gymnastikou jsem začala ve dvou letech, takže je to součást života, se kterou se jen nerada loučím. Na závodním koberci jsem, dalo by se říct, vyrůstala. A také závodění mi bude chybět ze všeho nejvíce. Ten moment, kdy jsem si stoupla na závodní koberec před všechny diváky a sestavou jsem mohla vyjádřit sama sebe, je nenahraditelný.

Víte už, jakou vysokou školu budete studovat?
Díky tomu, že jsem celé dny trávila v tělocvičně, jsem neměla možnost zjistit, kam přesně bude můj život směřovat dále. Jisté tušení o mém vysokoškolském životě už mám, ale ještě nejsem zcela rozhodnuta.

Jakým způsobem zůstanete v kontaktu s moderní gymnastikou? Co třeba jako trenérka?
Samozřejmě s gymnastikou se neloučím zcela. Už před delší dobou jsem se připojila k trenérskému sboru a teď se snažím co nejvíce zkušeností přenést na mladší generace. Myslím, že mohu říct, že být bývalá závodnice je určitá výhoda. Holčičky pak ve mně občas vidí vzor.

Dana Suchomelová

Věk: 19 let
Sport: moderní gymnastika
Klub: SK Trasko Vyškov
Úspěchy 2018:
1. na mistrovství ČR v trojboji, 1. místo i ve cvičení s obručí, kužely a s míčem v kat. dorostenek, 1. místo na mistrovství ČR dvojic a trojic

Pojďme k výsledkům. Plánovala jste před sezonou takovou zlatou žeň?
Podle mého, výhra nikdy nejde naplánovat. Občas se zadaří a občas ne. Samozřejmě ani já nejsem výjimkou a některé závody neproběhly úplně podle představ. Už tehdy jsem tušila, že mistrovství republiky pro mne bude s největší pravděpodobností poslední závod. Nešla jsem za vítězstvím, ale co nejvíce jsem si to snažila užít. A taky se mi to povedlo. Více, než to. Kromě skvělých vzpomínek jsem si domů odnesla čtyři zlata.

Jak těžké bylo vyhrát trojboj? Kdo vám nejvíc šlapal na paty?
Za výkony všech holek vždy stojí spousta práce. Samozřejmě ale nejsme stroje a ne vždy se nám vše povede na sto procent. Mnoho holek tak nepředvedlo sestavy v té nejlepší možné podobě. Já se svými výkony byla spokojená, i když se určitě nedá říct, že bych zajela sestavy bez chybičky. Jak už jsem zmínila, chtěla jsem si to hlavně užít, takže nedokážu říci, jak těžké bylo vyhrát. Prostě se to nějak povedlo.

Které náčiní máte nejraději?
Poslední roky jsem si nejvíce oblíbila obruč. Je to náčiní, se kterým jsem cvičila už odmalička. Možná proto se stala manipulace s obručí téměř samozřejmostí a já jsem v sestavě mohla více zapojit pohyby těla a soustředit se na projev.

Které naopak považujete za nejtěžší? V čem je jeho úskalí?
Těžko se dá říci, které náčiní je nejtěžší. Každý rok máme nové sestavy a rozdílně těžké prvky, takže se to může rok od roku lišit. Sama nemám žádné neoblíbené náčiní. Pouze mohu zmínit, že nejméně zkušeností mám se stuhou.“

close Moderní gymnastka Dana Suchomelová vyhrála veřejnou anketu o nejoblíbenějšího sportovce Vyškova za rok 2018. info Zdroj: Deník / Zdeněk Vlach zoom_in Jak jste se na soutěže připravovala. Kolikrát v týdnu máte k tréninky? Co vás na tréninku baví nejvíc a nejméně?
Základní příprava zahrnovala trénink čtyřikrát týdně. Ta se později navýšila o dva až tři individuální tréninky za týden, které se překrývaly se školou. Takže můj den často vypadal následovně: ráno jsem šla do školy, po dvou hodinách jsem běžela na trénink, poté jsem se vrátila na vyučování a následoval další trénink. Také většinu svátků a prázdnin jsem strávila v tělocvičně. Jako malá jsem byla „snaživka“, postupem času však charakter dříče vyprchal. Oddíl se ale stal mou druhou rodinou a já tréninky brala jako samozřejmost, kde jsem trávila volný čas s kamarádkami.“

Kterými koníčky nyní nahradíte moderní gymnastiku?
Svůj život už si bez pohybu nedovedu představit, takže gymnastiku určitě nahradím jinými sporty. Prozatím jsem začala chodit do posilovny, ale po čas mého vysokoškolského studia bych se také ráda začala věnovat modernímu tanci.

Co byste chtěla ještě připomenout?
Že svoji sportovní kariéru jsem neukončila hned po vítězství na mistrovství republiky, jak jsem původně očekávala. Na letním soustředění jsme neplánovaně poskládaly trojici (společné skladby) s také bývalou gymnastkou Michaelou Pavlíkovou a aktuální gymnastkou Markétou Urbancovou. S touto skladbou jsme se zúčastnily mistrovství ČR dvojic a trojic a vybojovaly jsme titul.