Karamboly v podání tohoto mága hry se třemi koulemi na zeleném sukně byly často pro laika nepochopitelné.

Teprve před rokem a půl založenému Klubu přátel kulečníku Vyškov se po nedávném mistrovství republiky ve volné hře podařilo pro své členy i fandy kulečníku ze široké veřejnosti uspořádat další parádní akci. Na ní mohli vidět ještě vyšší kvalitu než na samotném mistrovství.

„Pro vystoupení volím většinou karamboly, které by hráč v běžné mistrovské partii nehrál. Tedy řešil by pozici jinak. Většina z těchto karambolů jsou tak zvané exhibiční. Dokonce se v této disciplíně hraje mistrovství světa. V podstatě jde o vybrané složité pozice, které musíte zahrát předepsaným způsobem a máte na to tři pokusy. Těchto pozic je skoro sto, jsou obodovány a vítězem je ten, kdo udělá nejméně chyb,“ vysvětlil Kováč podstatu odrážejících se koulí.

On sám šampionáty v exhibičním kulečníku nehraje. Ostatně i se závodním kulečníkem skončil už před osmi roky. Teď už se tímto sportem jen baví. Občas přikývne na exhibiční vystoupení, jako tomu bylo v případě Vyškova.

„Dřív jsem pomáhal zakládat řadu nových klubů, jako třeba v Ponětovicích, v Rosicích, v Otnicích. Slyšel jsem, že ve Vyškově je krásná herna, a tak jsem jejich pozvání přijal. Zprávy neklamaly, je tady opravdu důstojné prostředí a klubu přeju, aby se co nejdřív probojoval do vyšších soutěží,“ zdůraznil Kováč.

A co k tomu podle šampióna hráč potřebuje? „Kulečník je náročná hra na psychiku i na fyzickou kondici. Abyste se dostali na slušnou úroveň, musíte trénovat hodiny denně. Já jsem za mlada trénoval šest až osm. Třeba celý den jednu pozici. Ale abych jen nestrašil. Kulečník je nádherná hra, a ať už ji hrajete vrcholově nebo pro zábavu, vydrží na celý život,“ vzkázal padesátinásobný mistr republiky nejen vyškovským vyznavačům této hry.