„Zvýšili jsme nájem v maximální možné výši, již umožňuje vyhláška. U bytů první a druhé kategorie to je průměrně dvacet procent. Zvýšení se pohybuje v řádu stovek korun měsíčně,“ odhadla starostka Bučovic Šárka Šilerová.

Podle ní město získalo vloni díky nájemnému do rozpočtu odhadem asi tři miliony korun. „Jeho zvýšení nám přinese něco přes půl milionu navíc. To nám bude stačit na pokrytí inflace a na zvýšené náklady na opravy,“ řekla starostka.

Nájemníci vyškovských městských bytů platí od Nového roku necelých šestadvacet korun za metr čtvereční. To je přibližně o šest korun víc než vloni. „V bytech se sníženou kvalitou to je z necelých šestnácti na jednadvacet korun,“ prozradil místostarosta Luboš Kadlec.

To podle něj znamená pro nájemníka dvoupokojového bytu o výměře padesát metrů přibližně dvě stě padesát korun měsíčně. Situace se změní, protože v roce 2010 bude radnice moci zvýšit nájem až na takřka jednačtyřicet korun za metr čtvereční „Po privatizaci nám zůstane přibližně jen šest set bytů,“ doplnil Kadlec.

Zvýšení nájemného průměrně o čtyřiadvacet procent zase neminulo víc než polovinu obyvatel slavkovských městských bytů. „Mohli jsme zvýšit nájem u sto padesáti osmi bytů, což jsme také využili. Řádově to je asi o šest set korun víc v bytech první a druhé kategorie,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Také rousínovská radnice využije zvýšení nájemného v maximální možné míře. Obyvatelé městských bytů tak budou přibližně o dvě stovky chudší. Podle tamní tajemnice Ludmily Havlíčkové tím však příjmy do městské kasy narostou jen zanedbatelně.

„Vlastníme totiž jen osm bytů. Máme sice ještě byty v novém Domě chráněného bydlení, ty jsme ale vybudovali s pomocí dotace, nájemné je stanovené na pět let dopředu a nesmíme s ním hýbat,“ objasnila Havlíčková.

Mnout si ruce mohli ještě na začátku druhé poloviny loňského roku nájemníci ivanovických městských bytů. Tamní radnice totiž o zvyšování nájemného neuvažovala. Nakonec se však rozhodla jinak.

„Původně jsem si myslel, že letos nájemné zdražovat nebudeme. Na zasedání rady města jsme ale nakonec využili možností vyhlášky a zvýšili jsme ceny v maximální možné míře,“ informoval ivanovický místostarosta Vojtěch Baláš.

Poplatek za pronájem je teď přibližně devatenáct korun za metr čtvereční, což je asi o čtyři koruny víc než vloni.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Nájemníci zaplatí za bydlení více

Nájemníci sáhnou hlouběji do kapsy