Hlavním tématem letošního ročníku je obrana proti mezinárodnímu terorismu.

Na druhý největší veletrh obranné a bezpečnostní techniky v Evropě přivede do Brna tři sta jedenáct firem, ze šestadvaceti zemí. Největší expozici bude mít na brněnském výstavišti Armáda České republiky.

Česká armáda chce v Brně představit svou vybavenost nejmodernějšími technologiemi. „Podílíme se na vývoji a řešení různých úkolů v rámci Severoatlantické aliance a Evropské unie,“ uvedl ředitel odboru vyzbrojování ministerstva obrany František Josefík. Podle něj je také důležité ukázat, že česká armáda má nejlepší profesionály. „Naši specialisté, jako například lékaři, se často podílí na zahraničních misích, například v Kosovu, Iráku nebo Afghánistánu,“ řekl.

Na čtyřech tisících metrech čtverečních návštěvníci uvidí třeba nejnovější výbavu vojenské policie, geografů nebo chemiků. Největším lákadlem bude zřejmě nový obrněnný transportér Pandur II. Celkem jich armáda dostane téměř dvě stovky, prvních sedmnáct bude ve výzbroji na podzim.

Při slavnostním zahájení veletrhu proletí nad brněnským výstavištěm i stíhačky Jas-39 Gripen, české bitevníky L 159 z Aera Vodochody a z vrtulníků seskočí parašutisté. „Helikoptéry získala armáda od Ruska v rámci splácení jeho dluhu vůči České republice,“ poznamenal Josefík. Část z deseti bitevních a šestnácti nákladních vrtulníků hodlá armáda nasadit za dva roky na misi v Afghánistánu.

Na veletrhu bude mít svou expozici i brněnská firma ADI International, zabývající se zabezpečovacími systémy pro objekty. „Budeme v Brně prezentovat elektronické zabezpečení i fyzické zábrany, jaké jsou například kolem letišť,“ uvedla Hana Hájková ze společnosti. Podle ní je veletrh znamenitá příležitost k setkání s obchodními partnery. Nečeká ale, že by se firmě podařilo konkrétní obchod uzavřít.

Aktivisté budou ve střehu

Na veletrh se ale nechystají jen vojáci nebo podnikatelé. Připravují se na něj i nevládní antimilitarističtí aktivisté, kterým se nelíbí veřejné prezentace zbrojařských firem. Protestují i proti tomu, že do Brna přijedou zástupci firem ze zemí, které jsou známé porušováním lidských práv nebo vývozem zbraní do zemí, kde je nějaký ozbrojený konflikt v plném proudu.

Název veletrhu považují aktivisté za eufemismus. „Kdyby se skutečně jednalo o veletrh obranných a zabezpečovacích prostředků bylo by to v pořádku. Ale například v roce 2003 se tam vystavovaly zakázané protipěchotní miny. Své expozice tu mívají i nedemokratické země, které například zneužívají děti jako vojáky,“ uvedl Milan Štefanec z brněnského občanského sdružení Nesehnutí.

Po celou dobu veletrhu proto budou aktivisté pozorně sledovat účastníky akce. „Budeme se zabývat zahraničními delegacemi. Ty sem totiž většinou nejezdí jen na návštěvu bez praktického dopadu, protože sebou často mají i nákupčí zbrojařských firem,“ dodal Štefanec.