Na zbrojním veletrhu IDET je na brněnském výstavišti představila firma E–com ze Slavkova u Brna. Ta vyrábí simulátory pro pěšáky, řidiče tanků i piloty letadel.

„Nejdřív konstruktéři vytvoří třeba repliku kokpitu letounu a pak programátoři napíší software, který umí vytvořit reálnou bojovou situaci,“ popsal výrobu bojových simulátorů ředitel firmy Ivan Jandl.

Podle něj jsou simulátory dobrým doplňkem klasického vojenského výcviku. Šetří peníze, a hlavně při tom chybí skuteční mrtví a zranění. Za patnáct let existence má firma podle Jandla už dobrou pověst, takže může mezi zákazníky vybírat. Dodává české armádě, ale i německému Bundeswehru.

Na veletrhu podnik s novými kontrakty nepočítá. „Tady hlavně prezentujeme nové věci. Setkáme se kolegy ze zahraničí a řekneme si, jaké asi budou v oboru trendy,“ řekl Jandl. „Česká armáda je bohužel moc malá, potřebuje jen pár simulátorů . Takže se snažíme spíš naši technologii exportovat,“ poznamenal Jandl.

E- com má asi sto padesát zaměstnanců a těžko by podle ředitele dokázal uspokojit objednávku třeba čínské armády. Proto se do zahraničí snaží prodávat know–how, aby si tam simulátor podle jejího návrhu vyrobili sami.

Stánek firmy byl doslova v obležení. Návštěvníci obdivovali hlavně střelecký simulátor. „Je to naprosto super. Líbí se mi, že můžu vyměňovat zásobníky a pohybovat s uzávěrem a pojistkou, jako u normální zbraně,“ líčil student Radek Ondra, který se chce stát profesionálním vojákem.

Na veletrhu se představuje i brněnská firma B.I.O.S., která výrábí maskovací prostředky, ochranné oděvya speciální vzduchové filtry. Obchodní ředitel firmy Vladimír Kryl také neočekává, že by na veletrhu uzavřel nějaký obchod. „Jde hlavně o to prezentovat produkci firmy obchodním partnerům. Což je hlavně česká armáda,“ řekl.

Firma se ale na IDETu snaží získat i jiné kontakty. To ale podle Kryla není jednoduché. Každý stát si totiž svůj zbrojní průmysl pečlivě chrání. „Jsme schopni něco prodat do Francie, víme, že nic neprodáme do Anglie,“ poznamenal Kryl.

B.I.O.S. teď dokončuje vývoj maskovací sítě, kterou prý nemá nikdo na světě. „Jde o zimní síť, která zaručí, že maskovaný objekt nebo člověk nebude vidět ani na radaru,“ pochlubil se Kryl.