Prázdné peněženky už dnes většinu lidí moc neděsí. Zvykli si totiž platit kartou. Ne vždycky to ale jde, například na blížících se vánočních trzích musejí Jihomoravané platit hotově. Doslova v obležení lidí tak začínají být některé bankomaty.

„Zájem o výběr z bankomatu roste hlavně v posledních dvou měsících roku,“ potvrdil trend mluvčí Raiffeisenbank a eBanky Tomáš Kofroň.

 

Fronty v České

Kvůli zvyšujícím se počtům výběrů tak lidé u bankomatů čekají déle, než by se jim líbilo. „Nejhorší je to v centru. U každého bankomatu je odpoledne vždy zástup lidí. Tam, kde bydlím, ale žádný bankomat není, a tak nemám na výběr,“ řekl například Miroslav Vratný.

Nejdelší fronty jsou u přístroje České spořitelny v České ulici. Lidé tam nejčastěji vybírají peníze cestou na náměstí Svobody. Pravidelně se tam tvoří řada několika čekajících. „Než se dostanu na řadu, stihnu si pomalu přečíst noviny,“ podotkl Ondřej Novák.

Přitom další bankomaty jsou nedaleko: na Zelném trhu, v Masarykově nebo Kobližné ulici. „V celém Brně je bankomatů České spořitelny osmatřicet, v kraji jich je dohromady pětaosmdesát,“ řekla Pavla Plachá z České spořitelny.

Československá obchodní banka má v Brně bankomatů dvaadvacet. Lidé však nejčastěji používají ty v Joštově a České ulici. I zde bývají dlouhé fronty.

„Raději vybírám z bankomatu v České ulici, protože je uvnitř, a tak nemusím několik minut stát v zimě,“ vyzdvihl výhodu přístroje schovaného uvnitř pobočky Jiří Navrátil.

Nabídku bankomatů rozšiřuje Raiffeisenbank a eBanka. Údaje od Komerční banky se brněnskému Deníku Rovnost nepodařilo zjistit.

 

Nabídka je bohatá

Kromě bankomatů známých finančních ústavů existují i univerzální výběrní místa. Stará se o ně například firma Pharro. „Abychom mohli bankomaty spravovat, musíme mít smlouvu s bankou. Spolupracujeme s jednou menší holandskou firmou, bankomat je tím pádem pro většinu lidí cizí,“ vysvětlil finanční ředitel společnosti Miroslav Kostelník.

Poplatky za výběr z těchto bankomatů jsou stejné jako při výběru z přístroje jiné než domovské banky.

Podle ekonoma Michala Rumla lidé vybírají z bankomatů hlavně tisícové částky. „Záleží na nabídce, ale nejčastěji lidé vybírají jeden, dva nebo pět tisíc,“ myslí si.

Studentům ale nabídka bankomatů nevyhovuje. „Někdy by mi stačilo vybrat dvě stovky,“ postěžovala si Karolína Malá.