Lidé, kterým není jedno, jak bude vypadat jejich pohřeb a detaily s ním spojené, mohou ještě dnes načerpat inspiraci na brněnském výstavišti. Jeden z pavilonů tam obsadil veletrh pohřebnictví Venia. Akce, která začala ve čtvrtek, je však hlavně pro odborníky. Běžní lidé ale prošli branami výstaviště také.

Předseda Sdružení pohřebnictví České republiky Julius Mlčoch na tom nevidí nic morbidního. „Lidé se přece chodí dívat i na veletrh obranné techniky. A zbraně zabijí mnoho lidí. Obdivují také auta na autosalonu. A i v nich zemře plno lidí,“ řekl.

S průběhem veletrhu je Mlčoch spokojený. „Je dobře obsazený. Jsou tady tradiční vystavovatelé a přijely i zahraniční firmy,“ řekl. Samotného jej zaujaly vystavené pohřební vozy a některé modely rakví.

Vybere si každý

Na stáncích firem jsou k vidění třeba americké typy rakví s otevírací částí víka. Jeho spodní část má většinou klasický design s ozdobným polstrováním. Jsou ale vyzdobeny i reprodukcí da Vinciho Poslední večeře Ježíše Krista.

Návštěvníci akce, kteří by chtěli najít extravagantní tvary rakví, budou ale zklamáni. Jediný exponát ve tvaru basy, není prodejný. „Vím, že jsou firmy, které dělají například rakve ve tvaru auta, ale my se zaměřujeme na klasické typy. Tohle je kousek pro výstavu, jako lákadlo na stánek. Byla vyrobená pro loňský veletrh v Salzburgu, k výročí Mozartova narození,“ uvedl Aleš Chmel z firmy Moser Legno.

Zaujmout však může i expozice polské firmy Eko-Ben. Do Brna přijela představit ekologické lepenkové rakve určené pro kremaci. „V Brně jsme poprvé. Velkou výhodou našich rakví je to, že jsou opravdu levné. Proto věřím, že na českém trhu uspějeme,“ doufá vedoucí firmy Marcin Malczewski.

Ceny rostou

Nejdražší rakev, v barvě imitující dřevo, přijde na necelých šest set korun. Takže své si mohou na veletrhu najít i lidé, pro které je finanční stránka pohřebního obřadu nejdůležitější. Případný zájemce nemusí mít obavu, že by lepenková rakev nevydržela. Unese totiž i nebožtíka o váze sto pětadvaceti kilogramů.

Lepenkové rakve by mohly být inspirací pro hodně lidí. Čeští pozůstalí totiž většinou volí levnější pohřby. Průměrná cena pohřebního obřadu se pohybuje mezi dvanácti až patnácti tisíci korunami. Často se konají i pohřby bez obřadu, které stojí zhruba polovinu.

Ale i tak lidé za poslední rozloučení s blízkými loni zaplatili přes jeden a půl miliardy korun. Ceny pohřbů totiž rostou, hlavně kvůli dražším energiím a zvyšujícím se mzdám. Firmy poskytující pohřebnické služby se tak i přes rostoucí tržby příliš neradují. Navíc ubývá i zesnulých. Zatímco před dvěma lety zemřelo téměř sto osm tisíc lidí, loni to bylo asi o čtyři tisíce méně.

S trochou nadsázky lze říct, že lidé se nemusí bát o místo na hřbitově. V České republice je totiž přes dva a půl tisíce hektarů pohřebišť, což je desetina rozlohy Brna. Největší ze všech je čtyřicetihektarový hřbitov v Hradci Králové, následují pak hřbitovy v Brně a Praze. Na mezinárodní veletrh Venia, který je jediný svého druhu v Česku, se sjelo bezmála sedmdesát vystavovatelů.