Zdražování plynu, elektřiny nebo vody jsou mezi důvody, které naučily obyvatele Brna a jižní Moravy ekologičtějšímu chování. Jak se za použití nových technologií chovat k životnímu prostředí ještě lépe, se mohou zájemci dozvědět na brněnském výstavišti. V pondělí tam začaly ekologické veletrhy.

Výstavy EnviBrno a Vodovody – kanalizace představují věci pro odborníky i laiky. „Prezentují se tu například plány povodí. Zájemci se mohou podívat na to, jak se bránit proti povodni úpravami okolí,“ uvedla Jana Ostrá z brněnského výstaviště.

Návštěvníci veletrhu mají možnost vidět i praktické ukázky protipovodňových opatření doprovázené výstavou moderní techniky Hasičského záchranného sboru České republiky.

Všechny milovníky koupání určitě zaujme expozice Jihomoravského kraje. Ten bude na veletrhu objasňovat soubor opatření, která by měla přispět k likvidaci sinic v Brněnské přehradě. Čištění přehrady má začít příští rok a skončit v roce 2010.

Návštěvníci ale mohou načerpat i řadu praktických informací. Například se dozvědí, jak získat od ministerstva životního prostředí peníze na ekologické vytápění. „Pokud si někdo bude chtít pořídit například solární panel na ohřev vody, může požádat o státní dotaci,“ uvedl odborný garant doprovodného programu Jiří Hřebíček.

Na veletrhu se zájemci dozvědí i informace o obnovitelných zdrojích energie. „Teď jsou populární větrné elektrárny. Ale myslím, že nejsou moc výhodné. Investice vložené do jejich vybudování se totiž po dobu životnosti elektrárny nevrátí,“ řekl Hřebíček.

Ekologické veletrhy Brno patří k největším podobným akcím ve střední a východní Evropě. Letošního ročníku se účastní tři sta třicet vystavovatelů z dvanácti zemí.