Návštěvnost je mizerná, zní z úst ředitele slavkovských technických služeb, které provozují městské koupaliště, Petra Zvonka. „Loni jsme utržili dva miliony korun. Letos se, myslím nedostaneme ani na milion. Pokud není třicet stupňů, lidé nechodí," povzdechl si Zvonek s tím, že koupaliště letos s velkou pravděpodobností skončí ve ztrátě.

JEDNA Z NEJHORŠÍCH

Podobně je tomu i na jediném přírodním koupališti na Vyškovsku, U Libuše v Lulči. „Přesná čísla u sebe nyní nemám, ale sezona je rozhodně slabší než loni. Sice je teplo, ale platí, že jakmile není obloha bez mraků, návštěvníky to odradí. Tipuji, že jich letos přišlo o polovinu méně než loni," odhadoval lulečský starosta Adam Majchrák.

Podle vedoucího bučovických sportovních zařízení Jaroslava Hrabovského je letošní sezona pro provozovatele koupališť přibližně na stejné úrovni jako ta v roce 2014, která byla všeobecně považovaná za nejhorší v posledních patnácti letech. „Naproti tomu loňský rok nám přinesl zhruba čtyřicet tropických dnů, což bylo naprosto unikátní a pro provoz koupališť velice výhodné. U vody trávili čas skoro všichni. Ačkoliv pro nás byla loňská sezona velmi technicky náročná, lámaly se rekordy v návštěvnosti i tržbách," připomněl Hrabovský.

Zájem o koupání
Srovnání let 2015/2016

- Bučovice (k 15. 8.): 19 500/11 1­00
- Rousínov (za celou sezonu): 12 000/zatím neevidují
- Slavkov u Brna (k 15. 8.): 34 500/17 0­00
- Vyškov (k 30. 7.): 28 000/24 0­00

Zdroj: správci koupališť

Letošní léto mělo být, jak podotkl, podle předpovědí také tropické. Nicméně se nenaplnily. „Zatímco loni bylo od 1. června do 15. srpna naše koupaliště v provozu denně, 76 dnů, tento rok je to za stejné časové období 47 dnů," srovnal Hrabovský s tím, že nejméně lidí přišlo letos na koupaliště krátce po zahájení sezony.

„Provozní den s nejmenší návštěvností byl 9. června, kdy přišlo šest lidí. Naopak nejvíc jich dorazilo 10. července, a to jedenáct stovek," dodal.

Sezona v Bučovicích podle něj zcela jistě skončí v červených číslech. „Tedy ve ztrátě. Jelikož je bufet v areálu koupaliště v komerčním pronájmu a patří tak soukromníkovi, není čím ztrátu v návštěvnosti kompenzovat," vysvětlil.

Co se týká výhledu do konce srpna, počasí už zřejmě nebude moc přát koupání. „Předpovědi se mění z hodiny na hodinu, ale bohužel k horšímu," zmínil vedoucí bučovických sportovních zařízení.

Podobně to vidí v Rousínově. I když bývá přes den pěkně, jako bylo třeba v neděli, přichází podle šéfa tamních městských služeb Václava Hůlky jen pár lidí. „Plno není ani zdaleka. A ani zbytek sezony už nevidím příliš růžově. Možná ještě někdo dorazí o víkendu, ale s loňskem letošní rok srovnávat opravdu nemůžeme," uvedl Hůlka.

Právě rok 2015 byl pro koupaliště v Rousínovci rekordní. Tržby přesáhly tři sta čtyřicet tisíc korun. Přitom průměrná je kolem dvou set tisíc. „Pokud této částky letos dosáhneme, tak jen s odřenýma ušima," myslí si Hůlka.

Také ve Vyškově je v porovnání s loňským rokem návštěvnost a tím i tržby nižší. „Ovšem pokud se podíváme i na předchozí roky, jde o klasický standard. Loňský rok byl počasím výjimečný. Nyní tak o žádnou katastrofu nejde," sdělil ředitel Správy majetku města Vyškova Jaroslav Hastík.

Návštěvnost venkovního a krytého areálu správa eviduje zvlášť. „Je tak dobře poznat, že když je horší počasí, vzrůstá návštěvnost na krytém bazénu," řekl.