Po dalším vítězství ve druhé lize a následné úspěšné baráži bučovičtí svěřenci trenéra Zbyňka Čížka poprvé v klubové historii rozehráli druhou nejvyšší českou volejbalovou soutěž. První zápas bude do kroniky zapsán zlatým písmem. Ve vlastní hale porazili Velké Meziříčí hladce 3:0 a zároveň naznačili, že tvrzení soupeřů mohou naplnit. „S tímto týmem skutečně můžou v první lize hrát hodně vysoko,“ zdůraznil i trenér poraženého Spartaku Petr Juda.

Bučovičtí sice svého prvního prvoligového soupeře porazili v baráži a minulý týden i v prvním kole Českého poháru, přesto byl až tak hladký průběh prvoligo premiéry utkání trochu překvapivý. Tím spíš, že úvod vyšel lépe hostům, kteří rychle utekli na 1:4. Historický první prvoligový bučovický bod zaznamenala velká letní posila Vlado Katona, když vybitými bloky srovnal na 1:1.

Tříbodové vedení hostů pak ale netrvalo dlouho. Bučovice rychle otočily (6:5) a samy šly do trháku (16:10). A pak už to byla víceméně spanilá jízda sokolů. „Bučovice prakticky v utkání neudělaly žádnou chybu a doslova náš mladý nezkušený tým semlely. Kvalitou týmu, ale i prostředím. Podaly sehraný kolektivní výkon, podpořený výbornou nahrávkou Fučíka. A hlavně bylo vidět, že si věří a vůbec se nás nebály,“ sportovně po porážce konstatoval Juda.

Nejvyrovnanější pasáž se hrála v koncovce třetího setu, ale i do ní šli domácí s dostatečným náskokem a za stavu 24:20 tedy měli k dispozici tři mečboly. Proměnili druhý. „Samozřejmě, nikdy nevíte, co takový opravdu historický zápas s mužstvem udělá, ale my jsme si hodně věřili. Tušili jsme, v jaké sestavě Velké Meziříčí nastoupí, a dobře jsme se připravili. Takže zdravá sebedůvěra a s tím i psychická výhoda byly na naší straně. Paradoxně jsem dnes nebyl ani tak nervózní, jako když jsme s nimi hráli kvalifikaci. Tam jsme strašně chtěli postoupit. Dnes jsem věděl, že když každý náš hráč odvede sto procent, tak Velké Meziříčí porazíme,“ radoval se kouč sokolů Zbyněk Čížek.

Jeho názor o víře ve vlastní síly za hráče potvrdil Josef Mlčůch. „Na zápas jsme se všichni moc těšili. Letní příprava a to čekání čekání na ostrý start byly nekonečně dlouhé. Myslím si, že z toho pramenil i nás výkon, asi bylo vidět, že jsme byli hodně nažhavení. Navíc s nimi máme v posledním čtvrtroce příznivou bilanci, takže jsem rád, že jsme ji potvrdili,“ sdělil jeden v nejlepších hráčů utkání.

Druhý zápas sehrají Bučovice rovněž na domácí palubovce. Ve středu od 19.00 hodin budou hostit rezervu extraligového Volejbalu Brno. Domácí to cítí jako malé derby a dá se předpokládat mnohem těžší boj. „Bude to úplně jiný a mnohem těžší soupeř. Brno chtělo hrát v jiném termínu, než byl rozlosován, aby k nám mohlo přijet se čtyřmi až pěti áčkaři. Musíme se na to připravit a když podáme podobný výkon, můžeme uspět. Ale dnes s Meziříčím bylo vidět i to, že když nám pomůžou diváci, tak spolu se samotnou halou pro nás bude domácí prostředí opravdu velkou výhodou a budeme tady nepříjemným soupeřem i pro největší favority první ligy,“ naznačil Čížek.

Malá bučovická hala byla podle očekávání zaplněná takřka do posledního místečka. Dobrou náladu fanoušků vyjádřil jeden z nejvěrnějších z nich, který ve druhé lize doprovázel tým i na venkovních štacích. „To víte, že pokud mně to čas dovolí, určitě budu jezdit, i když to někdy bude o hodně dál než v moravské druhé lize. Mužstvo je opravdu výborné, byl to perfektní zápas. Je vidět, že někteří naši kluci hrávali ještě vyšší soutěž. Ale pozor, středa bude větší prověrkou,“ chválil a tak trochu i varoval Jaroslav Surý z Bohatých Málkovic.

Sokol Bučovice – Spartak Velké Meziříčí 3:0Sety: 25:19, 25:11, 25:21. Rozhodčí: Vitanov, Novák. Čas: 86 min. Diváků: 200.
Bučovice: Mlčůch, Fučík, Vašut, Přikryl, Neubauer, Bence, Katona. Náhradníci: Tezzele, Paták, Dítě, Šimko, Duda, Spěvák. Trenér: Zbyněk Čížek.
Velké Meziříčí: Jaša, Benáček, Stanislav, Huryta, Kučera, Kasan - Šimek, Š. Žaba, O. Žaba, D. Žaba, Slavík, Maňas. Trenér: Petr Juda.