„Posilovnu ve Slavkově u Brna provozuji od měsíce dubna roku 2017. Jelikož byla tehdy ještě v dezolátním stavu a bylo potřeba provedení množství úprav, trvalo asi rok, než se lidé začali znovu vracet. Následně jsem si udělal akreditaci na fitness trenéra,“ vzpomíná Smejsík.

Od té doby se mu dařilo, zájem lidí si pochvaloval. „Počet návštěvníků a členů naší posilovny Beast Gym se celkem strmě zvedal. Začali ke mně navíc chodit klienti na soukromé tréninky. Občas se stalo, že v posilovně bylo více lidí jako skříněk v šatnách. Před první krizí se mi tak dařilo velice dobře,“ uznává provozovatel.

Zájemcům přitom nabízí velké možnosti. „Co se týká cvičení, poskytuji soukromé hodiny v posilovně. Součástí posilovny je i squashový kurt, který je zejména v zimním období velice využíván. Z druhého kurtu jsem udělal „sál“ na bojové sporty, kde vedu kondiční box, kickbox a izraelskou sebeobranu Krav Maga, na kterou mám instruktorské zkoušky. Dále jsou zde kruhové tréninky a začal i jumping,“ popisuje Smejsík.

Využil kompenzace

Už první uzavření ho nepříjemně překvapilo. „Následky zavření posilovny na jaře letošního roku byly značné. Končila totiž sezóna, takže ji lidé ještě hojně navštěvovali. Nuceného uzavření jsem využil alespoň tím způsobem, že jsem v posilovně řešil její rekonstrukci,“ vypráví.

Využil přitom kompenzace. „Město Slavkov mi odpustilo nájem, stát hradil odškodné a také bylo odpuštěné placení záloh na zdravotní a sociální pojištění. Měsíční částka zdravotního a sociálního činí zhruba pěti tisíc korun. V první vlně jsem kompenzace dostal velice rychle, ale co se ale týká OČR, to jsem dostal zhruba s dvouměsíčním zpožděním,“ vyjmenovává.

Druhá vlna zasáhla jeho provoz v době, kdy v posilovnách teprve začíná nová sezóna. „Po slabém létu tak následuje nařízené uzavření. Stát ale mimo pěti set korun na den a padesáti procent uhrazení nájemného nic jiného nenabízí. Realita je taková, že bychom měli dostat patnáct tisíc za jeden měsíc,“ říká.

O budoucnost provozu má však obavy. Pomoc podle něj není ani zdaleka dostatečná. „Když odečtete pět tisíc za zálohy na zdravotním a sociálním pojištění a po zaplacení nájmu jste v minusu. Banka s hypotékou nepočká a telefony se platit musí. Když pak nezaplatíte vodu a elektriku, nemůžete fungovat a do toho řešíme samozřejmě jídlo. Bez značného zadlužení nebudu schopen provoz zachovat,“ uznává.

Následky podle něj ovlivní doba, po kterou omezení potrvají. V tomto však panuje stále velká nejistota. „Moje posilovna má kapacitu do třiceti lidí. Pro tak malého podnikatele je uzavření téměř likvidační. Jsem závislý na každém člověku, který posilovnu navštíví,“ vysvětluje.

O přiměřenosti postupu vlády má pochybnosti. „Paradoxně dle průzkumu o místech, kde dochází k nakažení virem, jsou posilovny až na úplně posledním místě. Prakticky jsme na tom nejhůř. Nejdříve zavření, protože se muselo něco udělat a jako poslední otevření,“ dodává provozovatel slavkovské posilovny Beast Gym Petr Smejsík.